salus

اخبار مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری

کوتاه
ساعت ۱٢:٤۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٦ شهریور ۱۳۸٧ 

آعاز به کار کنفرانس رسیدگی به جنایات جنگی بوش و چنی در ماساچوست

یک کنفرانس حقوقی در ماساچوست آمریکا فعالیت خود را برای زمینه سازی برای دستگیری رئیس جمهور این کشور و معاون وی به اتهام جنایات جنگی آغاز کرد.


آعاز به کار کنفرانس رسیدگی به جنایات جنگی بوش و چنی در ماساچوست

یک کنفرانس حقوقی در ماساچوست آمریکا فعالیت خود را برای زمینه سازی برای دستگیری رئیس جمهور این کشور و معاون وی به اتهام جنایات جنگی آغاز کرد.
به گزارش خبرگزاری ایسنا، یک کنفرانس حقوقی دو روزه در ماساچوست آمریکا فعالیت خود را برای دستگیری و محاکمه «جرج بوش» و «دیک چنی» آغاز کرد. کنفرانس مذکور، اقدامات این دو مقام آمریکایی را به عنوان جنایات جنگی بررسی می کند.
در این کنفرانس دو روزه، قضات، حقوقدانان، نمایندگان سازمان های حقوق بشری و سیاستمداران آمریکایی شرکت دارند. «لورنس وول» رئیس دانشکده حقوق در ایالت ماساچوست، در مراسم افتتاحیه این کنفرانس گفت: مقامات ارشد کشور نه تنها بدون هیچ قید و بندی به راه اندازی جنگ مبادرت ورزیده اند، بلکه سیاست های پوچ و واهی برای شکنجه و نقض قانون را نیز به اجرا گذاشته اند.
طبق اظهارات وی، رئیس جمهور آمریکا برای بار دوم در عراق مرتکب جنایات جنگی شد، چیزی که قبلا نیز در ویتنام انجام شده بود.
وول تاکید کرد: روسای جمهور آمریکا با عذر و بهانه های واهی و بدون تدبیر جنگ عراق و ویتنام را به راه انداختند و هنوز هم تخطی از قانون و شکنجه را به این اقدامات خود اضافه می کنند.
وی همچنین گفت: بوش و دولت وی باید در برابر دادگاه پاسخگو بوده و در صورت تایید جنایت های آنها، باید مجازات شوند، حتی اگر این مجازات مرگ باشد.
وی اقدامات بوش و چنی را با جنایتکاران جنگی ژاپن و آلمان در زمان جنگ دوم جهانی مقایسه کرد.
یک پایگاه خبری ضدجنگ آمریکا نیز بوش را بدترین رئیس جمهور تاریخ آمریکا دانست.
در تحلیل پایگاه خبری «آنتی وار» همچنین آمده است: بوش باعث بحرانی شدن اقتصاد آمریکا و عامل جنگ عراق و افغانستان بوده است، جنگی که مرگ انسان های زیادی را در پی داشت.


تظاهرات در کانادا
مردم کانادا در 20 شهر این کشور علیه جنگ آمریکا در عراق تظاهرات کردند. تظاهرکنندگان همچنین، علیه تصمیم دولت کانادا مبنی بر ندادن پناهندگی به سربازان آمریکایی فراری از جنگ عراق اعتراض کردند. در شهر اوتاوا ده ها تن از تظاهرکنندگان با تجمع مقابل وزارت مهاجرت کانادا، از «استفان هارپر» نخست وزیر محافظه کار این کشور خواستند قوانین مصوب پارلمان درباره پناهندگان را زیر پا نگذارد.
مجلس نمایندگان کانادا ژوئن(2 تیر) گذشته با تصویب قانون غیر الزام آوری مقرر کرد آن دسته از سربازان آمریکایی که از جنگ عراق می گریزند، در صورت درخواست پناهندگی از کانادا، به کشورشان بازگردانده نشوند. کانادا تاکنون از اعزام سربازان خود به عراق اجتناب کرده است. با وجود این، از زمان تصویب این قانون، «رابین لانگ» یک سرباز فراری آمریکا به کشور خود بازگردانده شده و آنجا به خاطر فرار از جنگ در عراق، به 15 ماه حبس، محکوم شده است. در همین حال، براساس تصمیم دولت کانادا، «جرمی هینزمن» سرباز دیگر آمریکایی قرار است به کشورش بازگردانده شود.
حداقل 200 تن از سربازان فراری آمریکا در حال حاضر در کانادا به سر می برند که اکثریت آنها به صورت مخفیانه زندگی می کنند.
براساس نظرسنجی که توسط موسسه «آلگوس رید» انجام شد، 64درصد شهروندان کانادایی با اعطای پناهندگی و اقامت دایم به سربازان آمریکایی که از جنگ عراق گریخته اند، موافقند. تظاهرکنندگان روز شنبه در 20 شهر کانادا از ونکوور گرفته تا تورنتو و اوتاوا در حمایت از سربازان فراری آمریکا به راهپیمایی پرداختند. در جنگ ویتنام نیز هزاران تن از سربازان فراری آمریکا به کانادا پناهنده شده بودند و هم اکنون در این کشور به سر می برند.

  
 
 
علامه فضل الله واشنگتن را عامل تفرقه میان مسلمانان منطقه دانست

مرجع شیعیان لبنان گفت، ردپای آمریکا در تحریک اختلافات مسلمانان مشهود است.
به گزارش خبرگزاری ها، علامه محمدحسین فضل الله در گفت وگوبا روزنامه کویتی الرای العام با انتقاد از اظهارات اخیر «یوسف القرضاوی» رئیس اتحادیه علمای جهان اسلام درباره بدعت های شیعه و مبارزات فکری و عقیدتی آنان با مسلمانان اهل سنت پرسیدچه کسانی از تفرقه میان مسلمانان سود می برند.
علامه فضل الله تاکید کرد، باید ردپای آمریکا و دیگران را در این گونه طرح ها جستجو کرد که قصد دامن زدن به اختلافات میان مسلمانان را دارند.
وی تصریح کرد، آیا افزایش نفوذ شیعیان مشکل ما در منطقه است یا افزایش نفوذ آمریکایی ها؟
مقاومت آماده مقابله
شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب الله گفت، مقاومت با افزایش قدرت نظامی خود آماده مقابله با هر نوع تجاوز جدید اسرائیل علیه لبنان است.
وی با تاکید بر حفط آرمان های ثابت مقاومت تاکید کرد، اسرائیل می تواند به لبنان حمله کند اما باید بداند که قدرت نظامی حزب الله چند برابر شده است.
معاون دبیرکل حزب الله لبنان همچنین گفت، گروه 8 مارس با وحدت خود در برابر هر نوع طرح های خارجی که بخواهد ثبات، استقلال و وحدت لبنان را مورد تعرض قرار دهد و به صلح داخلی ضربه بزند ایستادگی خواهد کرد.
در همین رابطه، سید «هاشم صفی الدینی» رئیس شورای اجرایی حزب الله نیز اظهار داشت، اسرائیل به دلیل عملکرد و درک اشتباهش از اوضاع لبنان و منطقه همه برگ های بازی خود را از دست داده و در حالتی از گیجی به سر می برد و علاوه بر آن به دلیل اختلافات شدید بین سردمداران از نظر داخلی نیز بسیار شکننده شده است.
وی با اشاره به اینکه مقاومت قدرت خود را در مقابله با اسرائیل و طرح های آمریکا ثابت کرد افزود، آمریکا به دلیل موفق نشدن در طرح هایش در منطقه برای ایجاد تغییرات سیاسی در آن دچار سردرگمی شده و نتوانسته کاری از پیش ببرد، بر همین اساس به لحاظ سیاسی بحران در منطقه پیچیده تر شده است.
از سوی دیگر، شیخ «نبیل قاووق» مسئول حزب الله در منطقه جنوب لبنان نیز تاکیدکرد، گفت وگوی ملی فرصتی واقعی برای تصویب استراتژی دفاعی بر مبنای ارتباط کامل بین ارتش و مقاومت است.
وی افزود، با توجه به تهدیدهای اسرائیل علیه لبنان، در گفت وگوهای ملی در مورد حق لبنان، مقاومت، ارتش و مردم بحث خواهد شد نه در مورد مواردی مانند سلاح حزب الله.
وزیرخارجه لبنان نیز اسرائیل را اشغالگر و مانع اصلی توسعه کشورهای منطقه دانست و گفت، امنیت و جلوگیری از خشونت مسلحانه در صورتی امکان پذیر است که به قوانین بین المللی و حاکمیت کشورها احترام گذاشته شود و به اشغالگری و سرکوب ملت ها پایان داده شود.
فوزی صلوخ افزود، اسرائیل با نقض حاکمیت لبنان و اشغال بخشی از خاک این کشور مانع اصلی رسیدن به ثبات و توسعه است.


  
 

 

جلسه اضطراری 12 کشور منطقه برای حمایت از مواضع ضد آمریکایی بولیوی

12 کشور عضو اتحادیه ملت های آمریکای جنوبی برای پشتیبانی از دولت بولیوی در مقابل شورشیان مورد حمایت آمریکا، امروز در شیلی جلسه اضطراری تشکیل می دهند.
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، «میشل باشلت»، رئیس جمهوری شیلی، اعلام کرد که 12 کشور عضو اتحادیه ملت های آمریکای جنوبی امروز برای بررسی بحران بولیوی، جلسه اضطراری تشکیل می دهند. خانم باشلت که کشورش سال جاری ریاست اتحادیه ملت های آمریکای جنوبی را برعهده دارد، گفت که تصمیم گرفته است با تشکیل جلسه اضطراری این اتحادیه، چگونگی حمایت از دولت بولیوی را از طریق اتحادیه بررسی کند. رئیس جمهور شیلی افزود که با «اوو مورالس»، رئیس جمهور بولیوی، در این باره مذاکره کرده است اما وی در مورد حضورش در این جلسه، هنوز قول مساعدی نداده است. مخالفان محافظه کار مورالس که کنترل پنج منطقه غنی در شرق بولیوی را در دست دارند، از ماه ها پیش ناآرامی هایی را در این کشور به وجود آورده اند. این مخالفان با عملکرد دولت برای توزیع عادلانه ثروت کشور مخالفند و خواستار خودمختاری در مناطق تحت کنترل خود هستند.
سفیر آمریکا در بولیوی نیز به خاطر مواضع ضد آمریکایی مورالس، از مخالفان وی پشتیبانی می کرده و همین امر باعث شده است که رئیس جمهور بولیوی وی را از این کشور اخراج کند.
توافق مذاکره با مخالفان
ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه گزارش داد، دولت مورالس و مخالفان این کشور برای مذاکره درباره طرح آشتی ملی به توافق رسیدند. «ماریو کاسیو» فرماندار استان «تاریا» در جنوب بولیوی، که نمایندگی پنج منطقه مخالف دولت را در نشست اخیر با مخالفان برعهده داشت، گفت: ما درباره دستیابی به آشتی ملی و پایان بخشیدن به خشونت ها به توافق رسیده ایم. بنابراین گزارش، کاسیو پس از هفت ساعت گفت وگو اعلام کرد، لازم است نتایج این گفت وگوها را به اطلاع رهبران دیگر مناطق مخالف نیز برسانیم. درگیری های چهار روز اخیر مخالفان دولت با نیروهای امنیتی بولیوی، دستکم 18 کشته برجای گذاشت، و در منطقه پاندو در شمال این کشور وضعیت فوق العاده اعلام شده است. براساس این گزارش، «فابین یاچسیک» معاون وزیر تمرکززدایی بولیوی نیز گفت: ما به اولین هدف که آغاز گفت وگوها برای برقراری آشتی ملی بود، دست یافتیم و امیدواریم که روند پایدار و مستمری از گفت وگوها به وجود آید تا ازطریق آن، مشکلات بر سر راه آشتی ملی برطرف گردد. وی تأکید کرد که دولت و مخالفان، به نقاط مشترک برای دستیابی به توافق دست یافته اند.
مواضع اورتگا
به گزارش خبرگزاری فارس، «دانیل اورتگا» رئیس جمهور نیکاراگوئه اعلام کرد که به منظور اعلام وحدت با مورالس، درخواست مذاکره «جرج بوش»، رئیس جمهور آمریکا، را رد می کند.
اورتگا در سخنرانی روز شنبه خود، واشنگتن را به توطئه چینی علیه دولت بولیوی و تلاش برای تحریک مردم این کشور علیه مورالس متهم کرد.
رئیس جمهور نیکاراگوئه که اولین دولت وی در دهه 1980 با شورشیان مورد حمایت آمریکا در نبرد بود، اغلب از سیاست های مداخله جویانه واشنگتن انتقاد می کند.

