گسترش بی حجابی در میان دختران بغدادی

آسوشیتدپرس در گزارشی به بررسی اوضاع امنیت عمومی بغداد پرداخت :
«هیفا سلمان» دختر دانشجوی مهندسی پس از دو سال سر کردن روسری به خاطر تهدیدهای شبه نظامیان در حال حاضر حجاب خود را ترک کرده است.

به گزارش عصر ایران (asriran.com) به نقل از آسوشیتدپرس، حدود دو سال قبل پس از آنکه شبه نظامیان تهدید کردند در صورتی که «هیفا» با موهای عریان در دانشکده ظاهر شود وی را تنبیه خواهند کرد، این دختر عراقی شروع به سر کردن روسری کرد.

«هیفا»ی 22 ساله با یادآوری روزی در سال 2006 که دو مرد موتورسیکلت سوار در خارج از محوطه دانشگاهی وی را متوقف و تهدید کردند می گوید: "من مجبور شدم که آن (روسری) را بر سر کنم."

وی در عین حال اضافه می کند: "اکنون اوضاع فرق کرده است. زندگی دوباره به حالت نرمال برگشته و دختران دانشکده همان چیزی را می پوشند که خواهان آن هستند. گروه های افراطی رفته اند."

به نوشته AP، تصمیم برخی زنان برای خودداری از سر کردن روسری یا رعایت حجاب صرفا یکی از نشانه هایی است که اعتماد فزاینده ساکنان بغداد به دستاوردهای امنیتی سال گذشته را نشان می دهد.

اکنون کودکان با کوله پشتی را می توان در حال رفتن به مدرسه مشاهده کرد، قهوه خانه های کنار پیاده رو تا شب هنگام باز می مانند و خانواده ها در غروب آفتاب در پارک ها قدم می زنند.

اما پس از پنج سال خشونت همچنان بسیاری از مردم مردد هستند. «زیاد محمد» یک کارمند 49 ساله دولتی که در منطقه سنی نشین کرخ در بغداد زندگی می کند می گوید: "اوضاع اکنون بسیار بهتر شده است اما هنوز در دلم احساس نگرانی می کنم، می خواهم از شر این نگرانی خلاص شوم، شاید این مساله سال آینده اتفاق بیفتد."

هم اکنون محمد، کودکان خود را در مسیر مدرسه مشایعت می کند و آنها را به خانه بازمی گرداند، چرا که نگران دزیده شدن آنهاست.

بغداد همچنان یک مکان بسیار خطرناک است و اکثر نقاط پایتخت عراق شبیه یک منطقه جنگی است.

بیلبوردهای بزرگ که خواهان همکاری مردم برای کمک به بازداشت شبه نظامیان متهم به «جنایت علیه مردم عراق» است و تصاویر فراری ها که اغلب مردان ریش دار حدودا 20 تا 40 ساله هستند، در خیابان ها نصب شده است.

دیوارهای بتونی و ده ها ایستگاه بازرسی مستحکم ، شهر را تکه تکه کرده است. برخی محلات به طور تقریبا کامل محصور در دیوارها هستند و از خصومت های فرقه ای که در سال 2006 و اوایل 2007 حمام خون به راه انداخت، کاسته شده است.

«نوری المالکی»، نخست وزیر با درخواست برداشتن این دیوارها که نقش بسیاری موثر در کاهش خشونت داشته مخالف است و می گوید: "ما این ریسک را نمی پذیریم. آنها باقی می مانند تا زمانی که مطمئن شویم اوضاع امنیتی کاملا تحت کنترل ماست."

مدیر موزه ملی بغداد که پس از هجوم آمریکا در سال 2003 غارت شد همچنان اظهار تردید می کند. «آمیرا ایدان» می گوید، این موزه برای حداکثر دو سال دیگر به روی عموم بسته خواهد ماند تا زمانی که امنیت در بغداد بهتر شود.

حتی برخی زنان شاغل و بدون حجاب از شبه نظامیان می ترسند. آنها روسری خود را تنها در محلات خاصی برمی دارند.

«شیخ الموسوی» در خطبه های نماز جمعه این هفته در شهرک صدر بغداد گفت: "پوشش دانشجویان دختر دانشگاهی این روزها شرم آور است و این پوشش ها بدتر از لباس پارتی ها شده است."

«سهیر عباس»، یک دانشجوی 20 ساله ادبیات عرب در دانشگاه بغداد موافق آن دسته از همکلاسی های دختر که با لباس های نامناسب به کلاس می آیند نیست.

وی می گوید: "ما در یک کشور آزاد زندگی می کنیم و هرکسی آزاد است هرآنچه را که مایل است بر تن کند اما باید در نظر گرفت که ما در یک کشور مسلمان زندگی می کنیم و می بایست به عقاید دیگران احترام گذاشت."

 

 

/ 0 نظر / 63 بازدید