انتقام‌گیری از ترور مغنیه قطعی است

نواف الموسوی، مسؤول روابط بین‌الملل حزب‌الله لبنان اعلام کرد: "تحقیقات ما درباره ترور شهید حج عماد مغنیه به نتیجه رسیده و انتقام‌گیری از ترور این شهید، امری حتمی و قطعی است."

به گزارشرجانیوز به نقل ازفارس، موسوی در مصاحبه با روزنامه لبنانی البلد تأکید کرد: "ما تسلیم تجاوزات روزمره اسراییل به حریم مرزی لبنان نمی‌شویم و فعالیت در این زمینه جزو حقوق ماست."
وی در پاسخ به سؤالی در مورد پاسخ حزب‌الله به ترور عماد مغنیه گفت: "تحقیقات ما برای این منظور به نتیجه رسیده ولی فعلا در مورد آن سخنی نمی‌گوییم. در هر حال انتقام‌گیری از ترور حاج رضوان امری حتمی و قطعی است."
موسوی افزود: "تماس‌ها و دیدارهای ما با جریان المستقبل ادامه خواهد یافت و ما دست به اقداماتی برای جلوگیری از تنش‌ و هماهنگی میدانی و سیاسی می‌زنیم که باعث کنترل اختلافات در موسسات قانونی و دولتی خواهد شد و از تنش در خیابان‌ها جلوگیری می‌کند."
مسؤول روابط بین‌الملل حزب‌الله در ادامه گفت: "ما در گذشته از دشمن شنیدیم که باید به حمله زمینی متوسل شد. پس از آن عده‌ای از لزوم حمله هوایی و نظریه اجرای طرح "ضاحیه" برای تمام لبنان سخن گفتند. این موضوع به نظر ما بیانگر ناتوانی دشمن اسرائیلی است که این ناتوانی در تابستان 2006 میلادی ثابت شد. نظر حزب‌الله در مورد "توقف عملیات خصمانه" که در قطعنامه 1701 آمده این است که قطعنامه مزبور خواسته‌ای اسراییلی بود تا بدین ترتیب بتواند مقاومت را از سلاح خود محروم کند. این خواسته اسراییل در نبرد "وادی الحجیر" از بین رفت و پس از آن قطعنامه 1701 صادر شد. هر گونه تلاش اسرائیل برای تعدیل مأموریت نیروهای حافظ صلح در جنوب لبنان به مثابه این است که از دیگری بخواهد تا کاری که خود نتوانسته را انجام دهد."
وی افزود: "نیروهای بین‌المللی مستقر در جنوب لبنان به کمک به دولت لبنان برای گسترش حاکمیت خود بر خاک کشور پایبند هستند و ما نیز پیش از این پایبندی خود به مصوبات بین‌المللی را اعلام کرده‌ایم."
الموسوی خطاب به برخی گروه‌های لبنانی از جمله حزب قوات لبنان به رهبری سمیر جعجع گفت: "آنها همواره می‌گویند که عملیات حزب‌الله در به اسارت گرفتن سربازان اسراییلی در سال 2006 پشت خط مرزی بود ولی در مورد هزاران تجاوز اسراییل به حریم مرزی لبنان از آن سال تاکنون هیچ اشاره‌‌ای نمی‌کنند. آیا این امر نیاز به پاسخگویی و موضعگیری ندارد؟"
وی در مورد احتمال عقب‌نشینی اسراییل از بخش لبنانی روستای اشغالی الغجر و مزارع شبعا و بازگشت به توافق آتش‌بس سال 1994 گفت: "برخی در لبنان گمان می‌کنند که مذاکرات مستقیم یا غیرمستقیم با اسراییل فایده دارد. تجربه‌ی قدیمی و عربی با اسراییل ثابت کرده است که مذاکره با اسراییل هیچگاه نتیجه‌ای در بر ندارد بلکه نتیجه‌ای برعکس دارد."
نواف الموسوی همچنین در مصاحبه با شبکه المنار ارگان رسانه‌ای حزب‌الله لبنان گفت: "با اظهارات اخیر تری رود لارسن نماینده دبیرکل سازمان ملل در لبنان مخالفیم. وی در گزارش خود سعی کرده تا محبت اسراییلی‌ها را جلب کند. این سوال مطرح است که آیا تجاوزات اسراییل به حریم مرزی لبنان، زیر پا گذاشتن قوانین بین‌المللی نیست؟"
وی افزود: "این کارمند با سابقه روشن در گزارش خود سعی کرده تا خواسته‌های اسراییل را به عنوان خواسته‌هایی بین‌المللی مطرح کند. وی طبق عادت خود، حقایق را وارونه جلوه داده است. واقعیت این است که حزب‌الله بخشی اساسی از دولت لبنان است و این امر در اساسنامه کاری دولت نیز وارد شده است، چرا که مطابق این اساسنامه مقاومت یک نیروی شبه‌نظامی نیست."
لارسن در گزارش اخیر خود در مورد قطعنامه 1559 به دبیرکل سازمان ملل آورده که "حزب‌الله اسلحه و امکانات زیادی دارد که می‌تواند بر فعالیت دولت لبنان تاثیر منفی بگذارد. این حزب همچنین شبکه تلفنی ویژه خود را نیز دارد که یک چالش مستقیم در برابر دولت لبنان است."
لارسن در بخش دیگری از گزارش خود نسبت به افزایش نیروهای تندرو در شمال لبنان ابراز نگرانی کرده و در عین حال از اسرائیل نیز خواسته است تا تجاوزات هوایی خود به حریم مرزی لبنان را خاتمه داده و از بخش شمالی روستای الغجر عقب‌نشینی کند.

 

/ 0 نظر / 13 بازدید