 
یک مفسر آلمانی در مسایل امنیتی: ایران برای داشتن نقشی بزرگ در منطقه نیازی به بمب هسته ای ندارد

یک مفسر مشهور آلمانی در مسایل امنیتی و دفاعی در کتابچه ای تأکید کرده است که ایران برای ایفای نقش یک قدرت بزرگ منطقه ای نیازی به ساختن بمب هسته ای ندارد.
«کریستف برترام» مفسر مشهور آلمانی در زمینه مسایل امنیتی و دفاعی در کتابچه ای با عنوان «تجدیدنظر در زمینه ایران: از درگیری تا همکاری» تأکید کرد که جمهوری اسلامی ایران و غرب باید به جای دشمنی با یکدیگر به شراکت روی آورند و از آن جا که سیاست فعلی تهدید و تحریم غرب در برابر ایران شکست خورده است تنها راه حل باقی مانده مذاکرات جامعی است که می تواند به شراکت دوطرف تبدیل شود. به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی «میدل ایست آنلاین»، برترام که در گذشته ریاست دو نهاد بسیار مهم یعنی موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک (IISS) در لندن و موسسه آلمانی امور امنیتی و بین المللی (SWP) در برلین را برعهده داشته است در آغاز کتابچه خود با صراحت تأکید می کند که برنامه هسته ای ایران هیچ گونه خطر آشکار یا قریب الوقوعی به دنبال ندارد.
این مفسر آلمانی برخی استدلال ها و اتهام هایی را که بارها تکرار شده است از جمله این که «ایران ممکن است به تروریست ها بمب هسته ای بدهد، ایران قصد دارد به واسطه سلاح هسته ای به سلطه منطقه ای دست یابد و این که در صورت دستیابی ایران به سلاح اتمی عربستان، مصر و ترکیه نیز از آنها تقلید خواهند کرد» را نادرست دانسته و با رد آن تأکید کرد که ایران مشتاقانه به دنبال بهبود روابط با همه کشورهای مسلمان است نه سلطه بر منطقه.
برترام علاوه بر آن تأکید کرد که ایران برای داشتن نقشی بزرگ در خاورمیانه نیازی به سلاح هسته ای ندارد و علاوه بر آن داشتن چنین سلاحی در واقع نتیجه عکس خواهد داشت چرا که موجب می شود کشورهای منطقه با سایر قدرت های هسته ای متحد شده و به این ترتیب نفوذ ایران کاهش می یابد.
این مفسر آلمانی علاوه بر آن در کتابچه خود نوشت که ایران که جمعیتش حدود 70 میلیون بوده و دومین کشور دارای ذخایر گاز و نفت در جهان است، بازیکنی مهم و کلیدی در منطقه محسوب می شود.
او در ادامه تأکید کرد که بدون ایران که به موجب سقوط صدام نفع بسیاری از حمله آمریکا به عراق برد، هیچ گونه ثباتی در منطقه حاصل نخواهد شد و علاوه بر آن بدون کمک ایران نمی توان راه حلی پایدار برای حل مسأله فلسطین و برقراری ثبات در افغانستان پیدا کرد.
وی علاوه بر آن نوشت که آمریکا باید دولت فعلی ایران را بپذیرد و مسئله تغییر رژیم که نومحافظه کاران آمریکا بدان علاقه بسیار دارند «سرابی است که آمریکا نمی تواند به آن دست یابد.»
پیشنهادی که برترام برای حل مسئله هسته ای ایران می دهد این است که غرب حق اساسی ایران به داشتن چرخه سوخت هسته ای خاص خود را به رسمیت شناسد و در ازای آن ایران صنعت هسته ای خود را به روی نظارت های بین المللی و جامع بگشاید.
این مفسر آلمانی با ابراز ناامیدی از این که تا زمانی که بوش، رییس جمهور آمریکا است دیدگاه و رفتار آمریکا تغییر یابد، تأکید کرد که سیاست تحدید و نفوذ و مقابله غرب شکست خورده است و اکنون زمان آن فرا رسیده است که در سیاست آمریکا تجدیدنظر حاصل شود.
تأکید وزرای خارجه ترکیه و مصر بر حل دیپلماتیک برنامه هسته ای ایران
در همین ارتباط، وزرای خارجه ترکیه و مصر خواستار حل دیپلماتیک مسئله هسته ای ایران شدند.
علی باباجان، وزیر امورخارجه ترکیه روز شنبه در یک کنفرانس خبری مشترک با احمد ابوالغیظ وزیرامور خارجه مصر با اشاره به تحولات اخیر در منطقه گفت: گفت وگوی فلسطین و اسراییل در مرحله حساسی قرار دارد، حفظ ثبات در لبنان از اهمیت بالایی برخوردار است و مذاکرات غیرمستقیم اسراییل و سوریه باید ادامه یابد. ما همگی خواستار این هستیم که راه حل مسئله هسته ای ایران از طریق مذاکرات حاصل شود.
وی افزود: ترکیه و مصر در زمینه این مسایل توافق نظر دارند؛ بنابراین مشورت دو کشور درباره حل مشکلات منطقه ای برای صلح و ثبات بسیار مهم است.

  
 


 
استانداران جدید آذربایجان شرقی و قزوین منصوب شدند

احمد علیرضا بیگی به عنوان استاندار جدید آذربایجان شرقی وعلی اکبر طاهایی به عنوان استاندار جدید قزوین منصوب شدند.
محمد حسین موسی پور رئیس شورای اطلاع رسانی وزارت کشور در گفت وگو با فارس، از انتصاب دو استاندار جدید خبر داد و گفت: به پیشنهاد وزارت کشور و با تصویب هیئت وزیران، احمد علیرضا بیگی به عنوان استاندار جدید آذربایجان شرقی منصوب شد.
وی افزود: همچنین در جلسه امروز هیئت دولت با معرفی وزارت کشور و تصوب هیئت وزیران، علی اکبر طاهائی به عنوان استاندار جدید قزوین تعیین شد.
معاون حقوقی و پارلمانی وزارت کشور یادآور شد: علیرضا بیگی پیش از این مشاور وزیر کشور بوده و آخرین سمت طاهائی نیز معاونت امور فرهنگی و اجتماعی وزارت کار بوده است.

  
 

 

تا همدیگر را تکه پاره نکرده اند تصمیمت را بگیر !(خبر ویژه)

تأخیر خاتمی در اعلام تصمیم نهایی خود برای نامزدی انتخابات یا عدم نامزدی، اعتراض مدیرکل اسبق مطبوعات داخلی وزارت ارشاد را برانگیخت.
عیسی سحرخیز عضو تیم گرداننده روزنامه های زنجیره ای در دولت خاتمی که گویا به عبدالله نوری تمایل بیشتری دارد، طی تحلیلی می نویسد: دغدغه ها و تردیدهایی که سیدمحمدخاتمی را برای آمدن یا نیامدن احاطه کرده و به تزلزل وی منتهی شده، اکنون می رود که سرمنشأ دلخوری ها و تعمیق اختلاف میان جریان های گوناگون اصلاح طلب و حتی لایه هایی از تحول خواهان ]تندروها[ شود. کم نیستند افرادی که در چند هفته اخیر شاهد چالش ها و حتی رد و بدل شدن کلمات تند میان طیف حامیان سرسخت جریان های اصلاح طلب به ویژه حامیان خاتمی و کروبی بوده اند، حرف هایی که ریشه آن به مجلس ششم و انتخابات مجلس هفتم و هشتم برمی گردد.
وی می افزاید: تردید خاتمی باعث نهایی شدن حضور شیخ مهدی کروبی با پیام «خاتمی تو نیا ما هستیم» شده و حتی دیگر نامزدهای اصلاح طلب را برای شروع کار و راه اندازی ستاد انتخاباتی در میان آسمان و زمین و پا در هوا نگاه داشته است.
وی می نویسد: اگر این تزلزل و تردیدها واقعی نبود، بلکه برآمده از یک برنامه تبلیغاتی هوشمندانه برای به تعویق انداختن زمان نامزدی در جهت به هم زدن نظام تفکر و برنامه ریزی جریان سیاسی اقتدارگرا بود، و یا حتی به منظور تشنه نگاه داشتن جامعه، می شد به چنین خط مشی ای نمره مثبت داد و حتی طراحان آن را تشویق کرد که با روش و راه های مناسب تری وضعیتی ادامه پیدا کند. اما، چون این احتمال بسیار اندک و حتی تا حدی غیرمحتمل است، این مشی در عمل نتیجه ای عکس دارد که کمترین هزینه و آثار و پیامد منفی آن تشدید این دست اختلاف ها و تنش هاست.
سحرخیز می نویسد: شاید دلیل تاخیر خاتمی این باشد که این بار می خواهد احتیاط بیشتری به خرج دهد که باز او را از بالای آبشار نیاگارا به زیر نیندازند. برخی نزدیکانش می گویند خاتمی می خواهد میزان استقبال افکار عمومی را ببیند، پس باید نمایشی از نیاز و تمنای اصلاح طلبان را در برابر چشمانش قرار داد یا در نوشته ها و مصاحبه ها این درخواست را به طور مکرر مطرح کرد.
وی در پایان تاکید می کند: هر چه هست خاتمی برای اعلام آمدن یا نیامدن دیگر فرصت چندانی ندارد و بار دیگر نباید متهم به فرصت سوزی در حق آنهایی شود که باید بدانند چگونه و چه زمانی بازی انتخابات را آغاز و دنبال کنند فرقی هم نمی کند نامشان نوری باشد یا کروبی و عارف یا نجفی و حتی حسن روحانی یا ولایتی. و در کنار آنها طرفداران و حامیان پر و پا قرص هر کدام از این نامزدها که اکنون بیش از نامزدها به جان هم افتاده اند.

  
 

 

اولمرت: اسرائیل بزرگ تمام شده خود را گول نزنیم(خبر ویژه)

ایهود اولمرت نخست وزیر رژیم اسرائیل ایده صهیونیستی «اسرائیل بزرگ» را در خاورمیانه تمام شده دانست.
به گزارش خبرگزاری قدس به نقل از سایت اخبار ملی رژیم صهیونیستی، وی صبح دیروز در نشست کابینه که به پیشنهاد «حاییم رامون» معاون وی درباره پرداخت غرامت به یهودیانی که خانه هایشان را در شرق دیوار حایل ترک می کنند برگزار شده بود گفت: طرح اسرائیل بزرگ به پایان رسیده است و دیگر چنین چیزی وجود ندارد و هرکسی هم که چنین فکری در ذهن دارد فقط خود را گول می زند.
طرفداران طرح اسرائیل بزرگ بر این باورند که یهودیان باید با هدف حفظ حضور قدرتمند یهودیان در سرزمینهای اسرائیلی به مستعمره نشینی در شرق بیت المقدس و مسیر دیوار حایل ادامه دهند.

  
 

 

کروبی به راه خود، نوری به راه خود!(خبر ویژه)

گروهک ادوار تحکیم ضمن تأکید بر حمایت از نامزدی عبدالله نوری تأکید کرد آرای کروبی به مراتب بیشتر از خاتمی است.
سایت این گروه با بیان اینکه «به میان آوردن نام خاتمی از سوی جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین- که خود را پیشرو می دانند- یک عقبگرد است»، تأکید کرد: خاتمی چه دارد که مهدی کروبی ندارد؟ خاتمی در هر صورت رقیبی به نام مهدی کروبی خواهد داشت که خود کروبی در صورت نیامدن خاتمی آن را ندارد. کروبی نشان داده که رگ خواب توده ها را پیدا کرده و در عین حال در صورتی که کاندیدای واحد اصلاح طلبان باشد آرای آنان را نیز با خود خواهد داشت، اتفاقی که چهار سال قبل با حضور معین و رفسنجانی نیفتاد. پس با حسابی سرانگشتی کروبی نه تنها از خاتمی چیزی کم ندارد که در مواردی بر او برتری نیز دارد. در این میان نباید از مقاله این هفته محمد قوچانی در هفته نامه شهروند امروز به عنوان ارگان غیر رسمی لیبرال های نزدیک به رفسنجانی در دعوت خاتمی به کنار رفتن به سود شیخ مهدی کروبی، به سادگی گذشت. حمایت احتمالی کارگزاران از کروبی، کفه ترازو را به سوی او سنگین کرده است به طوری که احتمالاً خاتمی را نیز در تصمیمش بر نیامدن استوارتر خواهد کرد.
ادوارنیوز آنگاه می افزاید: می مانیم ما تحریمی ها که دلمان را به حضور عبدالله نوری خوش کرده ایم که مورد احترام بیشتر نیروهای دموکراسی خواه است. احتمال کنار کشیدن خاتمی و حسن روحانی به نفع او که در عین حال مورد اعتماد طیفی از کارگزاران است، زیاد خواهد بود اما احتمال کنار کشیدن کروبی کم است. اما بدترین حالت رد صلاحیت نوری است که آرزوی چندین ساله ما را برای ایجاد اپوزیسیونی منسجم برآورده خواهد کرد.

  
 

 

انتقاد رئیس دفتر سابق از مقایسه خاتمی و کروبی(خبر ویژه)

پیشنهاد سر دبیر مجله شهروند امروز به خاتمی مبنی بر کنار رفتن به نفع کروبی به جبران ایثار کروبی در انتخابات سال 76، با اعتراض محمدعلی ابطحی معاون و رئیس وقت دفتر خاتمی مواجه شد.
ابطحی با رد پیشنهاد قوچانی نوشت: از پیشنهاد آقای قوچانی جا خوردم. اینکه او از سیدخواسته جبران زحمات کروبی را بکند، توهین به شیخ بزرگوار اصلاحات است. قوچانی می توانست نکات مثبتی را که کروبی در ریاست جمهوری دارد بی آنکه با خاتمی مقایسه کند، لیست کند.
وی همچنین می نویسد: کسانی در روزنامه اعتماد ملی و یا نزدیکان کروبی هم به گمان اینکه رویارویی خاتمی و کروبی به نفع آقای کروبی است، آتش بیار معرکه می شوند.

