صفارهرندی: سینمای سیاسی در دسترس ما و مورد تأیید رهبری است

وزیر ارشاد در پاسخ به پرسش‌های خبرنگار سینمایی فارس تأکید کرد: به نظر من همین کاری که آقای ده‌نمکی در «اخراجی‌ها» و در حال حاضر در «اخراجی‌ها2» می‌کند، یک کار سیاسی است.، فیلم سیاسی در کشور ما، مسأله بی‌سابقه‌ای در سینمای ایران نیست که بخواهیم آن را تازه تجربه کنیم، اما گاهی وقت‌ها در تعیین مصداق‌ها، اسیر یکسری مناسبات می‌شویم که فکر می‌کنم خود این مصادیق و مناسبات حاکم بر آنها، کار ما را ممکن است به تأخیر و تعویق بیاندازد.
صفار هرندی خاطرنشان ساخت: سینمای سیاسی در دسترس ما است و در دیدار سینماگران با رهبر معظم انقلاب خود ایشان تأکید کردند که محدودیتی برای طرح مسایل انتقادی که قاعدتا اصل اساسی در سینمای سیاسی می‌تواند باشد، وجود ندارد.
وی تصریح کرد: طبیعی است که در طرح این‌گونه مسایل، باید قبل از هر چیز، نگاه ما ناظر به منافع ملی و مصالح عمومی کشور باشد، مردم در آن دیده شوند، دلخواسته یک گروه محدود نباشد و به ازای کسب رضایت آنها، دلخوری یک جمع گسترده‌تری فراهم نشود و روشن است که به این اعتبار، سینمای سیاسی می‌تواند کاملا مورد قبول و پذیرش همه دلسوزان چه در میان مسؤولین، چه در میان مردم و چه در میان اهل هنر قرار بگیرد.
وزیر ارشاد ادامه داد: درحقیقت ما باید بیشتر خودمان را به یک وفاق در این مورد نزدیک کنیم، برداشت مشابه داشته باشیم، بدیهیات‌مان را نزدیک کنیم و طبیعی است که اگر خیلی نخواهیم خودمان را اسیر تعاریف بکنیم باید با همین مصداق‌ها بیائیم و از روی این مصادیق یک نتیجه‌گیری نظری هم بکنیم و آخرش به این نتیجه برسیم که به جای فلسفه‌بافی، عمل کنیم، انتقاد کنیم و ببینیم انتقادمان تاثیر مثبت دارد و می‌تواند روی جریانات تصمیم‌گیر و تصمیم ساز کشور اثر گذار باشد یا نه.
صفار هرندی افزود: در فیلم‌های قبلی دفاع مقدس هم بعضی‌های‌شان تندترین انتقادها را به وضعیت موجود داشته‌اند اما با یک نتیجه‌گیری مصلحانه که به جایی هم برنخورده است. البته نه این که اصلا به جایی برنخورد اتفاقا کار درست این است که باید به یک جاهایی بر بخورد اما ما در هدف‌گیری‌های‌مان نباید اشتباه کنیم و باید هدف را همانجائی‌ که باید قرار دهیم.

بازسازی سالن‌های فرسوده سینما بی‌سابقه است
----------------------------------------------------------
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به دیگر پرسش فارس مبنی بر برآیندش از وضعیت فعلی سینمای ایران در مقابل انتقادات موجود، گفت: به نظرم همه ما قبول کرده‌ایم که به وضع موجود راضی نباشیم و یک آرمان را در نظر بگیریم و برای رسیدن به آرمان‌مان تلاش کنیم، تدارک کنیم و سرمایه‌گذاری بیشتر کنیم. اینها رویتی است که ما نسبت به آینده سینما داریم و فکر می‌کنم بیشتر سینماگران ما هم همین حرف‌شان همین است البته این را باید ضمن ستایش از کارهای انجام شده و خراب نکردن روحیه خودمان مطرح کرد، به خاطر آنچه که به عنوان دستاورد سینمای ایران مطرح است و شکر این نعمتی که در اختیار ما است.
وی ادامه داد: شکر نعمت خودش وسیله‌ای می‌شود برای این که ما برکت بیشتری را هم بتوانیم وارد این عرصه بکنیم. با حفظ همه اینها، باید قانع به وضع موجود نباشیم، اگر می‌خواهیم سینما اعتلا پیدا کند.
صفار هرندی تأکید کرد: به اعتقاد من در دو سه سال اخیر اتفاقات خوبی رخ داد که بخشی از این اتفاق‌ها کم‌سابقه و یا بی‌سابقه بود. خود بازسازی سالن‌های فرسوده سینما یکی از این اتفاقات است. تقریبا یک‌پنجم سالن‌های سینما (60 تا 70 سالن سینما) بازسازی شدند و تا آخر امسال نیز 30 الی 40 سالن دیگر بازسازی خواهد شد و اینها خیلی بر روی اقتصاد سینما تأثیر دارد.
وزیر ارشاد افزود: این موضوع را خود سینماداران و اهل فن می‌گویند، رقم عایدی سینمادار را در فاصله بازسازی سینما از دوره‌ای که این کار را نکرده بوده، گاهی تا ده برابر افزایش پیدا کرده است که این کمک می‌کند به تمامیت سینما، اکران خوب در کنار فیلم خوب در کنار تبلیغات خوب، همه دست به دست هم است.

