200 میلیارد دلار برای حذف تنگه هرمز

شرکت اماراتی سرمایه‌گذاری نفت ابوظبی اعلام کرده‌است در سال ۲۰۱۰ عملیات احداث خط لوله‌ای در تنگه هرمز را آغاز خواهد کرد که پس از بهره‌برداری می‌تواند نیمی از نفت امارات را بدون نیاز به عبور کشتی از تنگه هرمز به بازارهای بین‌المللی انتقال دهد. این تاریخ یک سال دیرتر از موعدی است که قبلا اعلام شده بود. با این حال شرکت سرمایه‌گذاری نفت ابوظبی اعلام کرد سایر کارهای مربوط به این خط لوله از هم‌اکنون آغاز شده است. به گزارش تایمز، چاپ لندن، این کانال که 112 مایل طول خواهد داشت، تانکرهای نفتی را قادر خواهد ساخت تنگه هرمز را دور بزنند و از مسیری فرعی وارد اقیانوس هند شوند. آبراه جدید قرار است بندر فوجیره را با عبور از کوه‏های حجر به اقیانوس هند متصل کند. در حال حاضر، انتقال 17 میلیون بشکه نفت معادل 40 درصد از حمل‌و‌نقل محموله‌های نفتی جهان از تنگه هرمز صورت می‏گیرد.
تایمز گزارش داده است که اجرای این پروژه آن‌گونه که در ابتدا به نظر می‏رسد، آسان نیست چراکه باید به گونه‌ای اجرا شود که تانکرهای نفتی با وزنی بیش از 300 هزار تن بتوانند از این کانال که در مناطق کوهستانی دوبی احداث می‌شوند عبور کنند و وارد اقیانوس هند شوند. یک مقام رسمی در این‌باره به روزنامه داو جونز گفته است که مطالعات متعددی ارائه شده است، اما هنوز هیچ‌چیز قطعی نیست. این روزنامه افزود: ایران این توان را دارد که انتقال و حمل‌و‌نقل حدود 17 میلیون بشکه نفت‌خام را که روزانه از طریق تنگه هرمز از خلیج‌فارس به اقیانوس هند صورت می‌گیرد متوقف کند. به نوشته تایمز، دیگر کشورهای صادر‌کننده نفت در منطقه از جمله عراق و کویت از این مسیر انحرافی سود خواهند برد زیرا ایران اعلام کرده است در صورتی که کشورهای غربی به جمهوری اسلامی ایران حمله کنند این تنگه را خواهد بست. همواره بحث احداث یک خط لوله در منطقه خلیج‌فارس برای کاستن از اهمیت تنگه هرمز مطرح بوده است. در حال حاضر روزانه بیش از ۱۳ میلیون بشکه نفت‌خام تولیدی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس با عبور از تنگه هرمز به کشورهای مختلف جهان صادر می‌شود. به عقیده تحلیلگران چنانچه آمریکا برای جلوگیری از دسترسی ایران به انرژی هسته‌ای به راه‌حل نظامی متوسل شود ایران از تنگه هرمز به عنوان یک اهرم فشار استفاده خواهد کرد. بر مبنای مطالعات اولیه این آبراه بزرگ به طول 180 کیلومتر خواهد بود و از بیابان‌های شمالی خاک امارات عبور خواهد کرد.
یک مقام ارشد اماراتی گفته است ما موضع‌گیری‌های ایران را درباره تنگه هرمز جدی گرفته‌ایم اما به دنبال راه‌حل‌های جایگزین جهت عبور آزاد جریان نفت هستیم.
این گزارش می‌افزاید در حالی که ارزیابی هزینه و فایده این طرح عظیم مورد سوال است اما مقامات عربی اعتقاد دارند این اقدام استراتژیک، جریان بلندمدت نفت را مطمئن می‌سازد.

/ 0 نظر / 3 بازدید