بورس تهران در رتبه اول جهان ایستاد

به نقل از روابط عمومی بورس اوراق بهادار تهران ، چهل و هشتمین مجمع عمومی و اجلاس جهانی بورس ها به میزبانی بورس ایتالیا در شهر میلان با حضور روسا، مدیران عامل و نمایندگان 56 بورس بزرگ دنیا در روزهای دوازدهم تا چهاردهم اکتبر برگزار شد.
در این اجلاس که تمرکز اصلی آن بررسی بحران کنونی بازار های مالی جهان بود، بورس های مختلف مسائل و مشکلات خود را مطرح و راهکارها و اقداماتی را که معمول داشتند، تشریح کردند.
تاکید اصلی شرکت کنندگان مبنی بر این بود که مشکل از بازار های خارج از بورس که نظارت و شفافیت کمتری داشته و توزیع اطلاعات به درستی صورت نگرفته، آغاز شده است.
توضیح اینکه در سالهای اخیر به منظور رقابتی نمودن بازار های مالی در اروپا و امریکا علاوه بر بورس ها، به شبکه های الکترونیکی ECN ) ( و بازار های چند جانبه MEF ) ( اجازه معاملات سهام داده شده است و بانک های سرمایه گذاری و موسسات بی شمار دیگری درگیر طراحی و معامله ابزار های مالی در بازار های پولی و سرمایه شده اند و برای مثال موسساتی که تحت نظارت مقامات پولی نیستند مجاز به پرداخت وام های مسکن شده و این وام ها بعدا در قالب اوراق بهادار از طریق موسسات تامین سرمایه وارد بازار های مالی گردیده اند.
علی رحمانی مدیر عامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران نیز در این اجلاس گزارشی از وضعیت بورس اوراق بهادار تهران و دلایلی که باعث شده این بورس تاثیر زیادی از بحران مالی جاری نپذیرد را ارایه کرد.
در این اجلاس فدراسیون جهانی بورس ها نیز گزارش ویژه ای تهیه کرده که بر اساس آن بورس اوراق بهادار تهران به لحاظ رشد ارزش بازار طی یکسال گذشته در رده سوم جهان و از لحاظ تغییر ارزش معاملات سهام و تغییر در شاخص بازار طی 12 ماهه گذشته رتبه اول جهان را به خود اختصاص داده است.
در بیانیه پایانی این اجلاس آمده است: "بورس ها طی این بحران وظایف خود را به نحو شایسته ای انجام داده اند و بعنوان بازار رقابتی، پیوسته نقش خود را در قیمت گذاری و انتشار اطلاعات مربوط به ابزار های مالی قابل معامله در بورس ایفا کرده اند.شفافیت قیمت و ابزار های مالی، این اطلاعات را در دسترس همه قرار داده است و بورس ها نقد شوندگی قابل توجهی را برای سرمایه گذاران فراهم کرده اند."
این در حالی است که رهبران بورس های جهان قویا اصل باز بودن بورس های سهام و انجام معاملات اوراق بهادار در دوران بحران را مورد تاکید مجدد قرار دادند.
براساس این گزارش ، "ماسیمو کاپو آنو"رییس فدراسیون جهانی بورس ها اظهار داشت : این بحران اهمیت بازار های قانونمند و تحت نظارت مبنی بر بورس را برجسته تر می کند و ما مقررات گذاران جهانی را تشویق می کنیم که مزایای آزمون شده شفافیت، مقررات متوازن و تسویه مرکزی که در بازار های بورس وجود دارد را شناسایی نموده و به رسمیت بشناسند."
به گزارش فارس ، در حاشیه این اجلاس مدیر عامل شرکت بورس تهران با روسا و مدیران بورس های استانبول، قبرس، عربستان، هنگ کنگ، مالزی، لندن، تایوان، ایتالیا، مسقط، استرالیا، بورس ملی هند و دبیر کل فدراسیون جهانی بورس ها مذاکراتی داشت.
محور اصلی این مذاکرات پیگیری اجرای تفاهم نامه های اجرا شده قبلی، زمینه های همکاری دوجانبه بین بورس ها، همکاری در راه اندازی صندوق های سهام طلا، بازار مشتقه، پذیرش متقابل، بورس بین المللی (تابلوی ارزی) کیش، کارورزی کارشناسان بورس و تبادل کارشناس و مدیر بین بورس ها بود.

/ 0 نظر / 5 بازدید