salus

اخبار مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری

تحلیل گروهک نهضت آزادی از مسایل سیاسی روز کشور
ساعت ۱:٤٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٥ مهر ۱۳۸٧ 

غفار فرزدی عضو شورای مرکزی گروهک نهضت آزادی و دبیر نهضت آزادی تبریز در گفت و گو با یک سایت اپوزیسیون با بیان اینکه  در انتخابات مجلس هشتم، انشعابی در ائتلاف اصلاح طلبان رخ داد ،گفت: در جریان این انتخابات دیگر اصلاح طلبان


غفار فرزدی عضو شورای مرکزی گروهک نهضت آزادی و دبیر نهضت آزادی تبریز در گفت و گو با یک سایت اپوزیسیون با بیان اینکه  در انتخابات مجلس هشتم، انشعابی در ائتلاف اصلاح طلبان رخ داد ،گفت: در جریان این انتخابات دیگر اصلاح طلبان سنتی  راه خود را از طیف دموکراسی خواه جدا کردند.

فرزدی گفت: وقت آن رسیده است که اصلاح طلبان از تجربیات گذشته و پراکندگی هایی که موجب  شکستشان شد، عبرت بیاموزند و کوشش کنند خودخواهی ها، خود محوری ها و منیت هایی که باعث شکست  روشنفکران و اصلاح طلبان بوده است ،مهار شود و لازمه این کار احترام به دیدگاه دیگران است. 

وی در پاسخ به این سوال که نظر شما درباره اینکه گفته می شود مهم ترین بحث ائتلاف ،نامزدی خاتمی  در انتخابات ریاست جمهوری می باشد، چیست، گفت: مسائلی  مهم تر از توافق و اجماع نظر بر کاندیداتوری خاتمی و اینکه آیا آقای خاتمی می آید یا نمی آید ،وجود دارد و اصلاح طلبان  باید مشخص کنند چطور می خواهند انتخابات را مدیریت کنند چون اگر نتوانیم انتخابات را مدیریت کنیم بهتر است رای گیری انجام نشود.

فرزدی همچنین در پاسخ به سوالی  مبنی بر اینکه برخی از منتقدین حضور خاتمی، ریس جمهور شدن وی را تا حدودی بی نتیجه می دانند و اینکه  آیا حضور وی می تواند برای موفقیت در مسیر آزادی و قانون گرایی مثمر ثمر باشد، گفت: باید توجه داشت سیاست ورزی به معنای باقی ماندن در قدرت نیست. یک پایه سیاست ورزی حفظ پایگاه اجتماعی است. اگر به قیمت سهم گرفتن از قدرت، پایگاه اجتماعی را از دست بدهیم به این معناست که به جای سیاست ورزی تنها قدرت ورزی می کنیم. به طور مثال قرار نبود خاتمی اقدامی خلاف قانون انجام دهد اما آنچه ایشان انجام دادند با قانون اساسی تباین داشت. انجام اقدامی متباین با قانون را دیگر نمی توان جزو مشکلات ساختاری سیاسی به حساب آورد. بلکه جزو مشکلات رفتار سیاسی آقای خاتمی و اصلاح طلبان محسوب می شود. این رفتار سیاسی فارغ از شهامت مدنی است و موجب خدشه دار شدن اعتماد مردم می شود.

وی در ادامه گفت: اصلاح طلبان وقتی در مقام تحلیل شکست برآمدند ادعا کردند که علت شکست سخن گفتن از دموکراسی بوده است ،اما مردم به چیز دیگری رای داده بودند که همان چیز  در اصلاح طلبان مفقود شده بود. آن هم صداقت در عرصه سیاست بود. 
 
     
  


کلمات کلیدی: انتخابات ، ویژه ، پشت پرده ، تخریب