ورود اصلاح‌طلبان به حالت تهاجمی، پیام‌ها و اهداف

بگومگوهای سیاسی روزهای اخیر گروه‌های دوم خردادی حکایتگر این است که درحالی حزب اعتمادملی بر آمدن آقای کروبی اصرار می‌ورزد و حتی کروبی از قصد عدم کناره‌گیری خود به نفع دیگر کاندیداهای دوم خردادی خبر می‌دهد که عده‌ای همچنان آمدن خاتمی را منوط به نیامدن کروبی می‌کنند. این درحالی‌است که محافل سیاسی و خبری تحرکات اخیر آقای خاتمی از ‌جمله دیدارش با عبدالله نوری و مهندس میرحسین موسوی را به عنوان آغاز به کار رسمی تبلیغات انتخاباتی وی ارزیابی می‌کنند. به‌ویژه آن‌که  آقای خاتمی طی اظهاراتی کاملاً  تبلیغاتی در جمع نخبگان استان خوزستان بر لزوم خروج جریان دوم خرداد از حالت تدافعی سخن گفته و در راستای تأکید بر حضورش در انتخابات تصریح می‌کند که درصورت نیامدن دلایل آن‌را به طور شفاف بیان خواهد کرد.
اما توصیه وی به اصلاح‌طلبان مبنی‌بر اتخاذ حالت تهاجمی پیام‌ها و اهدافی دارد که نخستین آنها فراهم سازی شرایط جهت حضور در عرصه رقابت‌هاست. با این وجود چرایی تأکید خاتمی بر ضرورت  اتخاذ راهبرد تهاجمی دوم خردادی‌ها نیازمند واکاوی و تأمل بیشتری است که ذیلاً به برخی از آنها اشاره می‌گردد:

1- نخستین مقصود خاتمی از طرح این موضوع، اشاره به زمینه‌سازی لازم جهت ورود وی به عرصه رقابت‌هاست. خاتمی در واقع خطاب به دوستان اصلاح‌طلبش در سازمان مجاهدین و حزب مشارکت که خواستار حضور وی در عرصه انتخابات هستند ، پیام می‌دهد که باید مقدمات ورود وی را با خروج از حالت فعلی و ایجاد تحرک لازم در اتمسفر سیاسی کشور فراهم سازند، چرا که در فضای کنونی، حضور خاتمی نتیجه‌ای در برنخواهد داشت.

2- انگیزه دیگر خاتمی از طرح لزوم تاکتیک‌های آفندی در بین گروه‌های دوم خردادی، بیان رویارویی سختی است که هریک از کاندیداهای اصلاح‌طلبان در مقابل کاندیدای اصولگراها دارند. پیام خاتمی از ترسیم این صحنه به دوم‌خردادی‌ها این است که با حالت انفعالی فعلی که هر گروه بدنبال راه خود و معرفی کاندیدای خود باشد، امکان رقابت وجود ندارد. چنانچه دوم خردادی‌ها بخواهند در این عرصه تلاشی مقرون به موفقیت داشته باشند، باید در یک آرایش تهاجمی، نوک پیکان خویش را مشخص ساخته و با صف‌آرایی جدید نیروهای خود حداقل با منسجم ساختن فرماندهان خطوط مقدم، لزوم اطاعت سربازان از رده‌های مافوق خود را گوشزد نمایند.
3- علت دیگری که می‌توان در مورد چرایی طرح صف‌آرایی جدید دوم خردادی‌ها مورد اشاره قرار داد موضوع ضرورت خروج این مجموعه از حالت یأس و نومیدی کنونی است که در حال حاضر سراسر این جبهه را فراگرفته است. در چنین فضایی که مجموعه دوم‌خردادی‌ها هیچ امیدی برای ورود به رقابت‌ها ندارند و برخی با رویگردانی از داخل، به آنسوی مرزها چشم دوخته و عده‌ای به طور قطع موضوع تحریم انتخابات را مطرح می‌سازند، به باور صاحب‌نظران امکان رقابت برای اصلاح‌طلبان در مقابل اصولگراها وجود ندارد.

