کوتاه

آعاز به کار کنفرانس رسیدگی به جنایات جنگی بوش و چنی در ماساچوست

یک کنفرانس حقوقی در ماساچوست آمریکا فعالیت خود را برای زمینه سازی برای دستگیری رئیس جمهور این کشور و معاون وی به اتهام جنایات جنگی آغاز کرد.
به گزارش خبرگزاری ایسنا، یک کنفرانس حقوقی دو روزه در ماساچوست آمریکا فعالیت خود را برای دستگیری و محاکمه «جرج بوش» و «دیک چنی» آغاز کرد. کنفرانس مذکور، اقدامات این دو مقام آمریکایی را به عنوان جنایات جنگی بررسی می کند.
در این کنفرانس دو روزه، قضات، حقوقدانان، نمایندگان سازمان های حقوق بشری و سیاستمداران آمریکایی شرکت دارند. «لورنس وول» رئیس دانشکده حقوق در ایالت ماساچوست، در مراسم افتتاحیه این کنفرانس گفت: مقامات ارشد کشور نه تنها بدون هیچ قید و بندی به راه اندازی جنگ مبادرت ورزیده اند، بلکه سیاست های پوچ و واهی برای شکنجه و نقض قانون را نیز به اجرا گذاشته اند.
طبق اظهارات وی، رئیس جمهور آمریکا برای بار دوم در عراق مرتکب جنایات جنگی شد، چیزی که قبلا نیز در ویتنام انجام شده بود.
وول تاکید کرد: روسای جمهور آمریکا با عذر و بهانه های واهی و بدون تدبیر جنگ عراق و ویتنام را به راه انداختند و هنوز هم تخطی از قانون و شکنجه را به این اقدامات خود اضافه می کنند.
وی همچنین گفت: بوش و دولت وی باید در برابر دادگاه پاسخگو بوده و در صورت تایید جنایت های آنها، باید مجازات شوند، حتی اگر این مجازات مرگ باشد.
وی اقدامات بوش و چنی را با جنایتکاران جنگی ژاپن و آلمان در زمان جنگ دوم جهانی مقایسه کرد.
یک پایگاه خبری ضدجنگ آمریکا نیز بوش را بدترین رئیس جمهور تاریخ آمریکا دانست.
در تحلیل پایگاه خبری «آنتی وار» همچنین آمده است: بوش باعث بحرانی شدن اقتصاد آمریکا و عامل جنگ عراق و افغانستان بوده است، جنگی که مرگ انسان های زیادی را در پی داشت.


تظاهرات در کانادا
مردم کانادا در 20 شهر این کشور علیه جنگ آمریکا در عراق تظاهرات کردند. تظاهرکنندگان همچنین، علیه تصمیم دولت کانادا مبنی بر ندادن پناهندگی به سربازان آمریکایی فراری از جنگ عراق اعتراض کردند. در شهر اوتاوا ده ها تن از تظاهرکنندگان با تجمع مقابل وزارت مهاجرت کانادا، از «استفان هارپر» نخست وزیر محافظه کار این کشور خواستند قوانین مصوب پارلمان درباره پناهندگان را زیر پا نگذارد.
مجلس نمایندگان کانادا ژوئن(2 تیر) گذشته با تصویب قانون غیر الزام آوری مقرر کرد آن دسته از سربازان آمریکایی که از جنگ عراق می گریزند، در صورت درخواست پناهندگی از کانادا، به کشورشان بازگردانده نشوند. کانادا تاکنون از اعزام سربازان خود به عراق اجتناب کرده است. با وجود این، از زمان تصویب این قانون، «رابین لانگ» یک سرباز فراری آمریکا به کشور خود بازگردانده شده و آنجا به خاطر فرار از جنگ در عراق، به 15 ماه حبس، محکوم شده است. در همین حال، براساس تصمیم دولت کانادا، «جرمی هینزمن» سرباز دیگر آمریکایی قرار است به کشورش بازگردانده شود.
حداقل 200 تن از سربازان فراری آمریکا در حال حاضر در کانادا به سر می برند که اکثریت آنها به صورت مخفیانه زندگی می کنند.
براساس نظرسنجی که توسط موسسه «آلگوس رید» انجام شد، 64درصد شهروندان کانادایی با اعطای پناهندگی و اقامت دایم به سربازان آمریکایی که از جنگ عراق گریخته اند، موافقند. تظاهرکنندگان روز شنبه در 20 شهر کانادا از ونکوور گرفته تا تورنتو و اوتاوا در حمایت از سربازان فراری آمریکا به راهپیمایی پرداختند. در جنگ ویتنام نیز هزاران تن از سربازان فراری آمریکا به کانادا پناهنده شده بودند و هم اکنون در این کشور به سر می برند.

  
 
