شطرنج انتخابات و حرکت های مارپیچ احزاب

روند صعودی افزایش اخبار انتخاباتی با سیر نزولی شفافیت در شطرنج سیاسی انتخابات به شکلی محسوس به پیش می رود.

با افشای بخشی از حرکت های مارپیچ برخی از گروه های سیاسی، پیچیدگی فضای حاکم بر مسائل انتخاباتی تا حدودی نمایان گردید و ابعاد پنهان نزاع های ساختگی در میان جریانات سیاسی را آشکار ساخت.

اگرچه هنوز تا روشن شدن نیمه پنهان اقدامات برخی گروه ها زمان زیادی باقی مانده است اما اخبار آشکاری که بر صفحات روزنامه ها نقش می بندد بیانگر آغاز بازی پیچیده در شطرنج انتخاباتی آینده است.

به منظور درک ابعاد پنهان و پیدای بازی سیاسی برخی جریانات سیاسی کافی است به تعدادی از روزنامه های هفته گذشته نگاهی بیندازید.

روزنامه جوان در نخستین روز هفته (6/7) از قول الیاس حضرتی نوشت: «با طناب کروبی می توان ته چاه رفت.»

حضرتی با بی نظیر خواندن مهدی کروبی، حضور همزمان خاتمی و کروبی را به شدت رد کرد و اظهارنظر کرد: «مطمئن باشید چنین واقعه ای را هیچ گاه مشاهده نخواهید کرد که آقای کروبی و خاتمی با هم در عرصه انتخابات حاضر شوند. امکان اینکه هر دو نیایند وجود دارد ولی امکان اینکه این دو با هم بیایند وجود ندارد و امکان اینکه یکی بیاید و یکی نیاید نیز وجود دارد.»

دفاع کم نظیر حضرتی از مهدی کروبی در حالی صورت می گیرد که روزنامه اعتماد به مدیر مسئولی وی از میان دو نامزد اصلی اصلاح طلبان جانب خاتمی را گرفته و چند روز بعد به نقل از حضرتی دفاع همزمان از خاتمی و کروبی را مطرح ساخت و نوشت: «خاتمی نه تنها سرمایه عظیم برای اصلاح طلبان بلکه برای کل نظام و انقلاب اسلامی است. جزء نادر کسانی است که ترواش و تولید اندیشه و فکر دارد... شخصیتی نجیب، مومن، صادق و سالم است. این ویژگی های زیبا و توانمند با کروبی کامل می شود و زیباترین تصویر از خط و اندیشه و راه امام در خاتمی و کروبی تجلی پیدا می کند.»

طرح همزمان دفاع از خاتمی و کروبی در حالی مطرح می گردد که روزنامه هم بستگی (8/6) با درج تصاویری از آن دو، این سوال را مطرح ساخت: «آیا کروبی و خاتمی هر دو می آیند.»

این روزنامه در سر صفحه خود پاسخ این سوال را از زبان رئیس حزب متبوعش اینگونه داد که حضور کروبی و خاتمی با هم در انتخابات به مصلحت جبهه اصلاح طلبان نمی باشد و آن را آغاز انشعاب در جبهه اصلاحات توصیف کرد.

هم بستگی در همین حال دو روز قبل از قول کروبی وعده داده بود، «اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری به اجماع خوبی خواهند رسید.»

روزنامه جام جم اما این جمله را از گفته های کروبی تیتر کرد: «با سازمان مجاهدین و مشارکت گفت وگو نمی کنم.»

این روزنامه همچنین نوشت: «حزب اعتماد ملی که دبیر کل خود را به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری برگزیده، منتظر پاسخ مثبت یا منفی مهدی کروبی به این درخواست است.»

روزنامه کیهان در همین روز (7/7) در یک گام جلوتر به نقل از کروبی تیتر زد: «برنامه های انتخاباتی ام را به زودی اعلام می کنم».

به نوشته این روزنامه کروبی در آینده نزدیک در یک کنفرانس خبری با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی تصمیمش را برای کاندیداتوری اعلام می کند.

