بازنگری قانون انتخابات ریاست جمهوری ضروری است

علاء الدین بروجردی نماینده بروجرد در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، با اشاره به تصویب اصلاح مواد 55 و 35 قانون انتخابات ریاست جمهوری مصوب 1364 در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: بر اساس این اصلاحیه 2 تبصره به ماده 35 قانون انتخابات ریاست جمهوری الحاق گردید که شرایطی را برای ثبت‌نام کنندگان انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد و این تبصره‌ها دلالت دارد بر اینکه شرایط انتخاب شوندگان علاوه بر شرایط در قانون فعلی باید در زمان ثبت نام سابقه تصدی حداقل یکی از مناصب مهم دیگر را داشته باشد.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: متاسفانه در ماده 35 قانون فعلی انتخابات ریاست جمهوری آمده است هر فردی که سواد خواندن و نوشتن دارد می‌تواند در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کند که این امر موجب افزایش آمار ثبت نام کنندگان می شود که بایستی برای جلوگیری از مشکل موجود، این قانون اصلاح گردد.
بروجردی گفت: مطمئنا با توجه به موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری وقت کافی برای اصلاح این قانون وجود دارد. طبق مفاد اصلاحیه این قانون، تنها افرادی می توانند نامزد انتخابات ریاست جمهوری شوند که در کارنامه فعالیتی خود سابقه قابل توجه سیاسی نظیر نمایندگی مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری، تصدی پست یک وزارت خانه یا معاونت وزارت خانه، استانداری یا ریاست سازمان های کشوری را داشته یا سابقه علمی مانند استادی مراکز دانشگاهی یا حوزوی و ... را دارا باشند.
نماینده بروجرد در مجلس همچنین تهیه و تصویب قانون جامع انتخابات را ضروری دانست و یادآور شد: تهیه مقدمات قانون جامع انتخابات در حال حاضر در دستور کار نهادهای مرتبط با قانون انتخابات نظیر شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام و وزارت کشور است.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: با توجه به تصویب اصلاح مواد 55 و 35 قانون انتخابات ریاست جمهوری در این کمیسیون گزارش آن در جلسات این هفته مجلس در صحن علنی ارائه خواهد شد.

/ 0 نظر / 10 بازدید