 
علامه فضل الله واشنگتن را عامل تفرقه میان مسلمانان منطقه دانست

مرجع شیعیان لبنان گفت، ردپای آمریکا در تحریک اختلافات مسلمانان مشهود است.
به گزارش خبرگزاری ها، علامه محمدحسین فضل الله در گفت وگوبا روزنامه کویتی الرای العام با انتقاد از اظهارات اخیر «یوسف القرضاوی» رئیس اتحادیه علمای جهان اسلام درباره بدعت های شیعه و مبارزات فکری و عقیدتی آنان با مسلمانان اهل سنت پرسیدچه کسانی از تفرقه میان مسلمانان سود می برند.
علامه فضل الله تاکید کرد، باید ردپای آمریکا و دیگران را در این گونه طرح ها جستجو کرد که قصد دامن زدن به اختلافات میان مسلمانان را دارند.
وی تصریح کرد، آیا افزایش نفوذ شیعیان مشکل ما در منطقه است یا افزایش نفوذ آمریکایی ها؟
مقاومت آماده مقابله
شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب الله گفت، مقاومت با افزایش قدرت نظامی خود آماده مقابله با هر نوع تجاوز جدید اسرائیل علیه لبنان است.
وی با تاکید بر حفط آرمان های ثابت مقاومت تاکید کرد، اسرائیل می تواند به لبنان حمله کند اما باید بداند که قدرت نظامی حزب الله چند برابر شده است.
معاون دبیرکل حزب الله لبنان همچنین گفت، گروه 8 مارس با وحدت خود در برابر هر نوع طرح های خارجی که بخواهد ثبات، استقلال و وحدت لبنان را مورد تعرض قرار دهد و به صلح داخلی ضربه بزند ایستادگی خواهد کرد.
در همین رابطه، سید «هاشم صفی الدینی» رئیس شورای اجرایی حزب الله نیز اظهار داشت، اسرائیل به دلیل عملکرد و درک اشتباهش از اوضاع لبنان و منطقه همه برگ های بازی خود را از دست داده و در حالتی از گیجی به سر می برد و علاوه بر آن به دلیل اختلافات شدید بین سردمداران از نظر داخلی نیز بسیار شکننده شده است.
وی با اشاره به اینکه مقاومت قدرت خود را در مقابله با اسرائیل و طرح های آمریکا ثابت کرد افزود، آمریکا به دلیل موفق نشدن در طرح هایش در منطقه برای ایجاد تغییرات سیاسی در آن دچار سردرگمی شده و نتوانسته کاری از پیش ببرد، بر همین اساس به لحاظ سیاسی بحران در منطقه پیچیده تر شده است.
از سوی دیگر، شیخ «نبیل قاووق» مسئول حزب الله در منطقه جنوب لبنان نیز تاکیدکرد، گفت وگوی ملی فرصتی واقعی برای تصویب استراتژی دفاعی بر مبنای ارتباط کامل بین ارتش و مقاومت است.
وی افزود، با توجه به تهدیدهای اسرائیل علیه لبنان، در گفت وگوهای ملی در مورد حق لبنان، مقاومت، ارتش و مردم بحث خواهد شد نه در مورد مواردی مانند سلاح حزب الله.
وزیرخارجه لبنان نیز اسرائیل را اشغالگر و مانع اصلی توسعه کشورهای منطقه دانست و گفت، امنیت و جلوگیری از خشونت مسلحانه در صورتی امکان پذیر است که به قوانین بین المللی و حاکمیت کشورها احترام گذاشته شود و به اشغالگری و سرکوب ملت ها پایان داده شود.
فوزی صلوخ افزود، اسرائیل با نقض حاکمیت لبنان و اشغال بخشی از خاک این کشور مانع اصلی رسیدن به ثبات و توسعه است.


  
 

 

جلسه اضطراری 12 کشور منطقه برای حمایت از مواضع ضد آمریکایی بولیوی

12 کشور عضو اتحادیه ملت های آمریکای جنوبی برای پشتیبانی از دولت بولیوی در مقابل شورشیان مورد حمایت آمریکا، امروز در شیلی جلسه اضطراری تشکیل می دهند.
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، «میشل باشلت»، رئیس جمهوری شیلی، اعلام کرد که 12 کشور عضو اتحادیه ملت های آمریکای جنوبی امروز برای بررسی بحران بولیوی، جلسه اضطراری تشکیل می دهند. خانم باشلت که کشورش سال جاری ریاست اتحادیه ملت های آمریکای جنوبی را برعهده دارد، گفت که تصمیم گرفته است با تشکیل جلسه اضطراری این اتحادیه، چگونگی حمایت از دولت بولیوی را از طریق اتحادیه بررسی کند. رئیس جمهور شیلی افزود که با «اوو مورالس»، رئیس جمهور بولیوی، در این باره مذاکره کرده است اما وی در مورد حضورش در این جلسه، هنوز قول مساعدی نداده است. مخالفان محافظه کار مورالس که کنترل پنج منطقه غنی در شرق بولیوی را در دست دارند، از ماه ها پیش ناآرامی هایی را در این کشور به وجود آورده اند. این مخالفان با عملکرد دولت برای توزیع عادلانه ثروت کشور مخالفند و خواستار خودمختاری در مناطق تحت کنترل خود هستند.
سفیر آمریکا در بولیوی نیز به خاطر مواضع ضد آمریکایی مورالس، از مخالفان وی پشتیبانی می کرده و همین امر باعث شده است که رئیس جمهور بولیوی وی را از این کشور اخراج کند.
توافق مذاکره با مخالفان
ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه گزارش داد، دولت مورالس و مخالفان این کشور برای مذاکره درباره طرح آشتی ملی به توافق رسیدند. «ماریو کاسیو» فرماندار استان «تاریا» در جنوب بولیوی، که نمایندگی پنج منطقه مخالف دولت را در نشست اخیر با مخالفان برعهده داشت، گفت: ما درباره دستیابی به آشتی ملی و پایان بخشیدن به خشونت ها به توافق رسیده ایم. بنابراین گزارش، کاسیو پس از هفت ساعت گفت وگو اعلام کرد، لازم است نتایج این گفت وگوها را به اطلاع رهبران دیگر مناطق مخالف نیز برسانیم. درگیری های چهار روز اخیر مخالفان دولت با نیروهای امنیتی بولیوی، دستکم 18 کشته برجای گذاشت، و در منطقه پاندو در شمال این کشور وضعیت فوق العاده اعلام شده است. براساس این گزارش، «فابین یاچسیک» معاون وزیر تمرکززدایی بولیوی نیز گفت: ما به اولین هدف که آغاز گفت وگوها برای برقراری آشتی ملی بود، دست یافتیم و امیدواریم که روند پایدار و مستمری از گفت وگوها به وجود آید تا ازطریق آن، مشکلات بر سر راه آشتی ملی برطرف گردد. وی تأکید کرد که دولت و مخالفان، به نقاط مشترک برای دستیابی به توافق دست یافته اند.
مواضع اورتگا
به گزارش خبرگزاری فارس، «دانیل اورتگا» رئیس جمهور نیکاراگوئه اعلام کرد که به منظور اعلام وحدت با مورالس، درخواست مذاکره «جرج بوش»، رئیس جمهور آمریکا، را رد می کند.
اورتگا در سخنرانی روز شنبه خود، واشنگتن را به توطئه چینی علیه دولت بولیوی و تلاش برای تحریک مردم این کشور علیه مورالس متهم کرد.
رئیس جمهور نیکاراگوئه که اولین دولت وی در دهه 1980 با شورشیان مورد حمایت آمریکا در نبرد بود، اغلب از سیاست های مداخله جویانه واشنگتن انتقاد می کند.

