عصرایران:مجلس بر سر دو راهی کارنامه اجرایی و مدرک کردان

سه شنبه، 14 آبان 1387، شاید آخرین روز وزارت کوتاه مدت علی کردان باشد. در آن روز قرار است وزیر کشور به مجلس برود و در مقابل استیضاحی پرسروصدا و احتمالا پر حاشیه و تنش از خود دفاع کند.

برغم جو سنگین رسانه ای علیه کردان، هنوز بسیاری از نمایندگان مجلس، درباره این که به او رای اعتماد خواهند داد یا خیر، سکوت کرده اند و این در حالی است که تنها 28 نفر، طرح استیضاح او را امضا کرده اند.
 از این رو، نمی توان به قاطعیت تمام گفت که کردان، از بهارستان، راهی خیابان فاطمی خواهد شد تا دوباره به محل کارش در طبقه هفدهم وزارت کشور برگردد یا به خانه اش بازخواهد گشت و احتمالا مدتی را برای دوری از رسانه ها و جنجال های سیاسی، به زادگاهش در مازندران.
بی گمان، اتفاقاتی که درباره مدرک تحصیلی کردان رخ داده است، جای هیچ دفاع موجهی را برای او باقی نمی گذارد و این، نکته ای است که مخالفان کردان به خوبی از آن بهره برداری می کنند و محور استیضاح را نیز همین موضوع قرار داده اند.

اما نکته دیگری که در سه ماه اخیر پس از وزارت کردان، مغفول مانده و اساسا بدان پرداخته نشده است، عملکرد او در وزارت کشور بوده است. هر چند که کردان به دلیل ماجراهای مدرک تحصیلی شایسته بازخواست توسط نمایندگان مجلس است اما به نظر می رسد بررسی کارنامه کردان در وزارت کشور، موضوع مهمی است که نه منتقدان او بدان اشاره کرده و نه حامیانش متعرض آن شده اند.
کسانی که در طول سه دهه گذشته با کردان کار کرده اند، عمدتا اذعان دارند که او از معدود مدیران برنامه ریز و کارآمدی بوده است که در همه دوره هایی که فعال بوده، ایجاد تحول کرده و مجموعه های تحت مدیریت خویش را رو به جلو برده است.
این مساله را بیشتر منتقدان او نیز قبول دارند و حتی فردی مثل دکتر صادق زیباکلام که مواضع منصفانه ای در مسایل روز دارد نیز در یکی از یادداشت های مطبوعاتی اخیرش بدان اشاره کرده است.

لذا در شرایط کنونی مجلسی ها که باید سرنوشت وزارت کردان را رقم بزنند، فارغ از جریان های سیاسی و رسانه ای، با چند پرسش مهم مواجهند:
 آیا مساله مدرک تحصیلی کردان را بچسبند و توانمندی هایش را نبینند یا آنکه با تاکید بر قابلیت های مدیریتی وی، از موضوع مدرک، بگذرند.
همچنین این مساله، هم در میان اصولگرایان و هم در بین اصلاح طلبان مجلس وجود دارد که به فرض برکناری کردان، چه کسی جایگزین وی خواهد شد؟ آیا جانشین کردان، فقط در بحث مدرک تحصیلی بر وی برتری خواهد داشت یا آنکه در میان یاران احمدی نژاد، کسی که توانمندتر از او باشد نیز وجود دارد؟!

این مساله به ویژه در میان اصلاح طلبان نگرانی های بیشتری را به دنبال دارد چه آنکه بیم آن دارند احمدی نژاد در واکنش به برکناری وزیرش، فردی تندرو و غیرقابل مذاکره را بر رأس وزارت کشور بگمارد به گونه ای که بعدها بگویند صد رحمت به کردان!

اینها دغدغه هایی است که در میان نمایندگان مجلس هشتم و کنشگران عرصه سیاسی ایران وجود دارد و از این رو ماجرای استیضاح علی کردان به یکی از حساس ترین پرونده های کاری مجلس تبدیل شده است.

ای کاش، مجلس، هر رایی که می دهد، منافع ملی را در نظر داشته باشد.

/ 0 نظر / 6 بازدید