جدید‌ترین تحرکات انتخاباتی

فضای تبلیغات انتخاباتی در روز‌های اخیر تحت الشعاع دو اجتماع یعنی همایش "دین و دنیای جدید" از سوی اطرافیان خاتمی و نیز نخستین گنگره حزب اعتماد ملی بوده است.
روزنامه سعودی الریاض مقاله‌ای را از واشنگتن تایمز به چاپ رسانده است که با اشاره به همایش بین‌المللی اخیر به ابتکار خاتمی تأکید کرده است: حضور  سید محمد خاتمی در انتخابات آتی ریاست جمهوری حیاتی و برای خروج ایران از انزوای بین‌المللی ضروری است! این در حالی است که آسوشیتد‌پرس، اتهام ملایمت بیش از حد خاتمی نسبت به غرب را نقطه آسیب پذیری وی در افکار عمومی ایران دانسته است. این خبرگزاری آمریکایی اعتراف کرده است که همایش دین در دنیای جدید به طور شگفت‌انگیزی شبیه یک تبلیغات انتخاباتی بوده  است.
روز پنج‌شنبه گذشته کنگره اعتماد ملی با حضور شخصیت‌های متعلق به طیف‌های مختلف سیاسی از خاتمی و ابطحی، نجفی و موسوی خوئینی‌ها گرفته تا باهنر، توکلی و بادامچیان در تالار وزارت کشور برگزار شد. بخشی از سخنان کروبی دبیر کل حزب اعتماد ملی در این کنگره به انتقاد از عملکرد دوم خردادی‌ها و این که "در‌ آن دوران هر کسی حرف خودش را می‌زد و هر چقدر من و خاتمی می‌گفتیم این حرف ما نیست فایده‌ای نداشت" اختصاص یافته بود. اما بیش از متن این کنگره حواشی آن خبرساز بود. از جمله مجید انصاری و ابطحی از عدم امکان نامزد‌ی همزمان خاتمی و کروبی سخن گفتند و موسوی لاری از پیشنهاد آقای کروبی درباره حکمیت در بین دوم خردادی‌ها استقبال کرد.
دیگر حاشیه جالب این اجتماع اظهارات فرستاده ویژه بشار اسد بود. وی با اعلام آمادگی حزب حاکم سوریه برای همکاری با احزاب ایرانی، رهبر معظم انقلاب، دکتر احمدی‌نژاد رئیس جمهور و نیز بشار اسد را بهترین ضمانت برای پیمان استراتژیک دو کشور دانست.
در جبهه اصولگرایان آرام آرام اظهارات جدی تری درباره انتخابات شنیده می شود. پیش‌بینی محمد نبی حبیبی دبیرکل موتلفه اسلامی مبنی بر تعیین اوایل زمستان به عنوان زمان معرفی نامزد اصولگرایان از سوی از جمله این اظهارات است. او در هفته گذشته شایعاتی درباره حمایت این حزب از آقای حسن روحانی را تکذیب کرده بود .
آقای حسن روحانی نیز در پنجشنبه گذشته در حاشیه دیدار خود با مراجع قم گفت که هنوز درباره نامزدی ریاست جمهوری تصمیمی نگرفته است. همچنین آیت الله مکارم شیرازی در دیدار آقای حسن روحانی تاکید کرد: مرجعیت نهادی مردمی و خودجوش است که با هیچ گروه و جناح سیاسی معامله نمی کند.
از سوی دیگر باهنر دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین دو موضع گیری      "فقط احمدی نژاد" یا گزینه "غیر از احمدی نژاد" را دچار افراط و تفریط دانست و از همفکران خواست بدون پیش شرط وارد مذاکره شوند.
در همین حال انسجام جریان اصولگرا یکی از دغدغه های دوم خردادی ها را تشکیل می دهد. راه‌چمنی رئیس شورای عالی حزب همبستگی و حامی آقای کروبی گفته است : در صورت حضور خاتمی در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری طرف مقابل منسجم تر خواهد شد و این به ضرر اصلاح طلبان است.

/ 0 نظر / 8 بازدید