 
یک مفسر آلمانی در مسایل امنیتی: ایران برای داشتن نقشی بزرگ در منطقه نیازی به بمب هسته ای ندارد

یک مفسر مشهور آلمانی در مسایل امنیتی و دفاعی در کتابچه ای تأکید کرده است که ایران برای ایفای نقش یک قدرت بزرگ منطقه ای نیازی به ساختن بمب هسته ای ندارد.
«کریستف برترام» مفسر مشهور آلمانی در زمینه مسایل امنیتی و دفاعی در کتابچه ای با عنوان «تجدیدنظر در زمینه ایران: از درگیری تا همکاری» تأکید کرد که جمهوری اسلامی ایران و غرب باید به جای دشمنی با یکدیگر به شراکت روی آورند و از آن جا که سیاست فعلی تهدید و تحریم غرب در برابر ایران شکست خورده است تنها راه حل باقی مانده مذاکرات جامعی است که می تواند به شراکت دوطرف تبدیل شود. به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی «میدل ایست آنلاین»، برترام که در گذشته ریاست دو نهاد بسیار مهم یعنی موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک (IISS) در لندن و موسسه آلمانی امور امنیتی و بین المللی (SWP) در برلین را برعهده داشته است در آغاز کتابچه خود با صراحت تأکید می کند که برنامه هسته ای ایران هیچ گونه خطر آشکار یا قریب الوقوعی به دنبال ندارد.
این مفسر آلمانی برخی استدلال ها و اتهام هایی را که بارها تکرار شده است از جمله این که «ایران ممکن است به تروریست ها بمب هسته ای بدهد، ایران قصد دارد به واسطه سلاح هسته ای به سلطه منطقه ای دست یابد و این که در صورت دستیابی ایران به سلاح اتمی عربستان، مصر و ترکیه نیز از آنها تقلید خواهند کرد» را نادرست دانسته و با رد آن تأکید کرد که ایران مشتاقانه به دنبال بهبود روابط با همه کشورهای مسلمان است نه سلطه بر منطقه.
برترام علاوه بر آن تأکید کرد که ایران برای داشتن نقشی بزرگ در خاورمیانه نیازی به سلاح هسته ای ندارد و علاوه بر آن داشتن چنین سلاحی در واقع نتیجه عکس خواهد داشت چرا که موجب می شود کشورهای منطقه با سایر قدرت های هسته ای متحد شده و به این ترتیب نفوذ ایران کاهش می یابد.
این مفسر آلمانی علاوه بر آن در کتابچه خود نوشت که ایران که جمعیتش حدود 70 میلیون بوده و دومین کشور دارای ذخایر گاز و نفت در جهان است، بازیکنی مهم و کلیدی در منطقه محسوب می شود.
او در ادامه تأکید کرد که بدون ایران که به موجب سقوط صدام نفع بسیاری از حمله آمریکا به عراق برد، هیچ گونه ثباتی در منطقه حاصل نخواهد شد و علاوه بر آن بدون کمک ایران نمی توان راه حلی پایدار برای حل مسأله فلسطین و برقراری ثبات در افغانستان پیدا کرد.
وی علاوه بر آن نوشت که آمریکا باید دولت فعلی ایران را بپذیرد و مسئله تغییر رژیم که نومحافظه کاران آمریکا بدان علاقه بسیار دارند «سرابی است که آمریکا نمی تواند به آن دست یابد.»
پیشنهادی که برترام برای حل مسئله هسته ای ایران می دهد این است که غرب حق اساسی ایران به داشتن چرخه سوخت هسته ای خاص خود را به رسمیت شناسد و در ازای آن ایران صنعت هسته ای خود را به روی نظارت های بین المللی و جامع بگشاید.
این مفسر آلمانی با ابراز ناامیدی از این که تا زمانی که بوش، رییس جمهور آمریکا است دیدگاه و رفتار آمریکا تغییر یابد، تأکید کرد که سیاست تحدید و نفوذ و مقابله غرب شکست خورده است و اکنون زمان آن فرا رسیده است که در سیاست آمریکا تجدیدنظر حاصل شود.
تأکید وزرای خارجه ترکیه و مصر بر حل دیپلماتیک برنامه هسته ای ایران
در همین ارتباط، وزرای خارجه ترکیه و مصر خواستار حل دیپلماتیک مسئله هسته ای ایران شدند.
علی باباجان، وزیر امورخارجه ترکیه روز شنبه در یک کنفرانس خبری مشترک با احمد ابوالغیظ وزیرامور خارجه مصر با اشاره به تحولات اخیر در منطقه گفت: گفت وگوی فلسطین و اسراییل در مرحله حساسی قرار دارد، حفظ ثبات در لبنان از اهمیت بالایی برخوردار است و مذاکرات غیرمستقیم اسراییل و سوریه باید ادامه یابد. ما همگی خواستار این هستیم که راه حل مسئله هسته ای ایران از طریق مذاکرات حاصل شود.
وی افزود: ترکیه و مصر در زمینه این مسایل توافق نظر دارند؛ بنابراین مشورت دو کشور درباره حل مشکلات منطقه ای برای صلح و ثبات بسیار مهم است.

  
 


 
استانداران جدید آذربایجان شرقی و قزوین منصوب شدند

احمد علیرضا بیگی به عنوان استاندار جدید آذربایجان شرقی وعلی اکبر طاهایی به عنوان استاندار جدید قزوین منصوب شدند.
محمد حسین موسی پور رئیس شورای اطلاع رسانی وزارت کشور در گفت وگو با فارس، از انتصاب دو استاندار جدید خبر داد و گفت: به پیشنهاد وزارت کشور و با تصویب هیئت وزیران، احمد علیرضا بیگی به عنوان استاندار جدید آذربایجان شرقی منصوب شد.
وی افزود: همچنین در جلسه امروز هیئت دولت با معرفی وزارت کشور و تصوب هیئت وزیران، علی اکبر طاهائی به عنوان استاندار جدید قزوین تعیین شد.
معاون حقوقی و پارلمانی وزارت کشور یادآور شد: علیرضا بیگی پیش از این مشاور وزیر کشور بوده و آخرین سمت طاهائی نیز معاونت امور فرهنگی و اجتماعی وزارت کار بوده است.