  
 

 

این همه دستپاچگی برای یک سفر؟(خبر ویژه)

جوسازی و هوچی گری محافل صهیونیستی- آمریکایی و ابراز نگرانی آنها از حضور رئیس جمهور کشورمان در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد شدت گرفت.
در حالی که دولت آمریکا در صدور ویزا برای سفر هیئت ایرانی کارشکنی می کند، نشریه آمریکایی- صهیونیستی نیویورک سان هم مانند یک وزیر اسرائیلی خواستار ربودن احمدی نژاد در جریان سفر به نیویورک شد»!
در همین حال گفته می شود لابی صهیونیست ها در آمریکا وگروهک های سلطنت طلب و منافقین با همکاری برخی مقامات آمریکایی درصددند تجمعاتی در جهت تحت الشعاع قرار دادن سفر رئیس جمهور اسلامی ایران برگزار کنند. همچنین برخی خبرها حاکی است مقامات آمریکایی با دور زدن مقررات، برای احمد باطبی از عوامل میدانی آشوب در تیرماه 78 کارت خبرنگاری صادر کرده اند. رسانه های آمریکایی هم تبلیغات علیه دکتر احمدی نژاد را با سراسیمگی تمام تشدید کرده اند. در همین حال گفته می شود برخی نهادها و سازمان های مسیحی در تلاش برای دعوت و میزبانی رئیس جمهور اسلامی ایران هستند که همین خشم صهیونیست ها را برانگیخته است.
حضور سال گذشته رئیس جمهور در اجلاس سازمان ملل و نیز دانشگاه کلمبیا، عملاً افکار عمومی جهان رامتوجه حقانیت جمهوری اسلامی کرد و اجلاس را تحت الشعاع خود قرار داد ضمن اینکه ضربه حیثیتی بزرگی به دولت آمریکا بود.

  
 

 

آنها 22 سال است که در فاجعه به سر می برند(خبر ویژه)

سایت ضدانقلابی اخبار روز (با گرایش مارکسیستی) ابراز نگرانی برخی جریان های اپوزیسیون نسبت به اخراج منافقین از اردوگاه اشرف عراق را پوشاندن فاجعه اصلی ارزیابی کرد.
این سایت به رغم ابراز دلسوزی های رایج نسبت به سرنوشت اعضای پادگان اشرف می نویسد: فاجعه انسانی را سال ها پیش خود مجاهدین شروع کردند و به آن دامن زدند؛ فرمان مبارزه مسلحانه مسعود رجوی در 30 خرداد 60، انتقال سازمان به عراق تحت حاکمیت صدام و حمله به سربازان ایرانی تحت حمایت ارتش بعث، حمله به ایران با عملیات فروغ جاویدان که منجر به کشته و مجروح شدن هزاران عضو سازمان شد، مشارکت با ارتش صدام در سرکوب کردها و شیعیان در سال 1990 میلادی، حبس اعضا و قرار دادن آن تحت پوشش روابط فرقه ای بسته به مدت 22 سال در کمپ اشرف و بستن راه ارتباطی آنها با جهان خارج، زندانی کردن و شکنجه روحی و جسمی افراد خواستار جدا شدن از روابط فرقه ای، و تحویل ناراضیان به صدام و حبس در زندان ابوغریب.
این سایت می افزاید: آنها تلاش می کنند تحت الحفظ آمریکا در عراق بمانند زیرا 22 سال اعضا را در اردوگاه عراق حبس کرده اند و بیرون آمدن و ورود به جهان آزاد را بزرگ ترین تهدید برای سازمان فرقه ای و باعث متلاشی شدن بیشتر آن می دانند. فاجعه این است که سران سازمان مخفی و متواری و از اعضا خارج شده اند اما می خواهند سازمان زیر کنترل آمریکایی ها در عراق بماند. در چنین صورتی دیگر امیدی به نجات افراد از کمپ نیست. اعضا باید تحت معالجه قرار گیرند.

  
 

 

جشن بزرگ سینما و فیلم های فاقد مجوز(خبر ویژه)

روز گذشته و با اعلام اسامی نامزدهای دوازدهمین جشن بزرگ سینمای ایران، نام سه فیلم که فاقد مجوز نمایش هستند در میان نامزدها دیده شد.
این در حالی است که دبیر و برگزارکنندگان این دوره از جشن، وعده برگزاری رویدادی سالم، منظم و بی حاشیه را داده بودند. همچنین خبرگزاری مهر گزارش داد که امین تارخ دبیرجشن و محمود اربابی مدیرکل نظارت و ارزشیابی معاونت سینمایی وزارت ارشاد اعلام کرده بودند که در این جشن اصل بر این قرار گرفت که فیلم هایی که پروانه نمایش عمومی ندارند تنها برای داوران به نمایش دربیایند، ولی در داوری ها لحاظ نشوند، اما اعلام نامزدها خلاف وعده آن ها را فاش کرد. امید است مسئولان ذیربط اقدامی جهت پیشگیری از این روند غیرقانونی که سلامت این رویداد مهم سینمای ایران را به خطر انداخته است بنمایند.

  
 

 

عقل اگه داشتی یواشکی اسرائیل می رفتی!(خبر ویژه)

سفر علنی یک عضو ضدایرانی پارلمان عراق به فلسطین اشغالی به دعوت رژیم صهیونیستی، خشم روزنامه سعودی الشرق الاوسط را برانگیخت.
الشرق الاوسط اگرچه خود سوابق بدی در همسویی با مواضع رژیم صهیونیستی از جمله درباره مسائل ایران، لبنان و فلسطین دارد اما «مثال الالوسی» نماینده پارلمان عراق را به خاطر سفر آشکارش به اسرائیل که به نفع ایران تمام شده، مورد سرزنش قرار داد و نوشت: الالوسی می گوید به خاطر هشدار درباره ایران و القاعده به اسرائیل رفته است اما مطمئناً ایرانی ها از این سفر و سخنان به عنوان سلاح استفاده خواهند کرد که ببینید دشمنان ما، دوستان اسرائیل هستند.
الشرق الاوسط می نویسد: همگی ما از خطر ایران در عراق و لبنان و جهان عرب آگاهیم اما سوال اینجاست که الالوسی از سفر آشکار به اسرائیل چه نفعی برد و چرا بهانه به دست دشمن داد؟ اگر این شخصیت های عراقی عقل بر سیاستشان حاکم بود، ایران قادر به نفوذ در عراق و تبدیل آن به یکی از استان های (!؟) خود نبود.
گفتنی است مدیرالشرق الاوسط چندی پیش به پاس خدماتش به رژیم صهیونیستی جایزه مالی از سوی حامیان آن رژیم دریافت کرد.

 
کارگزاران: احزاب مازاد اصلاح طلب را تعطیل کنیم!
روزنامه کارگزاران در سرمقاله روز گذشته خود که به قلم هدایت آقایی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی نگاشته شده بود خواستار تعطیلی احزاب مازاد اصلاح طلب شد و نوشت: «ارزیابی ها در درون جبهه اصلاحات نشان می دهد که حداقل تعداد 60 گروه، حزب و انجمن سیاسی به ثبت رسیده ادعای تفکرات اصلاح طلبانه دارند. پراکندگی و عدم انسجام این سازمان ها طی سه انتخابات گذشته یعنی دوره نهم ریاست جمهوری، شوراهای سوم و مجلس هشتم نشان داد که بدون ایجاد تشکیلاتی واحد و فراگیر در قالب یک حزب قدرتمند امکان تاثیرگذاری جدی را بر رفع موانع اصلاحات فراهم نمی کند. شاید این شبهه مطرح شود که ادغام یا تعطیلی تعدادی از گروه های سیاسی به نفع تاسیس یک حزب بزرگ تر خلاف روند توسعه سیاسی است اما با توجه در مزایا و مقایسه دو وضعیت موجود و پیشنهادی، دستیابی به اهداف توسعه سیاسی را از طریق وضعیت پیشنهادی به واقعیت نزدیک تر نشان می دهد ضمن آنکه باید اذعان نمود، تعدد سازمان های سیاسی در بیش از اختلافات ناشی از حوزه فکری ثمری جز خنثی سازی یکدیگر ندارد.»
رسالت: برخلاف نظرات حسن روحانی
دولت نهم یک فرصت تاریخی است
روزنامه رسالت در سرمقاله روز گذشته خود که به قلم محمدکاظم انبارلویی نگاشته شده بود از اظهارات تخریبی حسن روحانی علیه دولت نهم شدیدا انتقاد کرد و نوشت: «هیچ کس مدعی نیست به دولت نهم نقدی وارد نیست حتی خود رئیس جمهور گاهی در سخنرانی های خود جدی ترین نقدها را متوجه دولت می کند. اما انکار امتیازات و نقاط مثبت و قوت دولت نهم که در بیانات رهبری همواره به آن تاکید شده نقدها را به سمت تخریب هدایت می کند. به نظر می رسد لحن انتقادی آقای روحانی لحن مشفقانه نیست. جمع جبری سخنان آقای روحانی این داوری را القا می کند که دولت نهم و شخص احمدی نژاد در خانواده اصولگرایان یک هزینه است. اما نص صریح و تحلیل بیانات مقام معظم رهبری نشان می دهد دولت نهم یک فرصت تاریخی و یک سرمایه گرانسنگ برای جریان اصولگرایی است؛ چگونه می توان میان این دو نظر به تفاهم و اجماع رسید!»
شمس الواعظین: جریان تحریم در داخل و خارج از مد افتاده است
روزنامه اعتماد روز گذشته با ماشاءالله شمس الواعظین از دست اندرکاران روزنامه های زنجیره ای گفتگو کرد. شمس الواعظین در این گفتگو با زیر سؤال بردن نظریه تحریم انتخابات اظهار داشت: «جریان تحریم در داخل و خارج و همه جا از مد افتاده است. جریان تحریم هیچ چیز جز تحریم در دست ندارد که ارائه کند، خیلی زشت است که ما به مردم ایران بگوییم شما نقش ندارید و زشت تر از آن اینکه بگوییم وقتی نقشت را ایفا می کنی اثر ندارد. خب این معنی اش این است که برو بشین توی خانه ات. این هم یک نوع تحریم است. ما باید به مردم بگوییم بیایید، وقتی نمی آیید انتخابات غیررقابتی می شود. در مشارکت بالا، بازی عوض می شود، افزایش فرهنگ سیاسی و فرهنگی مشارکتی مردم جزء وظایف اجتناب ناپذیر و غیرقابل چانه زنی رسانه های حرفه ای است. پس فرهنگ تحریم برای آکتورهای سیاسی است و رسانه ها حق ندارند این کار را بکنند.»

  
 
 
متکی در حاشیه جلسه هیئت دولت: مذاکرات جلیلی و سولانا تا رسیدن به نتایج مطلوب ادامه دارد

