در مصاحبه خبری رئیس جمهور : منحنی تورم در کشور سرازیری است

محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور کشورمان در گفت‌وگوی مستقیم با مردم که از شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی پخش شد ، در خصوص مسائل اقتصادی و تورم خاطرنشان کرد: در 6 ماهه اخیر رشد نقدینگی در کشور صفر و در بعضی مقاطع منفی بوده است اما تورم نیز داشته‌ایم.
وی با بیان اینکه تورم علت‌های دیگری هم دارد گفت: اقتصاد نیازمند نقدینگی است و مهم این است که این نقدینگی در کجاها حرکت کند چرا که اگر این نقدینگی درست بچرخد، مفید خواهد بود.
رئیس جمهور با بیان اینکه نقدینگی در کشور ما به نسبت به رشد اقتصادی بالا نیست خاطرنشان کرد: با این وجود شبکه مدیریت و تنظیم نقدینگی ما دچار نقش اساسی است که یکی از محورهای تحول اقتصادی رفع این نقص‌ها است.
احمدی‌نژاد افزود: مأموریت‌های که در نظام پولی تعریف شده بود به درد اقتصادی که می‌خواست رشد 7، 8 و یا 9 درصدی داشته باشد نمی‌خورد چرا که مأموریت‌های کلی بود.
وی با اشاره به اینکه یک بخش تورم ساختاری و بخش دیگر وارداتی است ادامه داد: در همین 6 ماهه اخیر به لحاظ وزنی واردات کشورمان 11 درصد کاهش داشت اما به لحاظ ارزشی 28 درصد افزایش داشته است چرا که قیمتها در دنیا بالا رفته است و این به داخل کشور منتقل می‌شود.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه بخشی از تورم نیز مربوط به شبکه تنظیم نقدینگی است گفت: نباید رقم سنگینی دست عده‌ای برود و آنها به موقع پرداخت نکنند.
احمدی‌نژاد در پاسخ به این سؤال که این گردن‌ کلفت‌های اقتصادی چه کسانی هستند و آیا نام آنها گفته خواهد شد یا خیر اظهار داشت: تصمیم گرفته شده است که به آنهایی که مبالغ کلان می‌گیرند و پرداخت نمی‌کنند ابلاغ شده و برای پرداخت بدهی زمان داده شود و اگر این بازپرداخت صورت نگرفت، از آن‌ها شکایت شده و این شکایت در روزنامه‌ها چاپ شود.
وی در پاسخ به این سوال که این افراد حقیقی هستند یا حقوقی؟ گفت:‌ عمده آن‌هایی که مشکل دارند، حقیقی هستند، البته برخی از حقوقی‌ها، ماهیتشان حقیقی است چه آنکه مثلا خانواده‌ای شرکتی تأسیس می‌کند و اعضای خانواده رئیس و معاون و ... این شرکت می‌شوند.
رئیس جمهور با بیان اینکه برای حل این مشکل به سنگرهای آخر رسیده‌ایم اظهار داشت: بانکها نیز در این زمینه خوب همکاری می‌‌کنند و با راه‌اندازی بانکداری الکترونیکی که در حال اتفاق افتادن است بسیاری از این مشکلات کنار خواهد رفت.
احمدی‌نژاد در بخش دیگری از سخنان خود با شاره به اینکه منحنی تورم در کشور یک منحنی سرازیری است گفت: قیمت مسکن به عنوان یک مسئله عمده در حال حرکت رو به پایین است.
وی در پاسخ به این سؤال که عده‌ای معتقدند که این ریسک وجود دارد که طرف عرضه در بحث مسکن دچار مشکل شود گفت: گزارشات می‌گوید که تولید مسکن رشد دارد و پروانه‌های صادره در این بخش در 6 ماهه اخیر 27 تا 28 درصد نسبت به 6 ماهه مشابه سال قبل رشد داشته است.
رئیس جمهور با بیان اینکه خوشبختانه مشکلات مالی مسکن مهر حل شده است گفت: تا سه چهارسال آینده سالانه یک و نیم میلیون واحد باید در کشور ساخته شود تا هم به نیازهای انباشته شده و هم به نیازهای جدید پاسخ داده شود.
احمدی‌نژاد گفت: کار احداث مسکن در روستاها بسیار خوب جلو رفته و نزدیک 500 هزار واحد مسکونی در همین دولت ساخته شده و 300 هزار واحد مسکونی در دست ساخت است اما فشار در شهرهای بزرگ بود که خوشبختانه قیمت در حال پایین‌ آمدن است.
وی باتأکید براینکه ما به دنبال آسیب‌ دیدن سرمایه‌گذاری در بخش مسکن نیستیم گفت: می‌خواهیم مشکل سوداگری در بخش مسکن را حل کنیم لذا به بخش بادکنکی مسکن فشار می‌آوریم. ولی انتظار نداریم که قیمت مسکن به یکباره پایین بیاید چون در بخشهای دیگر به مشکل برمی‌خوریم.

* میزان ذخیره ارزی کشورمان در طول تاریخ بی‌سابقه است

وی در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص ذخایر ارزی کشورمان گفت: ذخایر ارزی کشور بسیار بالا و در تاریخ کشورمان بی‌سابقه است و ما برای چند سال آینده حتی اگر هیچ فروش نفت نداشته باشیم ذخیره ارزی داریم.
رئیس جمهور در پاسخ به این سؤال که آیا با توجه به ابهاماتی که مطرح می‌شود امکان این وجود دارد که در آینده نزدیک گزارشی از حساب ذخیره ارزی به مردم داده شود؟ گفت:‌ در این موضوع ابهامی وجود ندارد و برخوردهایی که صورت می‌گیرد متأسفانه سیاسی است. کسانی هستند که مسئول بوده‌اند و می‌دانند که با چه دقتی از این ذخایر مراقبت می‌شود و چه سلسله مراتبی برای برداشت از ذخایر ارزی وجود دارد.
احمدی‌نژاد تأکید کرد:‌آنها می‌دانند که ما نمی‌توانیم هیچ‌وقت عدد ذخیره ارزی را اعلام کنیم چرا که جزو اصرار یک کشور است لذا بازی‌هایی که صورت می‌گیرد بازی‌های سیاسی است.
وی افزود: هیچ کسی به جز از راه مصوبه قانونی نمی‌تواند یک دلار و حتی یک تومان از حساب ذخیره ارزی برداشت کند و مصوبات قانونی نیز اعلام می‌شود.

/ 0 نظر / 18 بازدید