  
 

 

تا همدیگر را تکه پاره نکرده اند تصمیمت را بگیر !(خبر ویژه)

تأخیر خاتمی در اعلام تصمیم نهایی خود برای نامزدی انتخابات یا عدم نامزدی، اعتراض مدیرکل اسبق مطبوعات داخلی وزارت ارشاد را برانگیخت.
عیسی سحرخیز عضو تیم گرداننده روزنامه های زنجیره ای در دولت خاتمی که گویا به عبدالله نوری تمایل بیشتری دارد، طی تحلیلی می نویسد: دغدغه ها و تردیدهایی که سیدمحمدخاتمی را برای آمدن یا نیامدن احاطه کرده و به تزلزل وی منتهی شده، اکنون می رود که سرمنشأ دلخوری ها و تعمیق اختلاف میان جریان های گوناگون اصلاح طلب و حتی لایه هایی از تحول خواهان ]تندروها[ شود. کم نیستند افرادی که در چند هفته اخیر شاهد چالش ها و حتی رد و بدل شدن کلمات تند میان طیف حامیان سرسخت جریان های اصلاح طلب به ویژه حامیان خاتمی و کروبی بوده اند، حرف هایی که ریشه آن به مجلس ششم و انتخابات مجلس هفتم و هشتم برمی گردد.
وی می افزاید: تردید خاتمی باعث نهایی شدن حضور شیخ مهدی کروبی با پیام «خاتمی تو نیا ما هستیم» شده و حتی دیگر نامزدهای اصلاح طلب را برای شروع کار و راه اندازی ستاد انتخاباتی در میان آسمان و زمین و پا در هوا نگاه داشته است.
وی می نویسد: اگر این تزلزل و تردیدها واقعی نبود، بلکه برآمده از یک برنامه تبلیغاتی هوشمندانه برای به تعویق انداختن زمان نامزدی در جهت به هم زدن نظام تفکر و برنامه ریزی جریان سیاسی اقتدارگرا بود، و یا حتی به منظور تشنه نگاه داشتن جامعه، می شد به چنین خط مشی ای نمره مثبت داد و حتی طراحان آن را تشویق کرد که با روش و راه های مناسب تری وضعیتی ادامه پیدا کند. اما، چون این احتمال بسیار اندک و حتی تا حدی غیرمحتمل است، این مشی در عمل نتیجه ای عکس دارد که کمترین هزینه و آثار و پیامد منفی آن تشدید این دست اختلاف ها و تنش هاست.
سحرخیز می نویسد: شاید دلیل تاخیر خاتمی این باشد که این بار می خواهد احتیاط بیشتری به خرج دهد که باز او را از بالای آبشار نیاگارا به زیر نیندازند. برخی نزدیکانش می گویند خاتمی می خواهد میزان استقبال افکار عمومی را ببیند، پس باید نمایشی از نیاز و تمنای اصلاح طلبان را در برابر چشمانش قرار داد یا در نوشته ها و مصاحبه ها این درخواست را به طور مکرر مطرح کرد.
وی در پایان تاکید می کند: هر چه هست خاتمی برای اعلام آمدن یا نیامدن دیگر فرصت چندانی ندارد و بار دیگر نباید متهم به فرصت سوزی در حق آنهایی شود که باید بدانند چگونه و چه زمانی بازی انتخابات را آغاز و دنبال کنند فرقی هم نمی کند نامشان نوری باشد یا کروبی و عارف یا نجفی و حتی حسن روحانی یا ولایتی. و در کنار آنها طرفداران و حامیان پر و پا قرص هر کدام از این نامزدها که اکنون بیش از نامزدها به جان هم افتاده اند.

  
 

 

اولمرت: اسرائیل بزرگ تمام شده خود را گول نزنیم(خبر ویژه)

ایهود اولمرت نخست وزیر رژیم اسرائیل ایده صهیونیستی «اسرائیل بزرگ» را در خاورمیانه تمام شده دانست.
به گزارش خبرگزاری قدس به نقل از سایت اخبار ملی رژیم صهیونیستی، وی صبح دیروز در نشست کابینه که به پیشنهاد «حاییم رامون» معاون وی درباره پرداخت غرامت به یهودیانی که خانه هایشان را در شرق دیوار حایل ترک می کنند برگزار شده بود گفت: طرح اسرائیل بزرگ به پایان رسیده است و دیگر چنین چیزی وجود ندارد و هرکسی هم که چنین فکری در ذهن دارد فقط خود را گول می زند.
طرفداران طرح اسرائیل بزرگ بر این باورند که یهودیان باید با هدف حفظ حضور قدرتمند یهودیان در سرزمینهای اسرائیلی به مستعمره نشینی در شرق بیت المقدس و مسیر دیوار حایل ادامه دهند.