وزیر امور خارجه کشورمان از تداوم مذاکرات جلیلی و سولانا در چارچوبی سازنده تا زمان رسیدن به نتایج مطلوب خبر داد.
به گزارش خبرنگار کیهان منوچهر متکی دیروز در حاشیه جلسه هیئت دولت در گفت وگو با خبرنگاران در خصوص اینکه عده ای درصدد هستند تا قبل از ارائه گزارش البرادعی علیه ایران جوسازی کنند، ارزیابی شما از این گزارش چگونه است؟ اظهار داشت: همکاری های ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی طی سال های گذشته به ویژه در یک سال اخیر صمیمانه، جدی و در چارچوب وظایف آژانس بوده است.
وی با بیان اینکه اوج آن در اجرای مدالیته با آژانس بوده است، گفت: آژانس امروز پاسخ بسیاری از ابهامات القایی برخی از طرف های خارجی را دریافت کرده و ما به همکاری خود با آژانس ادامه خواهیم داد.
وزیرخارجه کشورمان با اشاره به اینکه طی چند ماه گذشته برخی از عناصر آژانس تحت فشارهای خاصی قرار گرفته اند، خاطرنشان کرد: به ویژه بعد از پایان همکاری های ایران و آژانس در موضوع مدالیته این فشارها بیشتر شد.
متکی با بیان اینکه از جزییات گزارش جدید البرادعی اطلاع دقیقی نداریم، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب مشخص مسیر طبیعی همکاری خود را با آژانس ادامه خواهد داد.
وی ادامه داد: مذاکرات جلیلی و سولانا ادامه دارد، مباحث در چارچوب سازنده در حال پیگیری است تا به نتایج مطلوبی برسند.
متکی اظهار داشت: جلیلی و سولانا همچنان در تماس هستند و علاوه بر این معاونان آنها با هم ارتباط دارند و مباحث در چارچوبی سازنده از سوی دو طرف پیگیری می شود و طبعا اگر نتایجی از این گفت وگوها حاصل شود به اطلاع عموم خواهد رسید.
دعوت از وزیر خارجه انگلیس
وزیر امور خارجه در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه وزیر امور خارجه انگلیس قرار است که به زودی به ایران بیاید و آیا اینکه سفر وی مرتبط با مذاکرات 1+5 هست یا نه؟ گفت: در سفرهایی که وزرای خارجه به کشورها انجام می دهند از همتای خود نیز دعوت می کنند که به آن کشور سفر کند و در واقع در سفرهای دیپلماتیک اینگونه دعوت ها صورت می گیرد و عملیاتی شدن آن موکول به هماهنگی است که به لحاظ دیپلماتیک در این ارتباط صورت می گیرد.
بحران قفقاز
هدف سفر به روسیه
متکی همچنین در پاسخ به این سؤال که شما اخیرا به مسکو و آذربایجان سفر داشته اید و آیا در سفر به مسکو در مورد نیروگاه اتمی بوشهر نیز صحبت کردید و به نتیجه خاصی رسیدید؟ گفت: هدف از سفرهای منطقه ای وزیر امورخارجه پیگیری تحولات در منطقه است از جمله موضوع گرجستان و پیامدهایی که در موضوع قفقاز و همسایگان آن ممکن است داشته باشد.
وی گفت: ما در ارتباط با مسائل منطقه ای سلسله رایزنی هایی را برای تضمین ثبات، امنیت و همکاری بین کشورها با کشورهای منطقه آغاز کرده که البته با کشورهای دیگر منطقه نیز این رایزنی ها در دستور کار قرار دارد و حتی با کشورهای اروپایی نیز در این خصوص رایزنی خواهیم کرد تا به نتایج مطلوب دست پیدا کنیم.
سفر احمدی نژاد به نیویورک
وزیر امورخارجه همچنین گفت: در سفر به مسکو بحث خاصی در مورد نیروگاه بوشهر مطرح نشد؛ مگر تکرار تعهدات طرف روس برای اتمام نیروگاه و راه اندازی آن.
وی همچنین در پاسخ به این سؤال که گویی هنوز به هیئت ایرانی جهت سفر به نیویورک ویزایی داده نشده است؟ گفت: نمایندگی های ذی ربط پیگیر این امر هستند و ما پیگیر هستیم که این مسئله هر چه زودتر اتفاق بیفتد. البته هر چند سال های گذشته نیز ما مواجه با تاخیراتی بوده ایم و ما امیدواریم هر چه زودتر این اتفاق بیفتد و ویزاها صادر شود.
متکی همچنین در پاسخ به این سؤال که برنامه های سفر به نیویورک چیست؟ گفت: در سال جاری نیز برنامه های مختلفی در حوزه رسانه ای و ارتباط با برخی از فعالیت های اجتماعی انجام داده ایم و البته رئیس جمهور دیدارهای قابل توجه سیاسی نیز با برخی از همتایان خود در نیویورک خواهد داشت و سرفصل مهم این گفت وگوها همبستگی برای صلح و عدالت است.
وی گفت: رئیس جمهور در این سفر دیدارهایی را نیز با ایرانی های مقیم آمریکا به مانند سفرهای قبل خواهد داشت و در واقع برنامه هایی را برای این سفر تنظیم کرده ایم.

  
 احمدی نژاد: خبرهای زیادی از نیویورک می شنوید 
 

قدس - گروه سیاسی: رئیس جمهور احمدی نژاد با اشاره به سفر هفته آینده خود به سازمان ملل گفت: خبرهای بسیار زیاد و خوشی از سفر امسال به نیویورک می شنوید و برنامه های بسیار زیادی در این سفر داریم.
احمدی نژاد پس از نشست دیروز دولت، با اشاره به جوسازیهای رسانه های آمریکایی از چندی پیش در خصوص سفر وی به نیویورک گفت: آنها دارند زمینه سازی می کنند تا ما کار خود را به نحو احسن انجام دهیم.
احمدی نژاد به دیگر سؤالات خبرنگاران پاسخ نداد و گفت: امروز من فقط آمدم شما خبرنگاران را ببینم.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
ادامه تجمع معلمان و کنکوریها رو به روی مجلس 
 

قدس - گروه سیاسی: تجمع معلمان حق التدریسی و کنکوریها رو به روی مجلس همچنان ادامه دارد و این دو گروه تقریباً در دو هفته گذشته هر روز روبروی در مجلس تجمع کرده اند. معلمان حق التدریسی خواستار استخدام در وزارت آموزش و پرورش هستند و کنکوریها نیز ادامه مشکل قبول نشدن در رشته مورد نظر خود را پیگیری می کنند.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
مدرک «کردان» همچنان در دستور کار 
 

قدس - گروه سیاسی: گویا مدرک علی کردان هنوز از دستور کار گروهی از نمایندگان مجلس خارج نشده و آنها با جدیت به دنبال این موضوع هستند.
به گزارش خبرنگار ما دیروز سؤال الیاس نادران و علیرضا زاکانی، دو تن از نمایندگان مجلس از وزیر علوم درباره مدرک کردان از سوی هیأت رئیسه مجلس اعلام وصول شد.
نادران و زاکانی درباره مدرک کارشناسی ارشد، دکتری و وجاهت قانونی عضویت کردان در هیأت علمی دانشگاه از زاهدی، وزیر علوم سؤال کرده اند.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
قرائت جوابیه فاطمه رجبی به علیخانی در مجلس 
 

قدس - گروه سیاسی: در پایان نشست دیروز مجلس، جوابیه فاطمه رجبی به نطق یکشنبه هفته گذشته علیخانی قرائت شد.وی در جوابیه خود نوشته است، اینجانب در همه نوشته ها و گفته های خود که افزون بر 10 جلد کتاب و صدها مقاله است حتی یک کلمه علیه ساحت مقدس مراجع عظیم الشأن و روحانیت وارسته ننوشته و نگفته ام.
فاطمه رجبی، کتاب روحانیت شیعی را نمونه بارز پیروی خود از مرجعیت دانسته است.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
کردان درباره مدرک خود با خبرنگاران سخن می گوید 
 

قدس - گروه سیاسی: در نشست دیروز جلسه هیأت دولت، خبرنگاری از کردان پرسید، آیا شما تاکنون عضو هیأت علمی دانشگاه بوده اید که وی پاسخ داد: بله بوده ام.
خبرنگار گفت: اما وزیر علوم همین چند دقیقه پیش در جمع خبرنگاران گفت که شما عضو هیأت علمی نبوده اید.
همچنین از کردان پرسیده شد، شما با مدرک دکترای افتخاری چگونه عضو هیأت علمی بودید که کردان گفت: در آینده درباره مدرک به صورت رسمی با خبرنگاران صحبت می کنم.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
کروبی و برنامه اقتصادی پرسر و صدای دیگر 
 

عصرایران- مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی گفت: برای انتخابات ریاست جمهوری آینده هم یک برنامه اقتصادی پر سر و صدا مانند دور قبل داریم که اتاق فکر حزب اعتماد ملی در حال فعالیت است تا این طرح پس از بررسی و نهایی شدن بزودی اعلام شود.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
نوری به جای خاتمی 
 

برنا- منابع آگاه از پیشنهاد برخی از اعضای جبهه اصلاحات برای جایگزینی عبدا... نوری به جای خاتمی به عنوان کاندیدای اصلاح طلبان خبر دادند.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
جاسبی هنوز خواب نما نشده  است! 
 

برنا- مجتبی منتظری، سخنگوی شورای مرکزی سازمان اسلامی دانشجویان ایران درباره حضور جاسبی در انتخابات ریاست جمهوری گفت: در دعوتی که از جاسبی توسط تشکلهای دانشجویی منطقه 9 انجام گرفت، وی گفت که هنوز خواب نما نشده ام که نامزد ریاست جمهوری شوم.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
شیرهای سردر مجلس دوباره بازمی گردند 
 

ایلنا- احمد ناطق  نوری، کارپرداز هیأت رئیسه با اشاره به برخی فشارها که به پایین آوردن دوباره شیرها از سردر مجلس منجر شده بود، افزود: در حال بررسی مشروح مذاکرات خبرگان قانون اساسی هستم. تا جایی  که می  دانم در آن مذاکرات برای نصب شیرها منعی وجود ندارد و آنها را نماد رژیم گذ شته ندانسته  اند.وی از پاسخ به این که فشارها برای پایین آوردن شیرهای سردر مجلس از سوی چه کسانی بوده است، خودداری کرد و گفت: این بار اگر با ادله محکم و قانونی شیرها را نصب کنیم، دیگر نیازی به پایین آوردن آنها نیست.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
طفلی که راه رفتن را از سکولارها می آموزد 
 

جهان نیوز- فاطمه رجبی در آخرین مطلب خود که در وبلاگ شخصی اش قرار داده است، درباره سخنان جنجالی رحیم مشایی می نویسد: در نگاه خوش بینانه باید گفت، رحیم مشایی طفلی است که راه رفتن را از سکولارها می آموزد.
در غیر این صورت، اعتقادات دینی او به شدت مورد سؤال است.
در ادامه مطلب وی آمده است: رحیم مشایی کوچک تر از آن است که از وی خواسته شود پاسخ دهد، زیرا اصولاً این افراد «دیکته های نوشته شده» را می خوانند.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
تلاش پیامکی برای لغو افطاری قالیباف! 
 

عصرایران- در پی دعوت قالیباف، شهردار تهران از نمایندگان مردم تهران در مجلس برای حضور در ضیافت افطاری، یکی از نمایندگان تهران در تلاش برای بر هم زدن این دعوت، با فرستادن پیامک به سایر نمایندگان نوشت که این میهمانی لغو شده است!
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
دیدار خاتمی با میرحسین موسوی 
 

الف- سید محمد خاتمی پس از دیدار با عبدا... نوری با مهندس میرحسین موسوی نیز دیدار کرد.یک منبع آگاه با تأیید این خبر، گفت: انتخابات از محورهای اصلی این دیدار بوده است.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
هجمه ها در راستای فرمان «پایان مدارا» است 
 

ایرنا- مهدی کوچک زاده، نماینده مردم تهران در مجلس با انتقاد از هجمه های اخیر حسن روحانی علیه دولت گفت: آنچه که در یکی دو هفته اخیر از ناحیه روحانی علیه دولت بیان شده است را می توان در راستای فرمان «اتمام دوران مدارا» با دولت نهم، ارزیابی کرد.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
تجمع دانشجویان روبروی نهاد ریاست جمهوری 
 

ایرنا- تعدادی از دانشجویان دانشگاه بین المللی خلیج فارس با تجمع روبروی نهاد ریاست جمهوری نسبت به قطع بورسیه خود توسط مسؤولان این دانشگاه اعتراض کردند.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
دلیل خرید 4 فروند قایق تندرو ایران از سوی هلند 
 

ایرنا- مدیرعامل شرکت کشتی سازی«MARINE P T» هلند، کیفیت مطلوب ساخت قایقهای تولیدی شرکت کشتی سازی بین المللی ایرانی را دلیل خرید چهار فروند آن برای این شرکت هلندی اعلام کرد.«رونالد کرافت»، مراحل و کیفیت ساخت این قایقهای تندرو را در کیش عالی دانست و گفت: قایقهای سفارش شده برای مقاصد تجسس و نجات، آتش نشانی و یا آمبولانس دریایی استفاده می شود.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
واکنش نماینده خالی بند کویتی 
 

ایرنا- نماینده مجلس کویت و مدعی حضور افراد وابسته به سپاه پاسداران در کویت در واکنش به رد اظهارات خود از سوی سفارت ایران و وزیر کشور کویت گفت: امیدوارم حضور نداشتن سپاه پاسداران انقلاب (اسلامی) در کویت درست باشد.«جمعان الحربش» در گفتگو با روزنامه کویتی الرای افزود: هدف از آنچه در نشست فوق العاده مجلس درباره حضور افرادی از سپاه پاسداران در کویت بیان کردم، به صدا درآوردن زنگ خطر بود.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
یک نقطه مثبت هم در اظهارات روحانی نبود 
 

ایرنا- دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی، منتسب کردن همه مشکلات کشور به سه سال فعالیت دولت کنونی را غیرمنصفانه دانست و گفت: اگر آقای روحانی به جای نگاه کاملاً منفی به عملکرد دولت نهم به نقد آن می پرداخت، اظهاراتش مقبول بود.محمدنبی حبیبی، نقد را نوعی ارزیابی تعریف کرد و افزود: در ارزیابی باید نقاط ضعف و قوت را با هم دید.
دبیرکل مؤتلفه خاطرنشان کرد: در آنچه که رسانه ها از اظهارات روحانی منتشر کردند، حتی یک نقطه مثبت مشاهده نکردم که وی از دولت نهم به زبان آورده باشد.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
شیرین عبادی: ایرانیان از کشور خود دفاع می کنند 
 

فارس: برنده جایزه صلح نوبل در کنفرانسی در لس آنجلس، نسبت به رویارویی نظامی با ایران هشدار داد.
شیرین عبادی همچنین در مصاحبه با روزنامه «لس آنجلس تایمز»، از آمریکا و رژیم صهیونیستی خواست، هر گونه طرح حمله نظامی به ایران را فراموش کنند.وی گفت: در صورت حمله به ایران، مردم اختلافات خود با دولت را فراموش و از کشورشان دفاع می کنند.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
ضرب الاجل یک هفته ای مجلسیها به احمدی نژاد 
 

عصرایران- طراحان سؤال از رئیس جمهور به محمود احمدی نژاد برای پاسخگویی یک هفته مهلت دادند.
یکی از طراحان سؤال از رئیس جمهور در این باره گفت: در صورتی که رئیس جمهور در این مدت پاسخ نمایندگان را ندهد، طرح سؤال از رئیس جمهور تحویل هیأت رئیسه می شود.
به گفته این نماینده مجلس، ضرب الاجل طراحان سؤال، از روز چهارشنبه گذشته آغاز شده و رئیس جمهور تا روز چهارشنبه این هفته برای پاسخگویی مهلت دارد.وی همچنین از به حد نصاب رسیدن تعداد امضاهای این طرح خبر داد.
 
