نگاه دوگانه اعراب و غرب به انتخاب لیونى

تزیپى لیونى، وزیر خارجه اسرائیل پس از یک جنگ قدرت چند ماهه درون حزب حاکم کادیما توانست با شکست دادن شائول موفاز رئیس سابق ستاد ارتش این رژیم بر کرسى جانشینى ایهود اولمرت تکیه کند.
انتخاب لیونى ۵۰ ساله که در سوابق خویش تصدى چند وزارتخانه، عضویت در موساد و اداره دو سال مذاکره سازش با طرف هاى عربى را دارد، بازتاب هاى گوناگونى در داخل فلسطین اشغالى و محافل خارجى در پى داشت. در محافل داخلى اسرائیل، برخى جناح ها صلاحیت او را به دلیل تجربه اندک در زمینه هاى امنیتى و نظامى زیر سؤال برده اند اما برخى دیگر با اشاره به فراگیرى فساد مالى دولتمردان تل آویو از جمله اولمرت و دور بودن لیونى از این اتهام، از صدارت او استقبال کرده اند.
نگاه محافل بین المللى به قدرت گرفتن لیونى نیز مختلف بوده است.
نگاه بدبینانه و محتاطانه فلسطینى ها و اعراب
حماس انتخاب وى به نخست وزیرى را به معناى تداوم سیاست سرکوب ملت فلسطین و تجاوز به حقوق آن دانست.
«فوزى برهوم» در بیانیه اى گفت: این امر (انتخاب لیونى) باید عاملى باشد براى تمسک به راهکار مقاومت به عنوان راهکارى راهبردى براى دفاع از حقوق و اصول اولیه مان.
سخنگوى جهاد اسلامى فلسطین نیز با بیان این که میراث دار اولمرت شکست خورده، هیچ تأثیرى در پیشبرد مذاکرات سازش نخواهد داشت، گفت: ملت ما از چشم دوختن به این و آن خسته شده است و نتیجه سیاست هاى رهبران آن رژیم غاصب جز نافرجامى نخواهد بود.
از سوى دیگر بیانیه سازمان آزادى بخش فلسطین (ساف) درباره انتخاب لیونى حاوى چند توجیه بود. این سازمان از تزیپى لیونى که مذاکره کننده ارشد این رژیم با طرف فلسطینى است خواست حقوق مردم فلسطین را به رسمیت بشناسد و از ملت فلسطین عذرخواهى کند.
ساف با اشاره به برخى عقاید لیونى افزود: هرگونه راه حلى براى آینده موضوع فلسطین که مشکل آوارگان فلسطینى را نادیده بگیرد با مخالفت مردم فلسطین روبه رو خواهد شد.
این در حالى است که تشکیلات خودگردان تحت ریاست محمود عباس از انتخاب وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستى به عنوان رئیس جدید حزب حاکم استقبال کرد.
صائب عریقات، دستیار ارشد محمود عباس تصریح کرد: تزیپى لیونى در روند صلح به طور جدى مشارکت داشت و ما فکر مى کنیم وى به عنوان رهبر جدید حزب حاکم بر تل آویو مى تواند باعث تداوم روند مذاکرات شود. دولت هاى عربى با احتیاط درباره خط مشى جانشین اولمرت سخن گفتند، احمد ابوالغیظ وزیر امور خارجه مصر اظهار امیدوارى کرد تزیپى لیونى بتواند این رژیم را در مسیر صلح قرار دهد.
عضو تجمع دموکراتیک عربى در سرزمین هاى اشغالى انتخاب تزیپى لیونى را به سمت رئیس حزب کادیما و نخست وزیر آینده، نشان دهنده یأس و ناامیدى صهیونیست ها از سردمداران نظامى برشمرد. واصل طه با اشاره به این که لیونى در قبال فلسطینى ها و مسئله شهرک سازى و بیت المقدس رویکرد سرسخت ترى اتخاذ خواهد کرد و سبب ایجاد بحران هایى در منطقه خواهد شد، گفت: چیز جدیدى درباره انتخاب وى وجود ندارد جز این که وى پس از گولدامایر دومین زن در اسرائیل است که به عنوان نخست وزیر انتخاب مى شود و شخصى غیرنظامى است که به این سمت انتخاب مى شود.
شبکه خبرى الجزیره نیز در پایان نظرخواهى از اعراب و یهودیان گفت: تجربه اندک نخست وزیر جدید در امور امنیتى و نحوه برخورد با جنبش مقاومت و مسئله هسته اى ایران سبب افزایش نگرانى تل آویو است.
این شبکه در عین حال گفت: لیونى مى تواند در امور سیاست داخلى و همچنین در عرصه بین الملل، سیاست هاى جدید خود را دنبال کند.
استقبال محافل غرب
برخلاف محافل اسلامى و عربى اغلب دولت هاى غربى از انتقال قدرت در تل آویو استقبال کردند و سعى نمودند مذاکره را رویدادى جهت پیشبرد پروژه در بن بست مانده سازش در خاورمیانه معرفى کنند. کاندولیزا رایس وزیر خارجه امریکا که به داشتن دوستى عمیق با لیونى شهرت دارد اولین پیام تبریک را به او مخابره کرد. فرانکو فراتینى وزیر امور خارجه ایتالیا که در مصر به سر مى برد گفت: من معتقد هستم لیونى، همکار فعلى من داراى موارد مثبتى از اعتدال و میانه روى بوده و شخصى است که واقعاً خواستار سازش است. فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر امور خارجه آلمان نیز با ارسال پیامى به تزیپى لیونى ضمن تبریک به وى بر وجود فرصت هایى براى برقرارى سازش بلندمدت تأکید کرد.

/ 0 نظر / 5 بازدید