  
 

 

کروبی به راه خود، نوری به راه خود!(خبر ویژه)

گروهک ادوار تحکیم ضمن تأکید بر حمایت از نامزدی عبدالله نوری تأکید کرد آرای کروبی به مراتب بیشتر از خاتمی است.
سایت این گروه با بیان اینکه «به میان آوردن نام خاتمی از سوی جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین- که خود را پیشرو می دانند- یک عقبگرد است»، تأکید کرد: خاتمی چه دارد که مهدی کروبی ندارد؟ خاتمی در هر صورت رقیبی به نام مهدی کروبی خواهد داشت که خود کروبی در صورت نیامدن خاتمی آن را ندارد. کروبی نشان داده که رگ خواب توده ها را پیدا کرده و در عین حال در صورتی که کاندیدای واحد اصلاح طلبان باشد آرای آنان را نیز با خود خواهد داشت، اتفاقی که چهار سال قبل با حضور معین و رفسنجانی نیفتاد. پس با حسابی سرانگشتی کروبی نه تنها از خاتمی چیزی کم ندارد که در مواردی بر او برتری نیز دارد. در این میان نباید از مقاله این هفته محمد قوچانی در هفته نامه شهروند امروز به عنوان ارگان غیر رسمی لیبرال های نزدیک به رفسنجانی در دعوت خاتمی به کنار رفتن به سود شیخ مهدی کروبی، به سادگی گذشت. حمایت احتمالی کارگزاران از کروبی، کفه ترازو را به سوی او سنگین کرده است به طوری که احتمالاً خاتمی را نیز در تصمیمش بر نیامدن استوارتر خواهد کرد.
ادوارنیوز آنگاه می افزاید: می مانیم ما تحریمی ها که دلمان را به حضور عبدالله نوری خوش کرده ایم که مورد احترام بیشتر نیروهای دموکراسی خواه است. احتمال کنار کشیدن خاتمی و حسن روحانی به نفع او که در عین حال مورد اعتماد طیفی از کارگزاران است، زیاد خواهد بود اما احتمال کنار کشیدن کروبی کم است. اما بدترین حالت رد صلاحیت نوری است که آرزوی چندین ساله ما را برای ایجاد اپوزیسیونی منسجم برآورده خواهد کرد.

  
 

 

انتقاد رئیس دفتر سابق از مقایسه خاتمی و کروبی(خبر ویژه)

پیشنهاد سر دبیر مجله شهروند امروز به خاتمی مبنی بر کنار رفتن به نفع کروبی به جبران ایثار کروبی در انتخابات سال 76، با اعتراض محمدعلی ابطحی معاون و رئیس وقت دفتر خاتمی مواجه شد.
ابطحی با رد پیشنهاد قوچانی نوشت: از پیشنهاد آقای قوچانی جا خوردم. اینکه او از سیدخواسته جبران زحمات کروبی را بکند، توهین به شیخ بزرگوار اصلاحات است. قوچانی می توانست نکات مثبتی را که کروبی در ریاست جمهوری دارد بی آنکه با خاتمی مقایسه کند، لیست کند.
وی همچنین می نویسد: کسانی در روزنامه اعتماد ملی و یا نزدیکان کروبی هم به گمان اینکه رویارویی خاتمی و کروبی به نفع آقای کروبی است، آتش بیار معرکه می شوند.

  
 

 

این همه دستپاچگی برای یک سفر؟(خبر ویژه)

جوسازی و هوچی گری محافل صهیونیستی- آمریکایی و ابراز نگرانی آنها از حضور رئیس جمهور کشورمان در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد شدت گرفت.
در حالی که دولت آمریکا در صدور ویزا برای سفر هیئت ایرانی کارشکنی می کند، نشریه آمریکایی- صهیونیستی نیویورک سان هم مانند یک وزیر اسرائیلی خواستار ربودن احمدی نژاد در جریان سفر به نیویورک شد»!
در همین حال گفته می شود لابی صهیونیست ها در آمریکا وگروهک های سلطنت طلب و منافقین با همکاری برخی مقامات آمریکایی درصددند تجمعاتی در جهت تحت الشعاع قرار دادن سفر رئیس جمهور اسلامی ایران برگزار کنند. همچنین برخی خبرها حاکی است مقامات آمریکایی با دور زدن مقررات، برای احمد باطبی از عوامل میدانی آشوب در تیرماه 78 کارت خبرنگاری صادر کرده اند. رسانه های آمریکایی هم تبلیغات علیه دکتر احمدی نژاد را با سراسیمگی تمام تشدید کرده اند. در همین حال گفته می شود برخی نهادها و سازمان های مسیحی در تلاش برای دعوت و میزبانی رئیس جمهور اسلامی ایران هستند که همین خشم صهیونیست ها را برانگیخته است.
حضور سال گذشته رئیس جمهور در اجلاس سازمان ملل و نیز دانشگاه کلمبیا، عملاً افکار عمومی جهان رامتوجه حقانیت جمهوری اسلامی کرد و اجلاس را تحت الشعاع خود قرار داد ضمن اینکه ضربه حیثیتی بزرگی به دولت آمریکا بود.

  
 

 

آنها 22 سال است که در فاجعه به سر می برند(خبر ویژه)

سایت ضدانقلابی اخبار روز (با گرایش مارکسیستی) ابراز نگرانی برخی جریان های اپوزیسیون نسبت به اخراج منافقین از اردوگاه اشرف عراق را پوشاندن فاجعه اصلی ارزیابی کرد.
این سایت به رغم ابراز دلسوزی های رایج نسبت به سرنوشت اعضای پادگان اشرف می نویسد: فاجعه انسانی را سال ها پیش خود مجاهدین شروع کردند و به آن دامن زدند؛ فرمان مبارزه مسلحانه مسعود رجوی در 30 خرداد 60، انتقال سازمان به عراق تحت حاکمیت صدام و حمله به سربازان ایرانی تحت حمایت ارتش بعث، حمله به ایران با عملیات فروغ جاویدان که منجر به کشته و مجروح شدن هزاران عضو سازمان شد، مشارکت با ارتش صدام در سرکوب کردها و شیعیان در سال 1990 میلادی، حبس اعضا و قرار دادن آن تحت پوشش روابط فرقه ای بسته به مدت 22 سال در کمپ اشرف و بستن راه ارتباطی آنها با جهان خارج، زندانی کردن و شکنجه روحی و جسمی افراد خواستار جدا شدن از روابط فرقه ای، و تحویل ناراضیان به صدام و حبس در زندان ابوغریب.
این سایت می افزاید: آنها تلاش می کنند تحت الحفظ آمریکا در عراق بمانند زیرا 22 سال اعضا را در اردوگاه عراق حبس کرده اند و بیرون آمدن و ورود به جهان آزاد را بزرگ ترین تهدید برای سازمان فرقه ای و باعث متلاشی شدن بیشتر آن می دانند. فاجعه این است که سران سازمان مخفی و متواری و از اعضا خارج شده اند اما می خواهند سازمان زیر کنترل آمریکایی ها در عراق بماند. در چنین صورتی دیگر امیدی به نجات افراد از کمپ نیست. اعضا باید تحت معالجه قرار گیرند.