 

 


شیکاگو تریبیون: رفتار بوش موجب افزایش چشمگیر نفوذ ایران شده است 
 

روزنامه «شیکاگو تریبیون» در گزارشی تحلیلی، به برنامه هسته ای ایران و رویکرد آمریکا در قبال آن پرداخت و با تأکید بر این که آمریکا در تهدیدی که توان هسته ای ایران ممکن است به دنبال داشته باشد، اغراق کرده است، تأکید کرد که تهدید کردن ایران به اقدام نظامی، روش مناسبی برای منحرف کردن توجهات از اشتباهات جورج بوش نیست.
به گزارش ایسنا، روزنامه «شیکاگو تریبیون» در این گزارش نوشت: قدرت بیشتر بر اساس چگونگی رفتار ارزیابی می شود. آیا مغرور هستید و فریاد می زنید؟ یا خوددار و آرام هستید؟ دولت جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا به جای آنکه آرام باشد، با غرور عمل کرده و به جای آنکه مانند رئیس جمهور یک ابرقدرت عمل کند، همانند یک دانشجوی سال اول که اعتماد به نفس ندارد، عمل می کند.
بوش و همراهانش با متهم کردن ایران به حمایت از تروریسم، آن را بخشی از محور شرارت دانستند و این که اگر ایران به سلاح اتمی دست یابد، ممکن است از آن استفاده کند. این موضع اشکالاتی دارد؛ دولت بوش نگران این است که یک ایران هسته ای بر خاورمیانه سلطه پیدا کند. اگر سلاح هسته ای واقعاً چنین قدرتی دارد، چرا چنین نتیجه ای عاید اسرائیل نشده است؟
در ادامه  این گزارش می خوانیم: منطقی است که دولت بوش به خاطر ایران ناراحت باشد. اشتباهات خود بوش موجب افزایش چشمگیر قدرت و نفوذ ایران در منطقه شده است.
نویسنده همچنین یادآور شده است: دولت بوش در وحشت آفرینی مهارت بسیار دارد، اما ایجاد وحشت کاذب تنها سبب افزایش اهمیت و برجستگی ایران می شود. اما باید امیدوار بود که دولت بعدی آمریکا، رویکرد عاقلانه تر و منطقی تری را در پیش بگیرد.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
صحنه عملیات شهادت طلبانه فرزند حسن نصرا... بازسازی شد 
 

حزب ا... لبنان روز شنبه، صحنه هایی از عملیات شهادت طلبانه «هادی نصرا...»، فرزند «سید حسن» را که 11 سال پیش با موفقیت انجام شد، بازسازی کرد.
به گزارش خبرگزاری قدس به نقل از منابع خبری، در این طرح که حدود 100 مبارز حزب ا... با لباسهای نظامی خود در آن حضور داشتند، برخی نقش نظامیان اسرائیل را بازی می کردند و صداهای مختلف میدان جنگ از طریق بلندگو پخش می شد و مبارزان از نارنجک و تیرهای مشقی استفاده کردند.
این نمایش غرورآفرین که در منطقه «التفاح» لبنان برگزار شد، هادی نصرا... را به تصویر کشید که در سن 19 سالگی، عملیاتی شهادت طلبانه علیه نیروهای متجاوز پیش تاخته اسرائیلی را به انجام می رساند و خود به شهادت می رسد.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
هاآرتص: آمریکا بمبهای جدید نفوذ کننده به اسرائیل می فروشد 
 

روزنامه صهیونیستی هاآرتص روز یکشنبه نوشت: وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که برای افزودن بر قابلیتهای نظامی ارتش صهیونیستی، تعداد هزار قبضه بمبهای جدید هوشمند نفوذکننده bunker-buster به نیروی هوایی این رژیم می فروشد.به گزارش ایرنا، پایگاه اینترنتی این روزنامه افزود: وزارت دفاع آمریکا(پنتاگون) جمعه گذشته اعلام کرد که اسرائیل تعداد هزار قبضه بمبهای هدایت شونده Unit-39 به اسرائیل می فروشد. این بمبها، سلاحی خاص برای نفوذ به سنگرهای بسیار محکم داخل زمین هستند.
مبلغ این قرارداد 77 میلیون دلار بیان شده است.
قیمت هر یک از این بمبها که پیشرفته ترین نوع بمبهای نفوذکننده هستند، 70 هزار تا 90 هزار دلار است.
آمریکا پیش از این نیز انواع دیگری از بمبهای نفوذکننده را به اسرائیل فروخته بود.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
حتی با تعلیق هم فشارهای ما کم نمی شود 
 

کیهان- مشاور سابق سازمان سیا و معاون سیاسی شورای سیاست خارجی آمریکا تأکید کرد: حتی تعلیق برنامه هسته ای ایران نیز سبب کاهش فشارهای آمریکا علیه ایران نمی شود.
«یان برمن» که در زمینه لزوم مذاکره میان ایران و آمریکا گفتگو می کرد، این نکته را که برخی بر این باورند که حتی اگر برنامه اتمی ایران به تعلیق درآید، در سیاستهای آمریکا تغییری پدید نیامده و فشارهای دیگر بر ایران وارد می شود، تأیید کرد و گفت: خطری که از جانب آمریکا متوجه ایران است، به هیچ وجه محدود به فعالیتهای اتمی نیست و این ایران است که باید به ابتکار دست بزند نه آمریکا(!)
وی همچنین گفت: امیدواری ما این است که انتخابات در ایران به انتخاب رئیس جمهوری عملگرا منجر شود که درک متفاوتی از اوضاع داشته باشد.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
کارگران ایرانی در کویت عضو سپاه نیستند 
 

جمهوری اسلامی - وزیر کشور کویت در گفتگو با روزنامه کویتی الرای، ادعای حضور افراد وابسته به سپاه پاسداران ایران در کویت را رد کرد.
شیخ جابر الخالد به روزنامه الرای گفت: سپاه پاسداران انقلاب (اسلامی ) هیچ حضوری در کویت ندارد.
اظهارات وزیر کشور کویت در حالی است که هفته گذشته یکی از نمایندگان مجلس این کشور هنگام بررسی موضوع کارگران خارجی در مجلس مدعی شده بود که شمار زیادی از کارگران ایرانی مقیم کویت، افراد وابسته به سپاه پاسداران هستند.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
نقاط محروم کشور عرصه تاخت و تاز تبلیغی وهابیون 
 

جوان - نبود دستور کار واحد و استراتژی مشخص برای مبارزه دستگاه های مسؤول با وهابیت افراطی، نگرانیهای شدیدی را در برخی نقاط کشور به وجود آورده است.
شنیده ها حکایت از آن دارد که از مدتها پیش به این سو، فعالان و مبلغان وهابی که آشکارا ادعای ارتباط با سرویسهای جاسوسی برخی کشورهای همسایه و حمایت از جانب نظامیان آمریکا را دارند، با صرف هزینه های هنگفت، اذهان محرومان را به خود مشغول و با این حربه، به اشاعه وهابیت می پردازند، به گونه ای که در برخی مناطق، تا چندین برابر کمک پرداختی از سوی نهادهای حمایتی رسمی، پول و امکانات مالی به مردم جذب شده پرداخت شده است.
 
  
 
 
  
 

 
 
 
 
افزایش 14.5درصدی صادرات اتحادیه اروپا به ایران

صادرات اتحادیه اروپا به ایران در نیمه نخست سال 2008 با افزایش 14.5درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 5.351 میلیارد یورو رسید.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از یورواستات، مبادلات تجاری ایران و 27عضو اتحادیه اروپا در نیمه نخست سال 2008 با افزایش 7درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 12.215میلیارد یورو رسید. در نیمه نخست سال 2007 حجم مبادلات دو کشور 11.402 میلیارد یورو بود.
بر اساس این گزارش افزایش مبادلات ایران و اتحادیه اروپا در نیمه نخست سال جاری تا حد زیادی ناشی از افزایش صادرات این اتحادیه به ایران بوده است.
در حالی که طی نیمه نخست سال 2007 به میزان 4.673 میلیارد یورو کالا از اتحادیه اروپا به ایران صادر شد، این رقم در شش ماه نخست سال جاری 14.5درصد افزایش یافت و به 5.351میلیارد یورو رسید. در حالی صادرات اروپا به ایران بیش از 14درصد افزایش داشته است که آمریکا تلاش های بسیاری برای قطع روابط تجاری شرکت های اروپایی با ایران انجام داده است.فعالان اقتصادی اروپایی در این خصوص می گویند: در حالی که شرکت های بزرگ اروپا با تسلیم در برابر فشارهای آمریکا از سطح مبادلات خود با این کشور کاسته اند، شرکت های متوسط و کوچک که تاثیرپذیری کمتری از فشارهای آمریکا دارند بر سطح مبادلات خود با ایران افزوده اند و به همین دلیل صادرات اروپا به ایران نه تنها کاهش نیافته بلکه با افزایش 14درصدی مواجه شده است.
«یورو استات» در ادامه واردات اتحادیه اروپا از ایران طی نیمه نخست سال 2008 را 6.864 میلیارد یورو اعلام کرده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل 2درصد افزایش داشته است. در نیمه نخست سال 2007 به میزان 6.729میلیارد دلار کالا توسط این اتحادیه از ایران وارد شده بود.
در میان کالاهای صادراتی اروپا به ایران ماشین آلات و وسائل حمل و نقل بیشترین رقم از نظر حجم و افزایش را به خود اختصاص داده است. صادرات این کالاها به ایران در نیمه نخست سال جاری با افزایش 13.9درصدی به 2.899میلیارد یورو رسید. در همین مدت صادرات مواد غذایی اتحادیه اروپا به ایران با افزایش 7درصدی به 94میلیون یورو رسید.مهمترین کالای وارداتی اتحادیه اروپا از ایران نیز نفت خام بوده است. کل واردات نفت خام این اتحادیه از ایران در شش ماه نخست سال 2008 با افزایش 1.6درصدی به 6میلیارد یورو رسید. در همین مدت واردات محصولات شیمیایی ایران توسط اروپا 131درصد افزایش یافت و به 324میلیون یورو رسید.

  
 

 

معاون بانک مرکزی: سود پائین تسهیلات برای عده ای رانت ایجاد کرده است

معاون پارلمانی بانک مرکزی گفت: در شرایط فعلی و با نرخ های سودی که هم اکنون برای گیرندگان تسهیلات تعیین شده است قطعا گروهی از رانت برخوردار می شوند.
«حیدر مستخدمین حسینی» در گفت وگو با برنا، با اشاره به طرح مظاهری در رابطه با محاسبه تورم در عقد قرض الحسنه گفت: نشست ها و بحث های کارشناسی بانک مرکزی با مراجع عظام و کارشناسان در این ارتباط همچنان ادامه دارد.
وی با بیان این که مباحث مطرح شده در خصوص مسائل بانکی ایستا نبوده و پویا است افزود: استمرار این مباحث باعث شده تا بانک مرکزی به همراه مراجع عظام به بررسی این موضوع بپردازد.
معاون پارلمانی بانک مرکزی نقطه تعادل تصمیم گیری در مورد طرح رئیس کل بانک مرکزی را رعایت عدالت بین دو طرف معادله بانکی بین سپرده گذاران و گیرندگان تسهیلات اعلام کرد و افزود: در شرایط فعلی و با نرخ های سودی که هم ا کنون برای گیرندگان تعیین شده است قطعا گروهی از رانت برخوردار می شوند.
وی اظهار داشت: اما موقعیت سپرده گذاران در شرایط فعلی نظام بانکی به گونه ای نیست که بتوانند از طریق سودی که به واسطه سپرده شان دریافت می کنند قدرت خریدشان را حفظ نمایند که این مساله با انتظارات تورمی نمی خواند.
مستخدمین حسینی ادامه داد: تاکنون در تمام مکانیزم های در نظر گرفته شده به دریافت کنندگان تسهیلات توجه شده است، اما به سپرده گذاران توجه کمتری شده است.
وی با بیان این که بانک مرکزی قصد دارد به دو طرف معادله توجه کند خاطرنشان کرد: البته مکانیزم این سیاست ها در بسته سیاستی و نظارتی بانک مرکزی مورد توجه قرار گرفته است که باید در سال جاری اجرا شود.

