پوتین: ایران مقتدر به سود ما و منطقه است

پوتین در دیدار داودی از عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای استقبال کرد و گفت :‌ ظرفیت خوبی برای گسترش همکاری ها بین ایران و روسیه وجود دارد که باید از این فرصت برای تقویت آن استفاده کنیم . 
      به گزارش باشگاه خبرنگاران، معاون اول رئیس جمهور اسلامی ایران و نخست وزیر روسیه عصر روز پنجشنبه درآستانه پایتخت قزاقستان دیدار و درباره گسترش روابط دو جانبه گفتگو کردند.
‌دکترپرویز داودی در این دیدار با ابراز خرسندی از توسعه روابط ایران و روسیه، سفر ولادیمیر پوتین به ایران و دیدار با مقام های ایرانی را نقطه عطفی در روابط دو کشور دانست .
وی با اشاره به گسترش روزافزون همکاری های تهران - مسکو گفت: با توجه به همکاری های خوب ایران و روسیه روابط دو کشور باید راهبردی باشد.معاون اول رئیس جمهور افزود: حضور روسیه قدرتمند به نفع مردم منطقه و همه معادلات جهانی است.
دکتر داودی بحران مالی غرب را ناشی از ناتوانی نظام سرمایه داری برای اداره اقتصاد جهان خواند و با اشاره به اینکه برای حل مشکلات ومناقشات بین المللی احتیاج به همکاریها و گسترش روابط است ، گفت : با توجه به رشد افراط گرایی در منطقه این همکاریها بیشتر لازم است.”ولادیمیر پوتین” نخست وزیر روسیه نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از حضور ایران در سازمان همکاریهای شانگهای و گسترش روابط دو کشور همسایه گفت: ارزش مبادلات بازرگانی روسیه و ایران اکنون نزدیک به سه و نیم میلیارد دلار است و این نشان دهنده گسترش روابط همه جانبه است.
پوتین افزایش روابط دو کشور را خواستار شد و گفت: همکاریهای ایران و روسیه در زمینه انرژی؛ حمل و نقل و ارتباطات است و باید برای گسترش روابط دو جانبه و چند جانبه تلاش کرد.
نخست وزیر روسیه همکاریهای ایران و روسیه در زمینه دریای خزر را از دیگر موضوعات مهم دو کشور دانست و دورنمای آن را خوب توصیف کرد.
پوتین در ادامه با انتقاد شدید ازنظام مالی حاکم بر جهان و با اشاره به بحران مالی اقتصاد غرب گفت: برخی خواستار سیاسی شدن نظام مالی حاکم بر جهان و انحصارطلبی در این زمینه هستند.پوتین با اشاره به ارسال محموله سوخت نیروگاه اتمی بوشهر به ایران گفت: هیچ شکی نیست که ما این طرح را به پایان خواهیم رساند.
نخست وزیر روسیه تصریح کرد: وجود ایران مقتدر نه تنها به ضرر دیگر کشورها نیست، بلکه به سود ما، منطقه و ملت هاست.

 

/ 0 نظر / 8 بازدید