  
 

 

جشن بزرگ سینما و فیلم های فاقد مجوز(خبر ویژه)

روز گذشته و با اعلام اسامی نامزدهای دوازدهمین جشن بزرگ سینمای ایران، نام سه فیلم که فاقد مجوز نمایش هستند در میان نامزدها دیده شد.
این در حالی است که دبیر و برگزارکنندگان این دوره از جشن، وعده برگزاری رویدادی سالم، منظم و بی حاشیه را داده بودند. همچنین خبرگزاری مهر گزارش داد که امین تارخ دبیرجشن و محمود اربابی مدیرکل نظارت و ارزشیابی معاونت سینمایی وزارت ارشاد اعلام کرده بودند که در این جشن اصل بر این قرار گرفت که فیلم هایی که پروانه نمایش عمومی ندارند تنها برای داوران به نمایش دربیایند، ولی در داوری ها لحاظ نشوند، اما اعلام نامزدها خلاف وعده آن ها را فاش کرد. امید است مسئولان ذیربط اقدامی جهت پیشگیری از این روند غیرقانونی که سلامت این رویداد مهم سینمای ایران را به خطر انداخته است بنمایند.

  
 

 

عقل اگه داشتی یواشکی اسرائیل می رفتی!(خبر ویژه)

سفر علنی یک عضو ضدایرانی پارلمان عراق به فلسطین اشغالی به دعوت رژیم صهیونیستی، خشم روزنامه سعودی الشرق الاوسط را برانگیخت.
الشرق الاوسط اگرچه خود سوابق بدی در همسویی با مواضع رژیم صهیونیستی از جمله درباره مسائل ایران، لبنان و فلسطین دارد اما «مثال الالوسی» نماینده پارلمان عراق را به خاطر سفر آشکارش به اسرائیل که به نفع ایران تمام شده، مورد سرزنش قرار داد و نوشت: الالوسی می گوید به خاطر هشدار درباره ایران و القاعده به اسرائیل رفته است اما مطمئناً ایرانی ها از این سفر و سخنان به عنوان سلاح استفاده خواهند کرد که ببینید دشمنان ما، دوستان اسرائیل هستند.
الشرق الاوسط می نویسد: همگی ما از خطر ایران در عراق و لبنان و جهان عرب آگاهیم اما سوال اینجاست که الالوسی از سفر آشکار به اسرائیل چه نفعی برد و چرا بهانه به دست دشمن داد؟ اگر این شخصیت های عراقی عقل بر سیاستشان حاکم بود، ایران قادر به نفوذ در عراق و تبدیل آن به یکی از استان های (!؟) خود نبود.
گفتنی است مدیرالشرق الاوسط چندی پیش به پاس خدماتش به رژیم صهیونیستی جایزه مالی از سوی حامیان آن رژیم دریافت کرد.

 
کارگزاران: احزاب مازاد اصلاح طلب را تعطیل کنیم!
روزنامه کارگزاران در سرمقاله روز گذشته خود که به قلم هدایت آقایی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی نگاشته شده بود خواستار تعطیلی احزاب مازاد اصلاح طلب شد و نوشت: «ارزیابی ها در درون جبهه اصلاحات نشان می دهد که حداقل تعداد 60 گروه، حزب و انجمن سیاسی به ثبت رسیده ادعای تفکرات اصلاح طلبانه دارند. پراکندگی و عدم انسجام این سازمان ها طی سه انتخابات گذشته یعنی دوره نهم ریاست جمهوری، شوراهای سوم و مجلس هشتم نشان داد که بدون ایجاد تشکیلاتی واحد و فراگیر در قالب یک حزب قدرتمند امکان تاثیرگذاری جدی را بر رفع موانع اصلاحات فراهم نمی کند. شاید این شبهه مطرح شود که ادغام یا تعطیلی تعدادی از گروه های سیاسی به نفع تاسیس یک حزب بزرگ تر خلاف روند توسعه سیاسی است اما با توجه در مزایا و مقایسه دو وضعیت موجود و پیشنهادی، دستیابی به اهداف توسعه سیاسی را از طریق وضعیت پیشنهادی به واقعیت نزدیک تر نشان می دهد ضمن آنکه باید اذعان نمود، تعدد سازمان های سیاسی در بیش از اختلافات ناشی از حوزه فکری ثمری جز خنثی سازی یکدیگر ندارد.»
رسالت: برخلاف نظرات حسن روحانی
دولت نهم یک فرصت تاریخی است
روزنامه رسالت در سرمقاله روز گذشته خود که به قلم محمدکاظم انبارلویی نگاشته شده بود از اظهارات تخریبی حسن روحانی علیه دولت نهم شدیدا انتقاد کرد و نوشت: «هیچ کس مدعی نیست به دولت نهم نقدی وارد نیست حتی خود رئیس جمهور گاهی در سخنرانی های خود جدی ترین نقدها را متوجه دولت می کند. اما انکار امتیازات و نقاط مثبت و قوت دولت نهم که در بیانات رهبری همواره به آن تاکید شده نقدها را به سمت تخریب هدایت می کند. به نظر می رسد لحن انتقادی آقای روحانی لحن مشفقانه نیست. جمع جبری سخنان آقای روحانی این داوری را القا می کند که دولت نهم و شخص احمدی نژاد در خانواده اصولگرایان یک هزینه است. اما نص صریح و تحلیل بیانات مقام معظم رهبری نشان می دهد دولت نهم یک فرصت تاریخی و یک سرمایه گرانسنگ برای جریان اصولگرایی است؛ چگونه می توان میان این دو نظر به تفاهم و اجماع رسید!»
شمس الواعظین: جریان تحریم در داخل و خارج از مد افتاده است
روزنامه اعتماد روز گذشته با ماشاءالله شمس الواعظین از دست اندرکاران روزنامه های زنجیره ای گفتگو کرد. شمس الواعظین در این گفتگو با زیر سؤال بردن نظریه تحریم انتخابات اظهار داشت: «جریان تحریم در داخل و خارج و همه جا از مد افتاده است. جریان تحریم هیچ چیز جز تحریم در دست ندارد که ارائه کند، خیلی زشت است که ما به مردم ایران بگوییم شما نقش ندارید و زشت تر از آن اینکه بگوییم وقتی نقشت را ایفا می کنی اثر ندارد. خب این معنی اش این است که برو بشین توی خانه ات. این هم یک نوع تحریم است. ما باید به مردم بگوییم بیایید، وقتی نمی آیید انتخابات غیررقابتی می شود. در مشارکت بالا، بازی عوض می شود، افزایش فرهنگ سیاسی و فرهنگی مشارکتی مردم جزء وظایف اجتناب ناپذیر و غیرقابل چانه زنی رسانه های حرفه ای است. پس فرهنگ تحریم برای آکتورهای سیاسی است و رسانه ها حق ندارند این کار را بکنند.»