روزنامه اعتماد ملی همزمان با اعلام تصمیم کروبی برای کاندیداتوری از طرح وی برای دستیابی اصلاح طلبان به اجماع خبر داد و نوشت: «پیشنهاد مهدی کروبی این است که نامزدهای اصلاح طلب وارد عرصه انتخابات شوند، از هم اکنون اعلام آمادگی و شروع به فعالیت کرده و سفرهای استانی خود را آغاز کنند. گروه های سیاسی و احزاب نیز تا بهمن ماه وضعیت نامزدها را ارزیابی کنند و از بین چند نامزد یک نفر را بر اساس یک مکانیسم خاص و در یک زمان مشخص آنکه اقبال بیشتری داشت انتخاب کنند و دیگر نامزدها کنار بروند.»

این روزنامه «استقبال سیاسیون از طرح انتخاباتی کروبی» را تیتر کرد و در عین حال از واکنش متفاوت چند چهره برجسته اصلاح طلب خبر داد و نوشت: «مرعشی با این پیشنهاد موافقت و مجید انصاری مخالفت می کند. بر اساس گزارش هفته نامه شهروند امروز ، حسین مرعشی گفت: باید این ایده به یک برنامه مشخص تبدیل شود و به دو کاندیدا - خاتمی و کروبی - منحصر نشود و توافق کنیم که چگونه و تحت چه شرایطی به کاندیدای واحد برسیم. محمدعلی نجفی اما تاکید دارد که فقط کروبی و خاتمی بیایند. مجید انصاری اما مخالفت می کند. او می گوید این مکانیسم باعث تخریب نامزدها و جبهه بندی هواداران آنها علیه یکدیگر می شود.»

این در حالی است که حزب کارگزاران سازندگی رسما از خاتمی حمایت کرده و کروبی را تنها گذارده است. روزنامه جوان ضمن اعلام این مطلب می نویسد: «جهانبخش خانجانی عضو شورای مرکزی کارگزاران سازندگی در اظهارنظری جانبدارانه گفت تنها حامی کروبی در بین اصلاح طلبان حزب اعتماد ملی است.» وی می افزاید، حزبش اعلام داشته تا زمانی که خاتمی آمادگی خود را برای حضور در انتخابات اعلام کند این حزب با تمام توان خود از وی حمایت خواهد کرد.

به نوشته روزنامه جوان اصلاح طلبان افراطی نه تنها از کروبی حمایت نمی کنند حتی سناریوی جدیدی علیه وی طراحی کرده اند. محمد زارع فومنی رئیس ستاد ائتلاف اصلاح طلبان جوان از تلاش افراطیون اصلاح طلب جهت معرفی سید حسن خمینی به جای خاتمی خبر داد و گفت: «سناریوی جدید افراطیون دوم خردادی برای رسیدن به منافع خود اخلاقی نیست... این جریان تندرو پس از ناامیدی در رسیدن به کاندیداتوری خاتمی با پیگیری پروژه جدید فکر رسیدن به منافع حزبی و جناحی خود هستند و با هزینه کردن از محبوبیت اعضای بیت امام (ره) برنامه های خود را دنبال می کنند.»

روزنامه ایران نیز از پروژه دیگری علیه کروبی خبر داد و در مطلبی تحت عنوان «انتقاد اپوزیسیون از کروبی» نوشت: «یک سایت اپوزیسیون در نوشتاری که آن را یک نامه سرگشاده به مهدی کروبی توصیف کرده، با طرح شرایطی، خواستار عذرخواهی وی از افراطیون دوم خردادی شده است. به نوشته این روزنامه در نامه فوق خطاب به کروبی آمده است: «شما باید بپذیرید که این کندروی شما در دوران اصلاحات و به خصوص در نقش ریاست مجلس ششم بود که جریان اصلاح طلبی را به روزگار کنونی دچار کرد نه تندروی نمایندگان مجلس ششم.»

/ 0 نظر / 7 بازدید