پیشنهاد روحانی برای جلوگیری از تقلب در انتخابات !

حسن روحانی، بی اعتمادی مردم نسبت به سلامت انتخابات را مهم ترین عامل در کاهش رغبت مردم برای حضور در انتخابات دانست و گفت: شبهه های موجود در این باره باید رفع شود.

 

وی که در جمع تعدادی از مدیران رسانه های کشور و درباره انتخابات ریاست جمهوری سخن می گفت،‌ تأکید کرد:‌ باید فهرستی از مسائلی که باعث می شوند مردم نسبت به سلامت انتخابات تردید داشته باشند، مشخص شود و به هر کدام آنها پاسخ داده شود تا مردم مطمئن باشند آرای آنها جابجا نخواهد شد.

 

وی افزود: ‌به عنوان مثال،‌ مواردی داشته ایم که ناظران و نمایندگان نامزدها درشعب رأی گیری حضور داشته اند ولی با آغاز مرحله شمارش آرا، آنها را از شعبه بیرون کرده اند که این امر، از موارد شبهه زاست و جا دارد مسوولان برگزای انتخابات،‌ ملزم شوند ناظران و نمایندگان نامزدها را در همه مراحل رأی گیری و شمارش آرا، پذیرا باشند تا حرف و حدیثی پیش نیاید.

 

روحانی، ‌مورد دیگری که باعث ایجاد شبهه می شود را بی اطلاعی مردم و حتی کاندیداها از تعداد آرا در صندوق های مختلف دانست و گفت:‌ برگزار کنندگان انتخابات پس از تجمیع آرای صندوق ها،‌ یک نتیجه کلی را مطرح می کنند و معلوم نمی شود آرای هر صندوق واقعاً‌ چه بوده و جمع کل اعلام شده بر چه مبنایی بوده است؛‌ بنابراین مجلس شورای اسلامی می تواند قانونی تصویب کند که بر اساس آن، کار شمارش آرا در هر صندوقی که تمام شد‌،‌ مسوولان آن صندوق، بلافاصله، ‌نتیجه را اعلام عمومی کنند و به رسانه ها بگویند که در این صندوق چند رأی اخذ شده و آرای هر کاندیدا چقدر است؛ اگر این اتفاق رخ دهد، آنگاه هیچ کس نمی تواند در جمع کل آرا دست ببرد زیرا نتیجه صندوق به صندوق که در آن نمایندگان کاندیداها نیز حضور دارند در دسترس عموم است.وی با بیان این که شبهات موجود، مشارکت زداست به نقل خاطره ای از انتخابات گذشته پرداخت و گفت:‌ در آن انتخابات،‌ برای رأی دادن به یکی از شعب رفته بودم که چند نفر از مردم نزد من آمدند و گفتند "‌حاج آقا! ما که رأی دادیم ولی فایده اش چیست؟ پرسیدم:‌ چطور؟‌ جواب دادند:‌ ما نام یکی را می نویسیم، اسم دیگری در می آید!

روحانی با اشاره به این خاطره گفت:‌ این بی اعتمادی باعث می شود مردم پای صندوق ها نروند. منشأ این بی اعتمادی ها هم برخی شبهه هاست که اگر آنها را فهرست کنیم شاید 20 مورد بشود که باید برای هر کدامشان،‌ راه حلی پیدا کرد والا برطرف نشدن شبهات، "پایان دموکراسی" ‌است.

/ 0 نظر / 4 بازدید