  
 
 
متکی در حاشیه جلسه هیئت دولت: مذاکرات جلیلی و سولانا تا رسیدن به نتایج مطلوب ادامه دارد

وزیر امور خارجه کشورمان از تداوم مذاکرات جلیلی و سولانا در چارچوبی سازنده تا زمان رسیدن به نتایج مطلوب خبر داد.
به گزارش خبرنگار کیهان منوچهر متکی دیروز در حاشیه جلسه هیئت دولت در گفت وگو با خبرنگاران در خصوص اینکه عده ای درصدد هستند تا قبل از ارائه گزارش البرادعی علیه ایران جوسازی کنند، ارزیابی شما از این گزارش چگونه است؟ اظهار داشت: همکاری های ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی طی سال های گذشته به ویژه در یک سال اخیر صمیمانه، جدی و در چارچوب وظایف آژانس بوده است.
وی با بیان اینکه اوج آن در اجرای مدالیته با آژانس بوده است، گفت: آژانس امروز پاسخ بسیاری از ابهامات القایی برخی از طرف های خارجی را دریافت کرده و ما به همکاری خود با آژانس ادامه خواهیم داد.
وزیرخارجه کشورمان با اشاره به اینکه طی چند ماه گذشته برخی از عناصر آژانس تحت فشارهای خاصی قرار گرفته اند، خاطرنشان کرد: به ویژه بعد از پایان همکاری های ایران و آژانس در موضوع مدالیته این فشارها بیشتر شد.
متکی با بیان اینکه از جزییات گزارش جدید البرادعی اطلاع دقیقی نداریم، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب مشخص مسیر طبیعی همکاری خود را با آژانس ادامه خواهد داد.
وی ادامه داد: مذاکرات جلیلی و سولانا ادامه دارد، مباحث در چارچوب سازنده در حال پیگیری است تا به نتایج مطلوبی برسند.
متکی اظهار داشت: جلیلی و سولانا همچنان در تماس هستند و علاوه بر این معاونان آنها با هم ارتباط دارند و مباحث در چارچوبی سازنده از سوی دو طرف پیگیری می شود و طبعا اگر نتایجی از این گفت وگوها حاصل شود به اطلاع عموم خواهد رسید.
دعوت از وزیر خارجه انگلیس
وزیر امور خارجه در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه وزیر امور خارجه انگلیس قرار است که به زودی به ایران بیاید و آیا اینکه سفر وی مرتبط با مذاکرات 1+5 هست یا نه؟ گفت: در سفرهایی که وزرای خارجه به کشورها انجام می دهند از همتای خود نیز دعوت می کنند که به آن کشور سفر کند و در واقع در سفرهای دیپلماتیک اینگونه دعوت ها صورت می گیرد و عملیاتی شدن آن موکول به هماهنگی است که به لحاظ دیپلماتیک در این ارتباط صورت می گیرد.
بحران قفقاز
هدف سفر به روسیه
متکی همچنین در پاسخ به این سؤال که شما اخیرا به مسکو و آذربایجان سفر داشته اید و آیا در سفر به مسکو در مورد نیروگاه اتمی بوشهر نیز صحبت کردید و به نتیجه خاصی رسیدید؟ گفت: هدف از سفرهای منطقه ای وزیر امورخارجه پیگیری تحولات در منطقه است از جمله موضوع گرجستان و پیامدهایی که در موضوع قفقاز و همسایگان آن ممکن است داشته باشد.
وی گفت: ما در ارتباط با مسائل منطقه ای سلسله رایزنی هایی را برای تضمین ثبات، امنیت و همکاری بین کشورها با کشورهای منطقه آغاز کرده که البته با کشورهای دیگر منطقه نیز این رایزنی ها در دستور کار قرار دارد و حتی با کشورهای اروپایی نیز در این خصوص رایزنی خواهیم کرد تا به نتایج مطلوب دست پیدا کنیم.
سفر احمدی نژاد به نیویورک
وزیر امورخارجه همچنین گفت: در سفر به مسکو بحث خاصی در مورد نیروگاه بوشهر مطرح نشد؛ مگر تکرار تعهدات طرف روس برای اتمام نیروگاه و راه اندازی آن.
وی همچنین در پاسخ به این سؤال که گویی هنوز به هیئت ایرانی جهت سفر به نیویورک ویزایی داده نشده است؟ گفت: نمایندگی های ذی ربط پیگیر این امر هستند و ما پیگیر هستیم که این مسئله هر چه زودتر اتفاق بیفتد. البته هر چند سال های گذشته نیز ما مواجه با تاخیراتی بوده ایم و ما امیدواریم هر چه زودتر این اتفاق بیفتد و ویزاها صادر شود.
متکی همچنین در پاسخ به این سؤال که برنامه های سفر به نیویورک چیست؟ گفت: در سال جاری نیز برنامه های مختلفی در حوزه رسانه ای و ارتباط با برخی از فعالیت های اجتماعی انجام داده ایم و البته رئیس جمهور دیدارهای قابل توجه سیاسی نیز با برخی از همتایان خود در نیویورک خواهد داشت و سرفصل مهم این گفت وگوها همبستگی برای صلح و عدالت است.
وی گفت: رئیس جمهور در این سفر دیدارهایی را نیز با ایرانی های مقیم آمریکا به مانند سفرهای قبل خواهد داشت و در واقع برنامه هایی را برای این سفر تنظیم کرده ایم.