 
در صورت هر گونه تحرک نظامی واشنگتن علیه تهران ؛
37 پایگاه نظامی و 60 شناور آمریکایی در تیررس ایران هستند 
 

یک کارشناس مسائل استراتژیک ایران، مورد هدف قرار دادن 37 پایگاه ثابت نظامی آمریکا در اطراف مرزهای ایران و 60 شناور آمریکایی در خلیج فارس را برای ایران بسیار ساده دانست.

 


سعدا.. زارعی در گفتگو با برنا، در خصوص احتمال حمله نظامی آمریکا به کشورمان، گفت: حمله یک انتخاب است که کشور حمله کننده باید محاسبات مختلفی را انجام دهد، زیرا اقدام نظامی علیه یک کشور، وضعیتی را ایجاد می کند که کشور آغازکننده جنگ را در موقعیت دشواری قرار می دهد. از سویی، گاهی اوقات اقدامات نظامی حالت برگشت ناپذیر ایجاد می کند و پیامدهای وخیمی را به دنبال دارد.
وی، اقدام به حمله را یک انتخاب بسیار حساس خواند و گفت: در عین حال، نه می شود اقدام نظامی آمریکا علیه ایران را نفی کرد و نه می شود گفت که این اقدام حتماً صورت می گیرد.
وی با بیان این که ایران باید احتمال حمله را پررنگ تر ببیند و خود را برای شرایط حمله احتمالی آمریکا آماده نگه دارد، افزود: از تحرکات نظامی ایران این طور برداشت می شود که کشورمان آمادگی کامل دارد تا در صورت روبرو شدن با خطر، ضربات مرگباری را بر دشمن مهاجم وارد کند.
زارعی، اقدام فراگیر از مرزهای زمینی از سوی آمریکا را بعید دانست و گفت: آمریکا بر اساس استراتژی ضربه قاطع، ممکن است که خیالات خاصی را در ذهن پرورانده باشد که این ضربه قاطع باید با یک ضربه قاطع تر و بسیار سنگین پاسخ داده شود و ایران توان و آمادگی انجام این کار را دارد.
وی با تأکید بر در دست داشتن برگهای برنده فراوان از سوی ایران، تصریح کرد: با در نظر گرفتن این که حضور نیروهای آمریکایی، یک حضور نوارگونه که از ترکیه شروع شده و پس از کشورهای عراق و حاشیه جنوبی خلیج فارس، وارد پاکستان شده و به افغانستان می رسد، می توانیم موقعیت نیروهای آمریکایی در افغانستان و عراق را به شدت به مخاطره بیندازیم.
این کارشناس مسائل استراتژیک گفت: 37 پایگاه ثابت نظامی آمریکا در اطراف مرزهای ایران، اهداف بسیار خوبی برای حمله ایران هستند و کشورمان می تواند به راحتی این پایگاه ها را مورد هدف قرار دهد. ضمن این که مواجه شدن با بیش از 60 فروند شناور آمریکایی در خلیج فارس نیز کار بسیار آسانی است که ما می توانیم آن را انجام دهیم.
 
  
 
سخنگوی آژانس در واکنش به فضا سازی نشریات غربی:
هیچگونه مواد هسته ای در ایران ناپدید نشده است 
 

سخنگوی آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد: تمامی مواد هسته ای موجود در تأسیسات فرآوری اورانیوم اصفهان، تحت کنترل و نظارت آژانس قرار داد.

 


به گزارش ایسنا، «ملیسا فلمینگ»، سخنگوی رسمی آژانس بین المللی انرژی اتمی، روز شنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: تأسیسات سوخت نطنز که فعالیت غنی سازی مواد در آن انجام می شود، مشمول بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی است و بازرسان تأیید کرده اند که هیچ مواد هسته ای در آنجا منحرف نشده است.
فلمینگ که به مطلب کذب نشریه انگلیسی «دیلی تلگراف» واکنش نشان می داد، اعلام کرد: مقاله ای که با تیتر «ایران توسعه سلاحهای هسته ای را از سر می گیرد» توسط «کان کافلین» و «تیم بوچر» در نشریه دیلی تلگراف منتشر شده، ساختگی است و صحت ندارد.
سخنگوی آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه خود آورده است: گزارش آینده مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص ایران نشان می دهد که تمامی مواد هسته ای در تأسیسات فرآوری اورانیوم در اصفهان (اورانیوم به شکل UF6 که به عنوان مواد خام برای غنی سازی تولید شده است) زیر نظارت آژانس قرار دارد و بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی نشانه ای مبنی بر ناپدید شدن هیچ گونه مواد هسته ای از آن تأسیسات ندارند.
فلمینگ اعلام کرد: اورانیوم آنچنان که در دیلی تلگراف بیان شده، در اصفهان غنی سازی نمی شود، بلکه در تأسیسات غنی سازی سوخت نطنز انجام می پذیرد. این تأسیسات مشمول بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی است و بازرسان تأیید کرده اند که هیچ مواد هسته ای در آنجا منحرف نشده است.
دیلی تلگراف در گزارشی جعلی مدعی شده بود، ایران در حال توسعه برنامه اتمی خود برای تولید سلاح هسته ای است و در همین ارتباط، بین 50 تا 60 تن اورانیوم از تأسیسات غنی سازی ایران مفقود شده است.
بیانیه  فلمینگ، سخنگوی آژانس بین المللی انرژی اتمی روی سایت آژانس نیز منتشر شده و در اختیار رسانه های همگانی قرار گرفته، اما رسانه های غربی از این بیانیه رسمی آژانس که ادعای آنان را رد می کند، استفاده نکردند.
 
برنامه سازمانهای صهیونیستی علیه احمدی نژاد 
 

رادیو فردا شنبه شب گفت: سازمانهای مهم و بانفوذ یهودی در آمریکا به برنامه دیدار گروه های مسیحی با رئیس جمهوری اسلامی ایران در نیویورک اعتراض کرده اند.

 


به گزارش ایرنا، این رادیو افزود: احمدی نژاد قرار است برای شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل، در روزهای آینده به نیویورک سفر کند. زمان سخنرانی او روز دوم مهر تعیین شده است.
سازمانهای مهم یهودی آمریکایی در اعتراض خود اعلام کرده اند که اقدام سازمانهای مسیحی برای ترتیب دادن ضیافت شام برای احمدی نژاد، غیرقابل تحمل است و خواستار لغو این ضیافت شده اند.
دو سازمان مسیحی که از رئیس جمهوری اسلامی ایران برای ضیافت شام دعوت کرده اند، «کواکرز» و «منونایت» نام دارند. دعوت شام آنها از احمدی نژاد برای چهارم مهر است.
افراد این دو گروه سال گذشته نیز در جریان دومین سفر محمود احمدی نژاد به نیویورک، مراسمی را در یک کلیسای نیویورک برای وی برگزار کردند.
«ایبراهام فورمن»، رئیس سازمان یهودی ضد افترا در یک بیانیه رسمی در آمریکا نوشت: احمدی نژاد فردی است که از نابودی اسرائیل سخن می گوید.
رئیس سازمان ضد افترا به سازمانهای مسیحی کواکرز و منونایت نوشت: دعوت از احمدی نژاد به هدف و تلاش شما برای برقراری صلح و همزیستی مسالمت جویانه اقوام لطمه می زند.
سازمان «ضد افترا» در سال 1913 تأسیس شد و بخشی از مؤسسات «بنی بریت»، فرزندان اتحاد یهودیان است.از سوی دیگر، خانم «مورین شائو»، از روحانیون زن مسیحی عضو این دو سازمان گفت که وخامت مناسبات ایران و آمریکا به جایی رسیده که انجام چنین دیدارهایی را ضروری کرده است.
از سوی دیگر، سازمانهای یهودی آمریکایی همچنین برنامه های اعتراضی از جمله راهپیمایی علیه حضور احمدی نژاد ترتیب داده اند.
سال گذشته نیز سازمانهای یهودی آمریکایی، اعتراضات وسیعی را هنگام اقامت رئیس جمهوری اسلامی ایران در نیویورک سازمان دادند که «تزیپی لیونی»، وزیر خارجه اسرائیل، سخنران اصلی آن مراسم بود.
اسرائیل از چند هفته قبل، از دبیرکل سازمان ملل خواسته بود، احمدی نژاد، رئیس جمهور را به نیویورک دعوت نکند.
«دانی گیلرمن»، سفیر اسرائیل در سازمان ملل هم در آخرین هفته کار دیپلماتیک خود، از دولت آمریکا درخواست مشابهی به عمل آورد و از وزارت خارجه آمریکا خواست به رئیس جمهور ایران روادید ورود ندهد.
چنین درخواستی در گذشته از سوی اسرائیل از آمریکا در قبال دو سفر پیشین احمدی نژاد به نیویورک انجام نشده بود.
روزنامه های اسرائیلی اعلام کردند، در برخی دعوت نامه ها که از سوی دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل برای افرادی در آمریکا جهت ملاقات با احمدی نژاد در نیویورک فرستاده شده، از یهودیان گروه «نتوره کارتا» نیز برای دیدار دیگری با او دعوت شده است.
محمود احمدی نژاد در دو سفر پیشین خود به سازمان ملل نیز با هیأتی چند نفره از گروه «نتوره کارتا» دیدارکرد.
گروه «نتوره کارتا» بر این باور است که اسرائیل نباید اکنون در قالب کشور وجود داشته باشد و تنها هنگامی که مسیح موعود یهودیان ظهور می کند، کشور اسرائیل باید تشکیل شود و تا آن زمان، نباید اسرائیل را به رسمیت شناخت.
 
  
 
ارایه سیاستهای کلی برنامه پنجم به مقام معظم رهبری 
 

گروه سیاسی- خبرنگار حوزه دولت: معاون برنامه ریزی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، از تنظیم سیاستهای کلی برنامه پنجم توسعه و ارایه آن به مقام معظم رهبری خبرداد.
محمدقاسم حسینی در حاشیه نشست دیروز هیأت دولت افزود: مقام معظم رهبری نیز سیاستهای تنظیم شده از سوی شورای عالی برنامه پنجم توسعه را برای اعلام نظر و بررسی های لازم در اختیار مجمع تشخیص قرار داده اند تا پس از اعلام نظر بار دیگر آن را به خدمت ایشان عرضه کنند.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
وزیر بازرگانی: هدفمند کردن یارانه ها باید 20 سال پیش انجام می شد 
 

گروه سیاسی - خبرنگار حوزه دولت: وزیر بازرگانی گفت: طرح هدفمند کردن یارانه ها و اصلاح مقررات آن باید 20 سال پیش انجام می شد.
مسعود میرکاظمی در حاشیه نشست هیأت دولت افزود: یارانه ها در حقیقت پولی است که مال مردم است نه از جیب دولت و این پول تا به حال به شکل نامناسبی از جیب مردم هزینه شده و باید به گونه ای اصلاح شود که همه از مزایای آن بهره مند شوند.
وی تأکید کرد: هر چه طرح هدفمند کردن یارانه ها زودتر به سرانجام رسد و اجرا شود به نفع مردم است.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
وزیر اقتصاد:طرح تحول اقتصادی نظام تدوین بودجه را متأثر می کند 
 

گروه سیاسی- خبرنگار حوزه دولت: وزیر اقتصاد تصریح کرد: معین شدن چارچوبهای طرح تحول اقتصادی، شیوه تدوین لایحه بودجه سال 88 را متأثر می کند.
سید شمس الدین حسینی، در حاشیه جلسه دیروز هیأت دولت گفت: طرح تحول اقتصادی در قالب یک برنامه ارایه شده و مشخص شدن چارچوبهای آن با تلفیق احکامی که خواهد داشت تأثیراتی شگرف در تنظیم و تدوین لایحه بودجه سال آینده برجا می گذارد.

تجدید نظر در پول ملی
حسینی همچنین با اشاره به تصویب حذف سه صفر از پول ملی گفت: پس از چند دهه تغییرات و تحولات مختلف و متعدد تجدید نظر در پول ملی یک امر فوری و یک نیاز است که البته باید با ملاحظات خاص انجام گیرد.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
استانداران جدید آذربایجان شرقی و قزوین منصوب شدند 
 

رئیس شورای اطلاع رسانی وزارت کشور گفت: به پیشنهاد وزارت کشور و تصویب هیأت دولت، آقای احمد علیرضابیگی به عنوان استاندار جدید آذربایجان شرقی منصوب شد.
حجةالاسلام والمسلمین محمدحسین موسی پور در گفتگو با ایسنا همچنین اظهار کرد: در جلسه  دیروز(یکشنبه) هیأت دولت با معرفی وزارت کشور و تأیید هیأت دولت، آقای علی اکبر طاهایی نیز به عنوان استاندار جدید قزوین انتخاب شد.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
علی لاریجانی در راه ژن 
 

وگروه سیاسی: سخنگوی کمیسیون سیاست خارجی مجلس از سفر علی لاریجانی به ژنو برای شرکت در نشست پاییزه اتحادیه بین المجالس خبر داد.
به گزارش خبرنگار پارلمانی قدس، دبیر کل گروه ایرانی اتحادیه بین المجالس افزود: هیأت ایرانی در این سفر، افزون بر ملاقاتهای دو جانبه خود، با رؤسای مجالس کشورهای مختلف شرکت کننده در اجلاس نیز گفتگو می کند.وی گفت: لاریجانی دیدارهایی را نیز با مقامهای سوئیسی دارد.این نخستین سفر خارجی علی لاریجانی در مقام ریاست مجلس است که 24 تا 27 مهرماه انجام می شود.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
وزیران کشور و خارجه امروز در کمیسیون امنیت حضور می یابند 
 

گروه سیاسی: علی کردان و منوچهر متکی امروز(دوشنبه) در کمیسیون امنیت ملی مجلس حاضر می شوند.
نماینده مردم مشهد در این باره به خبرنگار پارلمانی قدس گفت: این دیدارها در راستای نشستهای عادی اعضای کمیسیون با مسؤولان وزارتخانه ها انجام می شود.
جواد کریمی در پاسخ به پرسش خبرنگار قدس مبنی بر اینکه آیا در این نشست در خصوص مدرک کردان نیز صحبت می شود، گفت: گمان نمی کنم در این باره بحثی مطرح شود.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
واکنش وزیر دفاع به خبر دستیابی ایران به «اس - 300» 
 

گروه سیاسی - خبرنگار حوزه دولت: وزیر دفاع بی آنکه خرید سامانه دفاع موشکی (اس - 300) را تأیید یا تکذیب کند، در واکنش به هجمه تبلیغاتی کشورهای غربی درباره دستیابی ایران به این تجهیزات گفت: ایران هر اقدامی را که برای تقویت نیروهای خود لازم بداند، انجام می دهد.مصطفی محمد نجار در حاشیه نشست دیروز هیأت دولت، افزایش تهدیدها علیه ایران را یک عملیات روانی و تکراری خواند.

