با 169رای موافق مجلس به اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری رای داد

مجلس به یک فوریت طرحی رای مثبت دادند که در صورت تصویب نهایی آن مواد 35 و 55 قانون انتخابات ریاست جمهوری اصلاح می‌شود. 
نمایندگان مجلس در جلسه علنی دیروز یک فوریت طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری را بررسی و با 169رای موافق، 29 رای مخالف و 6 رای ممتنع از مجموع 230 نمایندگان حاضر یک فوریت این لایحه را به توصیب رساندند.
طراحان در لزوم فوریت این طرح عنوان کردند، با توجه به مشکلات ناشی از ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری که فاقد حداقل شرایط قانونی شرایط مقرر برای احراز این مسئولیت خطیر هستند و به منظور پرهیز از آثار منفی این امر در داخل و خارج از کشور که بعضا موجب وهن نظام مقدس جمهوری اسلامی می‌شود این طرح با قید یک فوریت تقدیم مجلس شده است.
در صورت تصویب نهایی این طرح در مجلس دو تبصره به ماده 35 قانون انتخابات ریاست جمهوری الحاق می‌شود که بر اساس آن احراز شرایط انتخاب شوندگان از جمله تشخیص رجل مذهبی و سیاسی بر عهده شورای نگهبان خواهد بود. همچنین انتخاب شوندگان علاوه بر شرایط فوق باید موقع ثبت نام دارای سابقه تصدی حداقل یکی از مناصب و اشخاص ذیل و یا همتراز آنها را داشته باشند.
بر این اساس مناصبی که افراد براساس تبصره فوق در موقع  ثبت نام باید دارا باشند عبارتند از: رئیس جمهور و معاونین و مشاورین او، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری و نمایندگان ولی فقیه در نهادها و استانها، رئیس قوه قضائیه معاونین و مشاورین وی و روسای دیوان عالی کشور، سازمان بازرسی کل کشور، دیوان عدالت اداری، سازمان قضائی نیروهای مسلح و دادستان کل کشور، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام و دبیر آن و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، اعضای شورای نگهبان (فقها و حقوق دانان) وزرا و سرپرستان وزارتخانه ها و معاونین آنها، رئیس ستادکل نیروهای مسلح و فرماندهان نیروهای سه گانه ارتش و سپاه و فرمانده نیروی انتظامی، رئیس سازمان صدا و سیما روسای سازمان ها و نهادهای کشور، روسای دانشگاه های بزرگ و مراکز استانها، سفرا، استانداران و شهرداران کلانشهرها، مدرسین سطوح عالی حوزه علمی و اساتید دانشگاه و در نهایت روسا و دبیران احزاب و سازمان های سیاسی رسمی در سطح ملی.
  محمدرضا خباز نماینده مردم کاشمر در نطق اول پیش از دستور مجلس نصب العین قرار دادن سند چشم انداز 20 ساله و قانون برنامه پنج ساله توسعه چهارم را برای نظارت سالم و خارج از هر گونه حب و بغض نمایندگان واجب دانست و اظهار داشت:سوال اینجاست چرا دولت تورم را مهار نکرد؟ مگر سیاست عدالت‌محوری با تورم در تضاد نیست؟ از دری که تورم وارد شد از در دیگر عدالت فرار می‌کند.
    محمدعلی پرتوی نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس به عنوان دومین ناطق پیش از دستور مجلس شورای اسلامی  با بیان اینکه چه نیک فرمود امام راحل که «در جمهوری اسلامی، همه برادران، همه برادران سنی و شیعه در کنار هم و با هم در حقوق مساوی هستند هر کس خلاف این را تبلیغ کرد دشمن اسلام و ایران است”، افزود: تخریب اماکن مذهبی به هر بهانه و دلیل بر ضد اسلام و نظام و وحدت مسلمین است و هر کس در هر مقام و منصبی مرتکب این عمل شده به فرمایش امام (ره) دشمن اسلام و ایران است.
    نورالله حیدری نماینده مردم اردل و کوهرنگ در مجلس شورای اسلامی به عنوان ناطق سوم پیش از دستور جلسه علنی  مجلس گفت: از جمله عوامل تاثیرگذار در کاهش پدیده بیکاری، فرایند جذب و به کارگیری سرمایه‌گذاری غیردولتی است.
وی، با اشاره به جان باختن 14 نفر از مردم حوزه انتخابیه خود در اثر سیل و صاعقه گفت:‌ در 19 شهریور در دو شهرستان کوهرنگ و اردل حادثه سیل و صاعقه به وقوع پیوست که با سفر به این نقاط شاهد شرایط سخت مردم بودم.
   سید محمدجواد ابطحی نماینده مردم خمینی شهر به عنوان ناطق چهارم پیش از دستور جلسه علنی مجلس با بیان اینکه تخریب دستاوردهای دولت نهم مد روز شده است، گفت: امروز اگر کسی بخواهد از دولت نهم حمایت کند، مخالفان چنان به او حمله می‌کنند و تهمت‌های فراوانی را به او نسبت می‌دهند، تا او را وادار به سکوت کنند. وی افزود: عمل به تکلیف و کسب رضای خدا باید محور رفتار و گفتار همه مسئولان باشد و مشکلات موجود در کشور به دلیل لج‌بازی‌ها و کج‌ فکری‌هاست و اگر احکام اولیه اسلام محور فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی بود امروز احتیاج به احکام ثانویه و حکومتی نداشتیم.

/ 0 نظر / 5 بازدید