4- خاتمی اما به نکته مهم دیگری نیز توجه دارد که از توصیه برخی دوستانش استنباط نموده و آن مقایسه شرایط کنونی با وضعیت دوم خردادی‌ها در دور دوم انتخابات نهم ریاست جمهوری است. عده‌ای از مخالفان حضور خاتمی، در بیان استدلال خویش به وی تصریح دارند که او هرگز نباید شرایط غیرقابل تکرار دوم خرداد 76 را تصور نماید، هنگامی‌که هیچ تصوری از خاتمی و دوم‌خردادی‌ها در ذهن مردم نبود و حتی تا واپسین روزهای دولت هاشمی، نامی از خاتمی به عنوان کاندیدا مطرح نمی‌گشت. لذا خاتمی آمدن خود یا هر کاندیدای دیگر برای پیروزی را منوط به راه‌اندازی جنبش و تحرک اجتماعی جدیدی می‌داند که با این حالت انفعالی فعلی جریان سیاسی متبوع سازگاری ندارد.

5- دغدغه دیگر آقای خاتمی که منجر به طرح این راهبرد جدید گردیده برگرفته از تردیدهای زنجیره‌ای است که از تأیید یا رد صلاحیت وی آغاز گردیده و در سطوح دیگر با موضوع آسیب پذیری وی در مقابل آنچه تخریب وی می‌خوانند، ادامه می‌یابد. اما آنچه در سلسله تردیدهای هواداران وی مطرح این است این که خاتمی فعلی با خاتمی رئیس‌جمهور جبهه اصلاحات چه تفاوت‌هایی دارد که بتواند منویات دوم خردادی‌ها را دنبال نماید. لذا خاتمی انتظار مریدان پروپا قرص خود را می داند که می‌خواهند از او، خاتمی جدیدی بسازند. از همین‌رو، وی درحالی پیشنهاد راهبرد تهاجمی را مطرح می‌سازد که ترجیح می‌دهد به درخواست‌های مدعوینش برای آمدن پاسخ منفی ارائه کند اما اینکه چرا به گفته وی دوستانش از او می‌خواهند فعلاً از نیامدن سخن نگوید به نیاز جریان متفرق دوم خرداد به نقش رهبری وی در این جبهه باز می‌گردد، نقشی که خاتمی نیز به رغم همه تردیدهایش، از آن استقبال کرده و توصیه‌های راهبردی وی را باید در این کسوت جدید ارزیابی کرد.
خاتمی در حالی تغییر فاز نامزدی به حوزه رهبری جنبش را آغاز می‌کند که طیف‌های متعدد دوم خردادی باتوجه به گسترش و پراکندگی، امید زیادی به قدرت فرماندهی خاتمی و امکان وحدت این جبهه نداشته و با اصرار بر کاندیداهای متفرق خود به چاره‌اندیشی منهای هم‌اندیشی دست زده‌اند. از این‌رو معرفی آقای حسن روحانی به عنوان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری از سوی حزب اعتدال و توسعه ضمن آنکه  از قطعی شدن نیامدن خاتمی خبر می‌دهد، رقابت وی در کنار کروبی به معنای عدم انتظار سایر گروه‌های اصلاح‌طلب و بیانگر بیمی است که نسبت به سرنوشت رهبری اصلاح‌طلبان دارد.
برهمین اساس، ورود روحانی با انتقادات شدید وی علیه دولت نهم مقرون می‌گردد تا پرچم رهبری جریان دوم‌خرداد در این میانه در انحصار یک گروه قرار نگیرد. اما آیا تندروی در مسیر نقد دولت اصولگرا می‌تواند میدانی برای جریانی که تلاش می‌کند خود را میانه و اعتدالی نشان دهد، باز نماید؟ سؤالی است که پاسخ آن‌را رهبر معظم انقلاب اسلامی در خطبه‌های نماز جمعه(28/6) در جملاتی هشدارآمیز مورد اشاره قرار دادند و فرمودند:
« همه جناح‌ها و مسئولان و اشخاص باید مراقب گفتار و رفتار خود باشند و نخبگان و سیاسیون بهتر است این واقعیت را درنظر داشته باشند که مردم نیز از این اخلاق ناراضی هستند و به دور از حرف‌های مخرب، آگاهانه تصمیم می‌گیرند.»

/ 0 نظر / 3 بازدید