ادعای جدید «اورشلیم پست»
اما همزمان با اظهار نظرات ضد و نقیض رژیم صهیونیستی درباره به دست آوردن سیستم پدافندی پیشرفته در ایران، یک پایگاه خبری در زاگرب گزارش داد، کرواسی موشکهای پدافندی پیشرفته «اس 300» را به ایران فروخته است.
به گزارش تابناک، «اورشلیم پست» با اعلام این خبر همچنین مدعی شده است که کشتیهای لیبیایی در شهر بندری Kraljevica در انتظار انتقال این موشکها به ایران هستند.
این گزارش می افزاید: مقامات دفاعی اسرائیل این گزارش را تأیید نکرده اند، اما اعلام کرده اند که کرواسی پس از فروپاشی اتحاد شوروی، موفق به دستیابی به موشکهای «اس 300» شده بود.موشکهای روسی «اس 300» از پیشرفته ترین سیستمهای موشکی ضد هواپیمای چند منظوره در جهان امروز هستند و توانایی ردیابی 100 هدف به طور همزمان و نابودی 12 هدف آن در زمانی مشابه را دارند.
مقامات اسرائیلی، دستیابی ایران به این موشکها را تأیید نکرده اند، اما از روسیه خواسته اند تا از فروش این گونه موشکها به ایران خودداری کند.
«رونن برگمان»، نویسنده یهودی در کتابی که سه شنبه گذشته در آمریکا منتشر شد، مدعی شده که ایران در حال حاضر هم دارای موشکهای «اس 300» است.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
سخنگوی وزارت خارجه اردن: هیچ ارتباطی با منافقین نداریم 
 

سخنگوی وزارت خارجه اردن با رد هر گونه تماس این کشور با گروهک تروریستی منافقین اعلام کرد: موضع امان در قبال این گروهک تروریستی تغییری نکرده است.
به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری کویت، «نصار الحباشنه» در نشستی خبری گفت: موضع کشورش در قبال سازمان مجاهدین خلق )گروهک تروریستی منافقین) تغییر نکرده است.سخنگوی وزارت خارجه اردن افزود: حضور اردنیها در نشستهایی که این گروهک برگزار کرده، بیانگر موضع رسمی اردن نیست.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
کاردار ایران در بوینس آیرس:
پشت پرده ماجرای « آمیا » آمریکا و صهیونیستها هستند 
 

کاردار ایران در آژانتین با تأکید بر هدف ایران مبنی بر گسترش روابط با آرژانتین تصریح کرد: در قضیه «آمیا» آرژانتین را مقصر نمی دانیم، بلکه مقصر آمریکا و صهیونیستها هستند.
محسن بهاروند، کاردار ایران در بوینس آیرس در گفتگو با ایسنا، در پاسخ به پرسشی در روابط ایران و آرژانتین و آخرین مسایل مربوط به ماجرای آمیا، گفت: در قضیه آمیا، آرژانتین را مقصر نمی دانیم، بلکه مقصر آمریکا و صهیونیستها هستند و ما منتظریم هر چه زودتر قضیه روشن شود و خیلی در این مورد بدبین نیستم.
کاردار ایران در آرژانتین، درباره میزان پذیرش تبلیغات آمریکا و لابی صهیونیستی در خصوص برنامه هسته ای صلح آمیز ایران در میان افکار عمومی این کشور، خاطرنشان کرد: افکار عمومی آرژانتین چه به خاطر سطح بالای سواد مردم و نیز به دلیل حساسیت نسبت به مواضع آمریکا، از موضع گیری واشنگتن درباره پرونده هسته ای ایران اظهار ناخشنودی دارند و معتقدند، این حق برای ایران وجود دارد.وی افزود: درصد بالایی از افکار عمومی آرژانتین در مورد این مسأله پشتیبان ایران هستند.
به گفته بهاروند، هم اکنون دو کشور حدود 400 میلیون دلار مبادله دارند که بیشتر در مسائل گازسوز کردن اتومبیلها و جایگاه های سوخت رسانی است.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
نماینده سابق سازمان ملل در عراق:
کشورهای عربی در پی ایجاد نظام امنیتی با ایران باشند 
 

نماینده سابق سازمان ملل در امور عراق، بر گسترش روابط کشورهای عربی با ایران تأکید کرد و گفت: کشورهای عربی در پی ایجاد نظام امنیتی با ایران باشند.
به گزارش فارس به نقل از روزنامه اماراتی الخلیج، «ابراهیم نوار» در کنفرانسی مهم و فراگیر که به تازگی مرکز بین المللی مطالعات آتی راهبردی با عنوان «نقش ایران در منطقه از منافع تا سلطه طلبی» در قاهره برگزار کرد و در آن شماری از کارشناسان و تحلیلگران حضور داشتند، گفت: ایران توانست پس از جنگ عراق، قدرت خود را بازیابد و در میان شرایط بسیار سخت بین المللی از جمله فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق و گسترش پروژه آمریکا در منطقه، برای خود روزنه نفوذی باز کند.
وی افزود: ایران توانست با دیپلماسی در آسیای مرکزی، دریای خزر، خلیج فارس و به ویژه عراق پس از اشغال آمریکا، مناطق نفوذی برای خود ایجاد کند.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
عراق برای ازسرگیری مذاکرات ایران و آمریکا آماده است 
 

هوشیار زیباری گفت: عراق برای ازسرگیری مذاکرات ایران و آمریکا آماده است و با دو طرف در حال رایزنی درباره اینکه دور دیگری از مذاکرات آغاز شود، است.
به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، هوشیار زیباری وزیرخارجه عراق که در یک کنفرانس امنیتی در ژنو صحبت می کرد، گفت: ما برای از سرگیری این مذاکرات که دو طرف باید با آن موافق باشند آماده ایم؛ به تازگی ایرانی ها بیاناتی داشته اند مبنی بر اینکه مایل به ازسرگیری این مذاکرات هستند و ما با آمریکا ییها در این باره صحبت می کنیم که ببینیم که آنها هم مایل هستند یا خیر.
 
  
 
 
  
 

 
 
 سخنگوی آژانس بین‌المللی اتمی :
آژانس رسما نظارت بر تمامی مواد هسته‌ای را تائید کرد
 
سخنگوی آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد: تمامی مواد هسته ای موجود در تاسیسات فراوری اورانیوم اصفهان تحت کنترل و نظارت آژانس قرار دارد. به گزارش خبرگزاری مهر، ملیسا فلمینگ سخنگوی رسمی آژانس بین المللی انرژی اتمی روز شنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: تاسیسات سوخت نطنز که فعالیت غنی سازی مواد در آن انجام می شود، مشمول بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی است و بازرسان تائید  کرده اند که هیچ مواد هسته ای در آنجا منحرف نشده است.ملیسا فلمینگ که به مطلب کذب نشریه انگلیسی  دیلیتلگراف واکنش نشان می داد، اعلام کرد مقاله ای که با عنوان “ایران توسعه سلاح های هسته ای را از سر می گیرد” توسط “کان کافلین و تیم بوچر” در نشریه دیلی تلگراف منتشر شده است، ساختگی است و صحت ندارد.سخنگوی آژانس بین المللی انرژی اتمی دربیانیه خود آورده است: گزارش آتی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران نشان خواهد داد که تمامی مواد هسته ای در تاسیسات فرآوری اورانیوم در اصفهان (اورانیوم به شکل 6UF که به عنوان مواد خام برای غنی سازی تولید شده است) تحت کنترل ونظارت آژانس قرار دارد و بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی نشانه ای مبنی بر فقدان هیچ گونه مواد هسته ای از آن تاسیسات ندارند.فلمینگ اعلام کرده است اورانیوم آن چنان که در دیلی تلگراف بیان شده در اصفهان غنی سازی نمی شود، بلکه در تاسیسات غنی سازی سوخت نطنز انجام می پذیرد. این تاسیسات مشمول بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی است و بازرسان تائید کرده اند که هیچ مواد هسته ای در آنجا منحرف نشده است.دیلی تلگراف در گزارشی جعلی مدعی شده بود ایران در حال توسعه برنامه اتمی خود برای تولید سلاح هسته ای است و در همین ارتباط بین 50 تا 60 تن اورانیوم از تاسیسات غنی سازی ایران مفقود شده است.
بیانیه فلمینگ سخنگوی آژانس  بین المللی انرژی اتمی روی سایت آژانس نیز منتشر شده و در اختیار رسانه های همگانی قرار گرفتهآما رسانه های غربی از این بیانیه رسمی آژانس که ادعای آنان را رد می کند، استفاده نکردند.
در همین حال وزیر امور خارجه درآستانه انتشار گزارش البرادعی ، از رفع بسیاری از ابهامات آژانس بین المللی انرژی اتمی پیرامون فعالیت های  صلح آمیز هسته ای کشورمان خبر داد. به گزارش خبرنگار مهر، منوچهر متکی  که ظهر دیروز در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر، درباره انتظار تهران از گزارش آتی محمد البرادعی پیرامون فعالیت های هسته ای کشورمان سخن می گفت، افزود: همکاری های ما با آژانس طی سال های گذشته و به ویژه یک سال اخیر به صورت صمیمانه، جدی و در چارچوب نظارت آژانس ادامه داشته است.
متکی با اشاره به همکاری های گسترده و فشرده کشورمان با آژانس بین المللی انرژی اتمی در چارچوب مدالیته مورد تفاهم دو طرف ادامه داد: موج همکاری های ما در روند اجرای مدالیته که مورد توافق دو طرف قرار داشت همچنان ادامه یافت و امروز آژانس در همین چارچوب پاسخ بسیاری از ابهامات القایی برخی  طرف های خارجی را دریافت کرده است.وزیر خارجه کشورمان از تداوم همکاری های ایران و آژانس خبر داد ویادآور شد: ما همچنان ادامه این همکاری ها را در دستور کارمان خواهیم داشت البته در چند ماه گذشته نیز برخی عناصر آژانس تحت فشارهای خاصی قرار گرفته و به ویژه پس از پایان همکاری های دو طرف در چارچوب مدالیته، آمریکایی ها مباحثی خارج از چارچوب را درباره  فعالیت های صلح آمیز ایران مطرح نمودند.
وی با بیان اینکه تهران هنوز از جزئیات گزارش محمد البرادعی که قرار است امروز منتشر شود ، اطلاع دقیق ندارد، گفت: هر چند که ما در این خصوص اطلاع دقیق نداریم اما کار و همکاریمان را با آژانس در چارچوب سابق و در مسیر طبیعی خود ادامه می دهیم.
متکی هر گونه اظهار نظر پیرامون گزارش البرادعی را به زمان پس از انتشار این گزارش موکول کرد.

 

برداشت

الهام: توهین به مراجع مورد تایید دولت نیست
سخنگوى دولت گفت که توهین به مراجع از سوى برخى افراد به هیچ وجه موضع دولت نبوده و موضع دولت نسبت به مراجع عظام کاملا روشن است.
غلامحسین الهام در گفت و گو با ایرنا تاکید کرد که توهین به مراجع عظام به هیچ وجه مورد تایید دولت نبوده و موضع دولت نیست و دولت نسبت به مراجع مواضع روشنى دارد.
به دنبال اظهارنظر یک کارگردان نسبت به یکى از مراجع عظام که به عنوان دیدگاه شخصى آن را مطرح کرده بود، برخى افراد و گروه ها تلاش کردند با انتساب این فرد به دولت این اظهارات را موضع دولت معرفى کرده و از آن براى تخریب دولت و رئیس جمهورى بهره بردارى کنند.