سینماگران و اهالی مطبوعات از ما باید مطالبه کنند، حتی اگر همراه با فریاد زدن باشد
----------------------------------------------------------------------------------------------------
وی اظهار داشت: در این راه هر چه که از دست‌مان بر بیاید، برای این که موانع را از سر راه برداریم، باید انجام بدهیم. بارها شنیده‌اید که تلویزیون معذوریت‌هایی را دارد برای این که هر نوع فیلمی را و هر نوع تبلیغ سینمایی را پخش کند. این امکانی است که از دست ما اهالی سینما دارد می‌رود و در تلاش هستیم تا این مشکل را برطرف کنیم و الان هم رابطه تلویزیون و سینما بسیار بهتر از گذشته است.
صفارهرندی ادامه داد: به نظرم هرچه از این دست مشکلات داریم، باید بتوانیم در این دوره‌ای که درد شناسایی شده و آمادگی و انگیزه برای حل مشکل هم وجود دارد، حل کنیم و یکی از این مسائل، تجهیز سینما و امکاناتی است که باید داشته باید اما ندارد. تجهیزات فرسوده باید جای خودش را به تجهیزات مدرن و متناسب با این سینمای اوج گرفته ما بدهد.
وزیر ارشاد افزود: ما این قدم را برداشته‌ایم و شماها هم آنرا باید مطالبه کنید. هم اهالی سینما و اهالی مطبوعات از ما باید مطالبه کنند، مطالبه حتی همراه با فریاد زدن باشد. بخشی از آنچه در حضور رئیس جمهور مطرح شد، یک خواسته بسیار روشن،طبیعی و معقولی است که اگر سینما زیباترین جلوه هنر است برای این زیباترین جلوه هنر ما باید پول بریزیم.
صفارهرندی تصریح کرد: البته من به سهم خودم و یک عضو کوچکی از دولت از رئیس دولت، از مجلس و دیگران که سال گذشته بودجه سینما را دو برابر کرده‌اند، تقدیر و تشکر می‌کنم اما این کافی نیست و هنوز باید چند برابر به بودجه سینما افزوده بشود، نه به اعتبار این که سینما را بخواهیم دولتی اداره‌ کنیم. سینما یک هنر صنعت گرانقیمت است و سرمایه گذاری در این صنعت باید چند قدمش ار سوی دولت باشد تا گام‌های بعدی از سوی مردم و سرمایه‌گذار غیردولتی برداشته شود، کمااین که این اتفاق افتاده و وقتی اهالی سینما می‌توانند به این که دولت پشتوانه‌های قوی را به این عرصه وارد می‌کند، اعتماد کنند، آنها هم می‌آیند و در این راه سهیم می‌شوند.
وی تأکید کرد: من به شما باید این نوید را بدهم که یک خواسته‌ای که مدت‌ها فقط روی کاغذ می‌آمد و هر سال که تمام می‌شد، روی کاغذ این نقش بسته بود و سال تمام می‌شد اما طی یکسال اخیر تبدیل به برنامه عملی شد و آن هم احداث پردیس‌های سینمایی در استان‌های مختلف و مراکز استان‌ها بود به طوری که ما در ده استان تقریبا کلنگ این پردیس‌ها را یا زده‌ایم و یا می‌خواهیم بزنیم که این برای اولین بار است که دارد یک چنین اتفاقی می‌افتد و ان شاءالله، ظرف سه یا چهار سال آینده، ما در اکثر مراکز استانمان یک پردیس سینمایی به صورت ارزشمند و فاخر به طوری که به چشم بیاید را داشته باشیم.

سینما دارد تهدید می‌شود، ما باید هرکاری را که کمک کند سینما سرپا بماند، انجام دهیم
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
وزیر ارشاد ادامه داد: این نکته را هم همه ما می دانیم که سینما دارد تهدید می شود و در دنیا دارد تهدید می‌شود که در رسانه‌های نوین کمابیش دیده می‌شود که در خیلی از کشورهایی هم که صاحب سینما بودند، سینما دارد تهدید می‌شود و من خودم شاهد چنین موضوعی بوده‌ام که سینما در این کشورها، درش بسته شده بود.
صفارهرندی خاطر نشان ساخت: ما باید هرکاری را که کمک کند سینما سرپا بماند، باید انجام دهیم و یکی از آن کارها، کارهای محتوایی است.
وی ادامه داد: برای آشتی دادن مردم با سینما باید قدم برداشت، برای این که برخی از مردم پایشان برای اولین بار به سینما باز شود، باید قدم برداشت. من می‌دانم که «اخراجی‌ها» پای عده‌ای را برای اولین بار به سینما باز کرد و می‌شود این را گسترده‌تر کرد کرد.
وی در خاتمه تصریح کرد: با این کار شاید خیلی‌ها احساس کنند آن چیزی که تا به حال با آن قهر بودند و بیگانه بودند، چیز ترسناکی نیست و می‌شود به آن اقبال نشان داد و می‌شود با آن یا شاد شد و یا زندگی روزمره را تمرین کرد. این سینما، سینمایی است که بازتاب دهنده همان زندگی طبیعی مردم است.

/ 0 نظر / 6 بازدید