  
 احمدی نژاد: خبرهای زیادی از نیویورک می شنوید 
 

قدس - گروه سیاسی: رئیس جمهور احمدی نژاد با اشاره به سفر هفته آینده خود به سازمان ملل گفت: خبرهای بسیار زیاد و خوشی از سفر امسال به نیویورک می شنوید و برنامه های بسیار زیادی در این سفر داریم.
احمدی نژاد پس از نشست دیروز دولت، با اشاره به جوسازیهای رسانه های آمریکایی از چندی پیش در خصوص سفر وی به نیویورک گفت: آنها دارند زمینه سازی می کنند تا ما کار خود را به نحو احسن انجام دهیم.
احمدی نژاد به دیگر سؤالات خبرنگاران پاسخ نداد و گفت: امروز من فقط آمدم شما خبرنگاران را ببینم.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
ادامه تجمع معلمان و کنکوریها رو به روی مجلس 
 

قدس - گروه سیاسی: تجمع معلمان حق التدریسی و کنکوریها رو به روی مجلس همچنان ادامه دارد و این دو گروه تقریباً در دو هفته گذشته هر روز روبروی در مجلس تجمع کرده اند. معلمان حق التدریسی خواستار استخدام در وزارت آموزش و پرورش هستند و کنکوریها نیز ادامه مشکل قبول نشدن در رشته مورد نظر خود را پیگیری می کنند.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
مدرک «کردان» همچنان در دستور کار 
 

قدس - گروه سیاسی: گویا مدرک علی کردان هنوز از دستور کار گروهی از نمایندگان مجلس خارج نشده و آنها با جدیت به دنبال این موضوع هستند.
به گزارش خبرنگار ما دیروز سؤال الیاس نادران و علیرضا زاکانی، دو تن از نمایندگان مجلس از وزیر علوم درباره مدرک کردان از سوی هیأت رئیسه مجلس اعلام وصول شد.
نادران و زاکانی درباره مدرک کارشناسی ارشد، دکتری و وجاهت قانونی عضویت کردان در هیأت علمی دانشگاه از زاهدی، وزیر علوم سؤال کرده اند.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
قرائت جوابیه فاطمه رجبی به علیخانی در مجلس 
 

قدس - گروه سیاسی: در پایان نشست دیروز مجلس، جوابیه فاطمه رجبی به نطق یکشنبه هفته گذشته علیخانی قرائت شد.وی در جوابیه خود نوشته است، اینجانب در همه نوشته ها و گفته های خود که افزون بر 10 جلد کتاب و صدها مقاله است حتی یک کلمه علیه ساحت مقدس مراجع عظیم الشأن و روحانیت وارسته ننوشته و نگفته ام.
فاطمه رجبی، کتاب روحانیت شیعی را نمونه بارز پیروی خود از مرجعیت دانسته است.
 
  
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
کردان درباره مدرک خود با خبرنگاران سخن می گوید 
 

قدس - گروه سیاسی: در نشست دیروز جلسه هیأت دولت، خبرنگاری از کردان پرسید، آیا شما تاکنون عضو هیأت علمی دانشگاه بوده اید که وی پاسخ داد: بله بوده ام.
خبرنگار گفت: اما وزیر علوم همین چند دقیقه پیش در جمع خبرنگاران گفت که شما عضو هیأت علمی نبوده اید.
همچنین از کردان پرسیده شد، شما با مدرک دکترای افتخاری چگونه عضو هیأت علمی بودید که کردان گفت: در آینده درباره مدرک به صورت رسمی با خبرنگاران صحبت می کنم.
 
  
 
 

-------

/ 2 نظر / 9 بازدید
mojtabah

سلام، بر مبنای گزارش بانک مرکزی ۸۷ درصد دستمزد کارمندان و کارگران خرج هزینه‌های خوراکی میشود. سال گذشته این ۴۷ درصد بود. خدا‌را شکر انتخاب آقای احمدی‌نژاد واقعا وضع ما را تغییر داده.آقا محمود دکتر ،بسیجیها و پاسدارها انتخابات را با گلوله برای شما خریدند آیا این برو بچهای شما میتونند تورّم و اقتصاد هرج مرج و گرسنگی را هم با یک گلوله از بین ببرند؟ آیا گلوله‌های اینها میتونه اجاره من رو هم بده،برای خانواده من لباس بخره، خرج تحصیل بچه‌های من بشه؟ لعنت بر من و تمام کارگر‌هایی دیگری که به تو رای دادیم.خدا خودش رحم کند.

fadayerahbar

سلام، من تعجب می‌کنم آیا رهبر ما هم از سپاه و قدس میترسند. چرا به اینها اجازه میدهند این طور مملکت را غارت کنند و حالا بروند در آمریکا سفیر عربستان را هم بخواهند بکشند. ما به اندازه کافی‌ بدبختی در ایران داریم. سپاه صاحب اصلی‌ ایران است، رفسنجانی‌ یک صاحب دیگش ، قدس از یک طرف و احمدی‌نژاد و فامیلهاش از یک طرف میدزدند همه دزدند خجالت نمیکشند وقتی‌ امام خمینی (ر‌ه) فوت کردند ایشون یک قران نداشتند. میگند محافظ انقلاب اسلامی هستند اگر این طور هست چرا هی‌ شرکت و کارخانه میخرند. یا خرج این سنی‌ها در غزه میکنند و یا سپاه میفرستند سوریه مردم را بکشند . به خدا اگر این سنی‌ها اجازه بدهند این دنیا، یک روز شیعه بشود.