ویژه

مشاور اسبق سیا در مصاحبه با یک روزنامه دوم خردادی مطرح کرد:

نیاز به انتخاب یک رئیس جمهور عملگرا و طرفدار غرب

غرب از فشارهای خود بر ایران به دنبال روی کارآمدن رئیس جمهوری غرب گرا است. این جمله محور اعترافات رسانه‌ها و شخصیت‌های غربی است که در ماه های گذشته با سخنان رایس در حمایت از یک رئیس جمهور طرفدار غرب آغاز شده است.

روزنامه دوم خردادی اعتماد(روز شنبه) مصاحبه خود با "ایان برمن" مشاور سابق سازمان سیا و معاون سیاسی شورای سیاست خارجی آمریکا را به چاپ رساند که وی در آن همه فشارها را قسمتی از یک برنامه دراز مدت دانسته و بر این نکته تاکید کرده بود که برخی بر این باورند حتی اگر برنامه اتمی ایران به تعلیق درآید، در سیاست های آمریکا تغییری حاصل نمی‌شود و فشارهای دیگر بر ایران وارد خواهد شد. وی گفت: "خطری که از جانب آمریکا متوجه ایران است، به هیچ وجه محدود به فعالیت های اتمی نیست و این ایران است که باید به ابتکار دست بزند نه آمریکا."

"

ایان برمن" افزود: امیدواری ما این است که انتخابات در ایران منجر به انتخاب رئیس جمهوری عملگرا شود که درک متفاوتی از اوضاع داشته باشد.

خبرگزاری انگلیسی رویترز هم در گزارشی با اشاره به اعلام تاریخ انتخابات ریاست جمهوری ایران، رقیبان محمود احمدی‌نژاد در اردوگاه اصلاح طلبان را طرفدار غرب دانست و نوشت: برای روی کارآمدن آنها در ایران باید تلاش بین‌المللی صورت گیرد.

رویترز افزود: انتظار می رود محمود احمدی‌نژاد به رغم برخی انتقاداتی که به او می‌شود دوباره رئیس جمهور شود. ولی این نتیجه برای غرب مناسب نخواهد بود. چون معلوم می‌شود فشار اقتصادی به ایران و تحریم‌ها نتیجه مطلوبی در این حوزه‌ها نداشته است. این رسانه با اشاره به مناقشه ایران و غرب در زمینه‌های هسته‌ای به نقل از تحلیلگران، وضعیت اقتصادی را از دیگر موارد موجود در فعالیت‌های انتخاباتی ریاست‌جمهوری آینده دانسته، می‌نویسد: "محمود احمدی نژاد که در برنامه هسته‌ای هیچ عقب نشینی را نمی‌پذیرد و تجدید کننده ارزش‌های انقلابی در ایران است، در نقطه مقابل اصلاح‌طلبان و حامیان آنها قرار دارد که تمایل به غرب دارند و دائم احمدی‌نژاد را به خاطر تعامل با غرب و برخی مسائل اقتصادی متهم می‌نمایند و باید برای روی کارآمدن یک رئیس جمهور غرب‌گرا در ایران تلاش شود."

روزنامه فرامنطقه ای عرب زبان روزنامه الشرق الاوسط هم، عملکرد دولت نهم در موضوع هسته ای ایران را موفقیت آمیز ارزیابی کرد و نوشت: احمدی نژاد با ایستادگی در برابر قدرتهای بزرگ جهان، توانست در موضوع هسته ای موفق عمل کند، احمدی نژاد سال آینده با موضعی قوی و با استقبال عظیمی از سوی طرفداران خود وارد رقابتهای انتخاباتی سال 2009 می شود.

 

/ 0 نظر / 3 بازدید