منتجب نیا: اصلاح طلبان واقع گرا باشند به کروبى راى مى دهند
قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملى گفت: بنابر گمان ما خاتمى کاندیداى انتخابات آینده نمى شود، درچنین صورتى بهترین گزینه براى اصلاح طلبان حمایت از کروبى است.
به گزارش ایسنا، رسول منتجب نیا تاکید کرد: کروبى هم قطعا و مسلما چتر حمایتش را بر سر همه اصلاح طلبان و نیروهاى شایسته خواهد گشود.
وى اظهار کرد: من احتمال کاندیداتورى همزمان آقاى خاتمى و کروبى را تقریبا منتفى مى دانم و بعید است که هر دو کاندیدا شوند و رو به روى هم رقابت کنند.
وى تصریح کرد: واقعیت این است که جمعى از دوستان ما در جریان اصلاح طلبى و دوم خرداد به دلایلى از آقاى کروبى کمى مکدر هستند و چندان علاقه اى به حمایت از ایشان ندارند. وى اضافه کرد: من عقیده دارم باید واقعیت را فداى حقیقت کنیم و دوستان ما رنجش ها، کدورت ها و هر آن چه بوده را نادیده بگیرند و کنار بگذارند.
منتجب نیا یادآور شد: در دوره ششم مجلس و دولت اصلاحات مسایلى به وجود آمد که طرح آن به صلاح نیست، اما این مسایل گذشته و آثار مثبت و منفى خود را گذاشته، مهم این است که آن حوادث و وقایع را نادیده بگیریم نه این که آن دوران را ورق بزنیم تا کدورت ها زنده شود. باید واقع گرا باشیم و دست به دست هم دهیم تا این مسیر را طى کنیم.


همسرسخنگوى دولت: مشایى راه رفتن را از سکولارها مى آموزد
فاطمه رجبى همسر سخنگوى دولت در آخرین مطلب خود در وبلاگ شخصى اش ضمن انتقاد شدید از اظهارات اخیر اسفندیار رحیم مشایى معاون رئیس جمهور ورئیس سازمان میراث فرهنگى وگردشگرى درباره اسلام ، وى را به طفلى تشبیه کرده است که راه رفتن را از سکولارها مى آموزد.
وى در این یادداشت مى نویسد: رحیم مشایى در آخرین سخنرانى مشهورش! ، افاضات دیگرى هم داشته است. آن هم در باب آینده جهان ! او گفته است: هیچ دینى نمى تواند آینده را از آن خود بداند، مگر آن که منطقى را ارایه دهد... در آینده هیچ جامعه اى برتر از دیگران نیست. هیچ کسى در آینده کشور معنا ندارد. نژاد معنا ندارد، و آینده، آینده انسان هاست!
در نگاه خوش بینانه باید گفت: رحیم مشایى طفلى است که راه رفتن را از سکولارها مى آموزد. در غیر این صورت اعتقادات دینى او به شدت مورد سوال است. مانند محمد خاتمى!
در ادامه مطلب همسر سخنگوى دولت آمده است: رحیم مشایى کوچک تر از آن است که از وى خواسته شود پاسخ دهد. زیرا اصولا این افراد دیکته هاى نوشته شده را مى خوانند.
مانند پیشکسوتانى چون سروش یا خاتمى و یا کدیور. مگر نه آنکه کدیور و سروش از مناظره با شاگردان حضرت آیت الله مصباح وحشت داشته و فرارى هستند و محمد خاتمى نیز، هنر خود را در خواندن دیکته هاى دستورى مى نمایاند ؟!
به هر روى، باید دید رحیم مشایى از اسلام چه مى داند و چه اعتقادى به آن دارد؟ براساس کدام دستور و تکلیف قرآنى، تاکید دارد دوره حاکمیت دینى و مذهبى گذشته است. آیا این حرف همان پایان عصر ایدئولوژى نیست که مفتضح گردیده است ؟


سوء استفاده منافقین از آشفته بازار مخابرات
طى روزهاى گذشته براى چندمین بار پیامک هایى در سطح وسیع براى بسیارى از استفاده کنندگان از شبکه همراه اول از طرف گروهک تروریستى منافقین ارسال شده است.
به گزارش جهان این اقدام که به نظر مى رسد در آستانه انحلال این گروهک تروریستى، براى فرار از بحرانهاى تشکیلاتى، توسط سرکرده هاى آنها طراحى شده است، در حالى صورت مى گیرد که وزیر ارتباطات و فن آورى اطلاعات این روزها به خاطر نارضایتى مردم از عملکرد این دستگاه دولتى مهمان مداوم مجلسیان است و در آستانه استیضاح قرار دارد. لازم به ذکر است به طور متوسط هر دو هفته یکبار، پیامک هایى با مضامین تحریک و دعوت به شورش، توسط این گروهک منفور ارسال مى شود و در آن سایت مربوطه این تشکیلات معرفى مى گردد. به نظر مى رسد با توجه به درخواستهاى مکرر مردم، مسئولین شرکت مخابرات و نیز دستگاه هاى اطلاعاتى باید با هوشیارى بیشتر مانع انجام چنین فعالیت هاى شوند.


دانشجویان آمریکایى خواستار پایان روابط آمریکا-اسرائیل شدند

فارس: یک انجمن دانشجویى در یکى از دانشگاه هاى آمریکا خواستار پایان رابطه ویژه آمریکا با اسرائیل شد. روزنامه جروزالم پست در شماره دیروز خود نوشت: انجمن دانشجویى دانشگاه یل به نسبت ۴۴ به ۲۵ به نفع پایان رابطه ویژه آمریکا با اسرائیل راى داد. به نوشته این روزنامه اسرائیلى این راى گیرى پس از آن انجام شد که مباحثه اى سه ساعته میان دانشجویان و پروفسور جان میرشیمر استاد علوم سیاسى دانشگاه شیکاگو و استفان والت انجام شد. گفته مى شود پروفسور میرشیمر و والت از حامیان سرسخت کاهش قدرت لابى هاى طرفدار اسرائیل در واشنگتن هستند.
 
 
برنامه دفاعى پنتاگون براى رئیس جمهور آینده آمریکا

مهر: مقام هاى پنتاگون در حال تنظیم پیش نویس برنامه کامل بودجه دفاعى سال ۲۰۱۰ براى رئیس جمهور آینده کشورشان هستند. این پیش نویس در حالى تنظیم مى شود که تغییر آینده در دولت آمریکا احتمالا اولویت هاى دفاعى آن را تغییر خواهد داد. مقام هاى پنتاگون و دولت بوش پیشتر در سال جارى درباره این مسئله بحث مى کردند که آیا برنامه کامل نظامى شش ساله را به رئیس جمهور آینده تحویل دهند یا یک برنامه جزئى و ناتمام را تهیه کنند که به دولت جدید این اجازه را مى دهد تا دیدگاه خود را در آن وارد کند

 

کرملین فضاى امنیتى جنگ سرد را زنده کرد

پرواز بمب افکن هاى استراتژیک روسیه در آمریکاى لاتین

دو بمب افکن استراتژیک روسیه موسوم به تى یو ۱۶۰ که چهارشنبه هفته گذشته براى نمایش قدرت در مقابل آمریکا به ونزوئلا اعزام شده بودند، براى نخستین بار بعد از فروپاشى شوروى یک رزمایش هوایى شش ساعته برگزار کردند؛ اقدامى که بار دیگر خاطره سناریوهاى جنگ سردى آمریکا و امپراتورى شرق را در اذهان زنده مى کند. به گزارش جوان به نقل از پرس تى وى، الکساندر افینو گنتوف معاون نیروى هوایى دوربرد روسیه گفت: بمب افکن هاى یاد شده سلاح هسته اى حمل نکرده اند و فقط حامل ماکت بمب بوده اند. به گفته این فرمانده روس این رزمایش حدود شش ساعت بر فراز دریاى کارائیب و اقیانوس آتلانتیک برگزار شد و طى آن هیچ جنگنده خارجى به بمب افکن هاى روس نزدیک نشدند. در همین حال اندرى سترنکو سخنگوى وزارت خارجه روسیه به طور تلویحى تاکید کرد که این بمب افکن ها به معنى ایجاد پایگاه توسط روسیه در آمریکاى لاتین نیست. وى گفت: این بمب افکن ها براساس تازه ترین موافقتنامه هاى بین طرفین در ونزوئلا فرود آمده اند. همچنین به گفته ولادیمیر دریک، سرلشکر روس برنامه ریزى انجام شده طورى است که بمب افکن هاى استراتژیک بعد از برگزارى مانور روز پانزدهم اکتبر (حدود یک ماه دیگر) به روسیه بازگردند. بعد از پایان جنگ سرد و فروپاشى اتحاد جماهیر شوروى این براى نخستین بار است که روس ها بمب افکن هاى استراتژیک خود را براى نمایش قدرت و برگزارى مانور عازم منطقه آمریکاى لاتین مى کنند که به حیاط خلوت آمریکا مشهور است. روس ها علاوه بر ارسال بمب افکن هاى استراتژیک خود، ناوهاى اتمى، رزمناوها و جنگنده هاى خود را نیز براى برگزارى رزمایش مشترک با ونزوئلا به منطقه کارائیب اعزام کرده اند؛ اقدامى که واکنش مستقیم به جنگ قفقاز، حضور رزمناوهاى آمریکا در دریاى سیاه و همچنین استقرار سپر موشکى ایالات متحده در اروپاى شرقى است. خبرگزارى فرانسه در گزارشى با اشاره به تحرکات نظامى روسیه نوشت: با استقرار بمب افکن هاى اتمى در پایگاه هاى جنوبى روسیه روزهاى افتخار شوروى بازگشته است. آمریکا دیگر از اقبال زیادى در جهان برخوردار نیست و خلبانان مى گویند که با فاصله چند دقیقه حاضرند به هر جاى دنیا پرواز کنند. در بخشى از گزارش خبرگزارى فرانسه آمده است پرواز بمب افکن هاى روسیه نشان دهنده بازیابى دوباره اعتماد روسیه در سطح جهان و گسترش ترس در پایتخت هاى غربى است. پایگاه Engle نوعى احساس غرور را که بعد از فروپاشى شوروى از بین رفته بود، زنده مى کند. بخش هایى از گزارش خبرگزارى فرانسه به مصاحبه با خلبانان روسى اختصاص یافته که در آن آنها  آمادگى خود را براى پرواز به اقصا نقاط جهان حتى کوبا اعلام مى کنند . سایت اینترنتى عرب نیوز عربستان سعودى نیز در یادداشتى با عنوان ایالات متحده از همسایگانش در آ مریکاى لاتین سیلى خورد، نوشت: روسیه در کشمکش  جدى خود با همسایگان جنوبى اش تنها نیست. طى سه روز گذشته سه سیلى از کشورهاى آمریکاى لاتین خورده است .اختلاف نظر بلندمدت آمریکا با رژیم چپ گراى هوگو چاوز در ونزوئلا چیزى تعجب برانگیز نیست، ولى مجادله آمریکا با بولیوى و هندوراس نشان مى دهد که مشکلات گسترده ترى پیش رو است.

 


زیبارى: توافقنامه امنیتى آمریکا-عراق به زودى امضا مى شود

به رغم اظهارات و گزارش هاى مقامات و مطبوعات عراقى درباره باقى ماندن موانع براى امضاى توافقنامه امنیتى آمریکا - عراق، وزیر امور خارجه عراق در حاشیه کنفرانس بین المللى امنیت در ژنو از امضاى این توافقنامه در آینده اى نزدیک خبر داد.
به گزارش مهر به نقل از پایگاه اینترنتى الجزیره، هوشیار زیبارى گفت: توافقنامه امنیتى بغداد و واشنگتن به زودى امضا مى شود. وى افزود: طرف هاى عراقى و آمریکایى پیش نویس نهایى توافقنامه امنیتى را به گونه اى که زمینه را براى عقب نشینى گسترده نیروهاى آمریکایى از عراق با حلول سال ۲۰۱۱فراهم مى کند آماده کرده اند.
زیبارى درادامه اظهار داشت که پیش نویس نهایى توافقنامه امنیتى درحال حاضر براى تصمیم گیرى سیاسى در اختیار رهبران سیاسى قرار گرفته است.
وزیر امور خارجه عراق از سخن گفتن درباره اینکه موضوع مصونیت نیروهاى آمریکایى در پیش نویس نهایى توافقنامه امنیتى به چه شکلى است خوددارى و اعلام کرد: جدول زمانى مشخصى براى خروج نیروهاى آمریکایى از عراق وجود ندارد و تنها پیشنهاداتى در این زمینه مطرح مى شود. وى در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه مذاکرات دو جانبه عراق و آمریکا سخت و دشوار است، افزود: این مذاکرات در فضایى دوستانه و بر اساس همکارى متقابل صورت مى گیرد.
زیبارى خاطرنشان کرد: در صورتى که اوضاع امنیتى عراق بهبود یابد زمینه مناسبى براى خروج نیروهاى آمریکایى و دیگر نیروهاى خارجى از شهرهاى عراق تا اواسط سال آینده میلادى فراهم خواهد شد. وى اظهار داشت: برخى از نیروهاى آمریکایى به منظور آموزش نیروهاى عراقى براى مبارزه با تروریسم در عراق باقى خواهند ماند.
 

 

 


کلمات کلیدی: