دبیرکل موتلفه:وحدت راهکار پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری است

" محمد نبی حبیبی" ، 63 ساله که سمت شهردار شهر تهران و استانداری استان های خراسان، فارس و تهران و معاونت در سه وزارتخانه‌ را در کارنامه دارد، از حدود 16 سال پیش همکاری خود را با حزب موتلفه اسلامی آغاز کرده است و اکنون دومین دوره ای است که دبیر کلی این حزب را بر عهده دارد.
حزب موتلفه که قدیمی ترین حزب در حال حاضر کشور به شمار می رود، در ائتلاف اصولگرایان بخصوص در چند انتخابات اخیر نقش مهمی داشته به گونه‌ای که برخی این نقش را ناشی از میان‌داری و ریش سفیدی سران این حزب می دانند.
در همین رابطه «حبیب الله عسگر اولادی» دبیر کل سابق حزب، اخیرا اعلام کرد موتلفه سنگ زیرین آسیاب ائتلاف اصولگرایان در انتخابات مجلس هشتم بود؛ انتخاباتی که اصولگرایان توانستند بیش از 200 نماینده به مجلس بفرستند و بار دیگر اکثریت خانه ملت را در دست گیرند.
گفته می شود جبهه پیروان خط امام و رهبری که حبیبی مسوولیت تشکیلات و امور استان‌های این جریان را نیز عهد‌ه‌دار است، توانسته حدود 100 نماینده در مجلس داشته باشد.
انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری و دیدگاه‌ها و تلاش حزب موتلفه برای شکل‌گیری ائتلاف جدید بین اصولگرایان دستمایه‌ای شد تا با دبیر کل این حزب به گفت و گو بنشینیم.
**‌ وضعیت کنونی موتلفه
خبرنگار ایرنا از نحوه مشارکت زنان در این حزب سوال کرد. دبیر کل حزب موتلفه اسلامی در پاسخ اظهار داشت: بر اساس آمارهای سال 1375، زنان کمتر از پنج درصد از اعضای حزب را تشکیل می دادند، لذا حزب این مساله را نوعی اشکال تلقی کرد و با انجام برنامه‌ریزی برای جذب زنان، در پنج سال اخیر بطور متوسط سالانه 30 درصد از جذب شدگان حزب را زنان تشکیل می‌دهند.
حبیبی همچنین گفت، سازمان جوانان حزب و نیز سازمان دانشجویان ، مسوولیت جذب دانشجویان را به عهده دارند.
وی با بیان اینکه به دلیل جوانگرایی در حزب،‌ متوسط سن اعضای حزب به فاصله سنی 30 تا 40 سال کاهش یافته، گفت: در سال‌های اخیر متوسط سن اعضای شورای مرکزی 10 سال کاهش یافته است.
دبیرکل حزب موتلفه اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا این جوانگرایی به دلیل باز بودن فضا بوده یا اینکه پیران موتلفه فرزندان خود را وارد میدان کرده‌اند، گفت: نسل اول حزب وظیفه کادر سازی جوانان و نظام مند کردن اداره موتلفه را بر عهده دارد تا به جای اتکا به اشخاص، به سیستم متکی شود و این امر بیش از 90 درصد تحقق یافته است.
حبیبی ممانعت از ورود جوانان به سیستم و اتکای احزاب به اشخاص را دو خطر برای هر حزب عنوان کرد و گفت: حزبی که راه را برای ورود جوانان ببندد، در سا‌ل‌های بعد محکوم به سقوط است.
وی با بیان اینکه جذب جوانان زیر 18 سال از گذشته مورد توجه مسوولان حزب بوده است، گفت: برای توسعه این بخش مقرر شد سازمان جوانان حزب موتلفه نیز راه اندازی شود که چنین اتفاقی افتاده است.
خبرنگار ایرنا پرسید: آیا بر اساس این راهکار، تعداد مدارس موتلفه برای جذب نوجوانان در آینده توسعه خواهد یافت؟
حبیبی پاسخ داد: هدف ما جذب نوجوانان از طریق مدارس نیست بلکه حزب زمینه گسترده‌ای را فراهم کرده که نوجوانان با حزب ارتباط داشته باشند که این ارتباط در نهایت منجر به جذب آنان در بخش دانشجویی و جوانان شود.
دبیرکل حزب موتلفه اسلامی تاکید کرد: در کل کشور تنها یک مجتمع آموزشی با عنوان «شهدای موتلفه اسلامی» وجود دارد که این مرکز آموزشی نیز ارتباط سازمانی با حزب ندارد و توسط حزب اداره نمی شود.
وی تاکید کرد: با این حال معتقدیم که حزب باید با رعایت قوانین آموزش و پرورش، به تاسیس مدارسی از دوره ابتدایی به بعد اقدام کند. این موضوع از گذشته مورد نظر حزب بوده، اما محدودیت امکانات مالی حزب اجازه تاسیس این مدارس را نمی دهد و تاکنون نیز حتی یک مدرسه در کشور تاسیس نکرده است.
حبیبی یادآور شد: حزب الله لبنان چنین کاری را از سال‌های قبل آغاز کرده و مدارس متعددی در سراسر لبنان با مدیریت تشکیلات این حزب تاسیس شده که در آن علاوه بر آموزش‌های عمومی، نوعی کادر سازی نیز انجام می شود.
حبیبی در پاسخ به خبرنگار ایرنا که وضعیت دفاتر شهرستانی حزب را جویا شد، اظهار داشت: هم‌اکنون در 186 شهرستان و در مرکز 30 استان دفتر حزب راه‌اندازی شده است البته این آمار به معنای داشتن ساختمان حزبی نیست زیرا به دلیل مشکلات مالی در برخی از شهرستان‌ها، جلسات حزب در خانه اعضا برگزار می شود.

** موتلفه را بازاریان اداره نمی کنند
خبرنگار ایرنا گفت: شما به ناتوانی مالی حزب برای تامین هزینه ساخت مدرسه و یا دفاتر استانی اشاره کردید، اما افکار عمومی، حزب موتلفه را به عنوان یک حزب دارای بنیه مالی قوی می شناسد.
دبیر کل حزب موتلفه اسلامی اظهار داشت: ما نیز چنین اظهاراتی را شنیده‌ایم. برخی می گویند موتلفه را عده‌ای از بازاریان پولدار تشکیل داده‌اند و به همین خاطر مشکلات مالی در موتلفه وجود ندارد.
حبیبی چنین تصوراتی را نادرست خواند و تاکید کرد: نگاهی به ترکیب اعضای شورای مرکزی و نیز اعضای حزب در سراسر کشور نشان می دهد که حزب موتلفه با مشارکت همه اقشار اداره می شود نه یک قشر خاص.

** 18 موتلفه ای در مجلس
خبرنگار ایرنا از دبیرکل موتلفه درباره تعداد نیروهای این حزب در سه قوه سوال کرد. حبیبی پاسخ داد: تعداد نمایندگانی که با عضویت رسمی حزب در مجلس حضور دارند، 18 نفر هستند ضمن اینکه اخیرا تعدادی از نمایندگان برای عضویت در حزب اظهار تمایل کرده‌اند.
حبیبی اضافه کرد: گرچه در قوه مجریه نیروهای حزب به صورت پراکنده فعال هستند، اما در این زمینه آمار دقیقی وجود ندارد.
دبیرکل حزب موتلفه اسلامی افزود: بعد از تشکیل دولت نهم به واحدهای استانی و شهرستانی حزب ابلاغ شد در صورت دعوت دولت و برخورداری اعضا از توان مدیریتی، با دولت همکاری کنند.

** "حسن روحانی" نامزد موتلفه نیست
از حبیبی پرسیده شد، شما به همکاری با دولت نهم اشاره کردید. چندی پیش مطلبی به نقل از شما طرح شد که موتلفه در انتخابات دهم، از بین یک نامزد روحانی و یک نامزد غیر روحانی، نامزد روحانی را انتخاب می کند که این مساله از سوی برخی گروه‌‌ها به معنای عدم حمایت این حزب از نامزدی احمدی ن‍ژاد قلمداد شد.
حبیبی اظهار داشت: این سوءاستفاده را عمدتا روزنامه‌های دوم خردادی انجام دادند. آنچه من گفتم، این است که در انتخاب افراد برای مناصب اجرایی، اگر به دو نفر با شرایط یکسان رسیدیم، فردی را که به علوم اسلامی تسلط دارد بر دیگری ترجیح می دهیم.
دبیرکل حزب موتلفه اسلامی، این انتخاب را ناشی از ماهیت مذهبی حزب متبوع خود دانست و اظهار داشت: این مساله فقط به انتخابات ریاست جمهوری ختم نمی شود و نظر ما در رابطه با نمایندگی مجلس نیز چنین است.
حبیبی در عین حال تصریح کرد این موضوع الزاما به معنی داشتن لباس روحانی نیست. ممکن است فردی لباس روحانیت بر تن نداشته باشد، اما به علوم اسلامی آگاه باشد.
وی اضافه کرد: برخی روزنامه‌ها تا آنجا پیش رفتند که به صورت تلویحی گفتند حزب موتلفه از نامزدی "حسن روحانی" حمایت کرده است؛ درحالی که اگر دقت می شد، می دیدند که ما در این مرحله به اشخاص نظر نداریم.
حبیبی تصریح کرد: حزب در حال حاضر بحث خود را روی اشخاص برای نامزدی در انتخابات آغاز نکرده چه رسد به اینکه فردی را انتخاب کرده باشد. حزب در حال حاضر در حال تدوین مدل ائتلاف برای رسیدن به نامزد واحد است.

** 5+6 برای انتخابات ریاست جمهوری فراگیر نیست
خبرنگار ایرنا از حبیبی سوال کرد: شما تجربه شورای هماهنگی نیروهای انقلاب را داشته‌اید و در انتخابات مجلس هشتم نیز جبهه متحد شکل گرفت، مدل پیشنهادی شما برای انتخابات بعدی چیست؟
دبیر کل حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه مساله وحدت در بین اصولگرایان کهنه‌ شدنی نیست، اظهار داشت: گرچه شورای هماهنگی و جبهه متحد هر دو برای وحدت اصولگرایان تلاش می کردند، اما معلوم نیست که مدل 5 +6 در انتخابات ریاست جمهوری جواب بدهد و به همین خاطر دنبال مدلی فراگیرتر هستیم.
وی یادآور شد که در جبهه متحد اصولگرایان، دو نماینده از سه گروه عمده یعنی جبهه پیروان خط امام رهبری، رایحه خوش خدمت و اصولگرایان تحول خواه حضور داشتند.
مسوول بخش استان های جبهه پیروان خط امام و رهبری اظهار داشت: جبهه پیروان بنا دارد مدلی را برای انتخابات ریاست جمهوری پیگیری کند که پاسخگوی اتحاد اصولگرایان باشد.
وی اظهار داشت: هنوز به مدلی در این زمینه نرسیده‌ایم، اما می دانیم که مدل 5+6 جوابگوی انتخابات ریاست جمهوری آینده نیست.

** جبهه پیروان می تواند یک ضلع از اتحاد اصولگرایان باشد
خبرنگار ایرنا سوال کرد: در مدلی که مورد نظر شماست آیا مانند جبهه متحد نمایندگانی از هر طیف حضور خواهند داشت؟
حبیبی در پاسخ گفت: اگر قرار است وحدتی تحقق یابد، هرقدر که حضور تشکل‌ها بیشتر باشد در مذاکرات اولیه نتیجه بهتری به دست می‌آید.
خبرنگار ایرنا بار دیگر پرسید: یعنی جبهه پیروان، 14 نماینده در ستاد ائتلاف خواهد داشت؟
دبیرکل حزب موتلفه در پاسخ گفت: نه. جبهه پیروان با اساسنامه مشخصی که دارد می تواند از هم اکنون به عنوان یک ضلع تلقی شود. همانطور که در انتخابات مجلس هشتم با این ضلع وارد میدان شد.
خبرنگار ایرنا پرسید: آیا ممکن است سه ضلع جبهه متحد به چهار ضلع با بیشتر تبدیل شود؟
حبیبی پاسخ داد: تعداد ضلع را از اکنون معلوم نکنید. هرکس که ادعای اصولگرایی دارد و خود را وابسته به اردوگاه اصولگرایی می داند، باید در انتخابات ریاست جمهوری صاحب نظر باشد.
وی تصریح کرد: طرد کردن و یا بیرون گذاشتن تشکل‌های مختلف که سلیقه‌های گوناگون دارند ولی روی اصولگرایی متفق هستند، به ضرر ما تمام خواهد شد لذا چتر باید فراگیر باشد.
خبرنگار ایرنا سوال کرد: کدام گروه‌ها در انتخابات مجلس هشتم از چتر جبهه متحد بیرون ماندند؟
دبیرکل حزب موتلفه اسلامی گفت: در انتخابات قبل، ائتلاف فراگیر اصولگرایان تشکیل شد و فهرستی هم ارایه کرد و جریان وفاق و کارآمدی نتوانست با جبهه متحد کار کند و جداگانه وارد عمل شد.
حبیبی با تاکید بر اینکه تعریف اصولگرایی روشن و مشخص است، گفت: چتر اصولگرایی می تواند بسیار وسیع باشد. محدود کردن چتر در نهایت به ضرر مجموعه اصولگرایان است.

** رقیب برای رسیدن به اتحاد جدی است
حبیبی درباره علل وارد نشدن موتلفه به بررسی نامزدها اظهار داشت: ما رقیب دوم‌ خردادی را رقیب جدی می‌دانیم. گرچه برخی تصورشان بر این است که جریان دوم خرداد ، آنچنان ضعیف است که توان رقابت با اصولگرایی را ندارد، اما من چنین نظری را قبول ندارم.
وی افزود: دوم خردادی ها طرفدارانی دارند و فعالیت‌های خود را نیز ساماندهی می کنند و نمی توان مانع از فعالیت آنها در چارچوب نظام شد.
وی تاکید کرد: برخی از اصولگرایان معتقدند که جریان دوم خرداد در معادلات سیاسی کاملا حذف شده است اما من معتقدم که آنها موقعیت خود را کمابیش دارند و در حال احیای آن هستند.

** اصولگرایان ؛ یک نامزد

خبرنگار ایرنا گفت: این دو دیدگاه دو نتیجه مجزا بر انتخابات دارد. دیدگاهی که می گوید دوم خرداد ضعیف شده موجب می شود تا اصولگرایان دست بازتری در انتخاب نامزد داشته باشند ولی اگر رقیب را قوی بدانید، اصولگرایان به دنبال نامزد واحد می روند.
حبیبی در پاسخ اظهار داشت: باید این احتمال را بدهیم که گروه‌های دوم خرداد با یک نامزد به میدان انتخابات بیایند. یک تشکل سیاسی باید احتمال ضعیف را هم مهم تلقی کند. باید احتمال داد که گروه‌های دوم خردادی به وحدت برسند.
حبیبی تصریح کرد: سوال این است که اگر دوم خردادی‌ها به وحدت رسیدند و یک نامزد معرفی کردند، آن زمان تعدد نامزدهای اصولگرایان چه اثری بر نتیجه انتخابات به ضرر اصولگرایان خواهد داشت؟
دبیر کل حزب موتلفه اسلامی یادآور شد که در انتخابات شورای شهر سوم برخی از گروه‌های اصولگرا همین اشتباه را مرتکب شدند و اهمیت چندانی به موضوع وحدت ندادند و به همین خاطر گرو‌ه‌های دوم خرداد که پیش از انتخابات راه ‌یافتن یک نامزد خود به شورای شهر را یک موفقیت می دانستند، موفق شدند سه عضو به شورای شهر تهران بفرستند.
حبیبی اضافه کرد: سوال اینجاست که اگر اصولگرایان در همان زمان با فهرست واحد به میدان انتخابات وارد می شدند، آیا آن سه نفر به شورا می رفتند؟ من معتقدم که راه نمی‌یافتند و قطعا فهرست اصولگرایانی که متحد شده بودند، رای می‌آورد.
دبیر کل حزب موتلفه اسلامی تاکید کرد: ما در انتخابات شورای شهر سوم متفرق عمل کردیم و جبهه دوم خرداد از عقل سیاسی خود خوب استفاده کرد در حالی که همین دوم ‌خردادی‌ها در انتخابات شورای شهر دوم به وزن کشی افتادند و متفرق عمل کردند.
حبیبی تاکید کرد: تجربه اصولگرایان در شورای شهر سوم موجب شد که در مجلس هشتم همانند مجلس هفتم درجه ائتلاف خود را افزایش دهند و لذا با اکثریت قاطع پیروز شدند.
وی افزود: اگر جبهه متحد اصولگرایان در انتخابات مجلس هشتم شکل نمی‌گرفت، معلوم نبود که بیش از 200 نماینده اصولگرا در مجلس داشته باشیم.
حبیبی تصریح کرد: ما اختیار آن را نداریم که اگر از شخصیت‌های اصولگرا کسی خواست نامزد شود، مانع شویم. به همین خاطر هم موتلفه و جبهه پیروان خط امام رهبری تاکنون درباره اینکه چه کسی را به عنوان نامزد انتخاب کنند، وارد بحث نشده‌اند.
دبیر کل حزب موتلفه اسلامی اضافه کرد: باید در طی دو تا سه ماه آینده رصد شود که از مجموعه اصولگرایان چه کسانی به عنوان نامزد وارد میدان انتخابات خواهد شد.

** آغاز مذاکره با اصولگرایان از هفته های آتی

دبیر کل حزب موتلفه اسلامی در پاسخ به اینکه راهکار شما برای رسیدن اصولگرایان به نامزد واحد چیست، گفت: ابتدا باید در بین خود رایزنی‌ها را به صورت جدی آغاز کنیم تا سلیقه های مختلف اصولگرا از یکدیگر دور نباشند.
وی در پاسخ به اینکه آیا این حرکت در موتلفه آغاز شده، اظهار داشت: ما طراحی های آن را انجام داده ایم و از هفته‌های آینده صرف نظر از سلیقه‌های مختلف سیاسی، با همه گروه های اصولگرا مراوده و تبادل نظر خواهیم کرد.
خبرنگار ایرنا پرسید: آیا با گزینه‌های احتمالی گفت‌و گو خواهید داشت؟
حبیبی پاسخ داد: هر وقت آنها اعلام نامزدی کردند و مصمم به آمدن بودند، یک طرف مذاکره خواهد بود. در صورت اعلام آمادگی آنها اصولگرایان نمی توانند نامزدی آنان را بی اهمیت جلوه دهند.
وی تاکید کرد: حتی اگر افرادی از اصولگرایان اعلام نامزدی کنند که رای چندانی نداشته باشد، نباید آنان را از دایره مذاکرات خارج کرد.

** طراحی مدل اتحاد پس از رایزنی ها

خبرنگار ایرنا از دبیر کل حزب موتلفه سوال کرد: آیا بعد از رایزنی‌ها می خواهید مدل اتحاد را ترسیم کنید؟
حبیبی در پاسخ گفت: بله. البته باید این مساله را تسریع کنیم. در حال حاضر آقای رضایی پیشنهادی را برای انتخابات داده و آقای قالیباف نیز فعالیت‌های خود را در برخی استان‌ها آغاز کرده است. ضمن اینکه برخی از دوستان آقای احمدی‌نژاد نیز در تعدادی از استان‌ها ستاد تشکیل داده‌اند.
وی تصریح کرد: تعددی که ما آن را برای جریان اصولگرایی مفید نمی‌دانیم، هم‌اکنون در حال رخ دادن است.
خبرنگار ایرنا سوال کرد: راهکار حزب موتلفه برای مقابله با این تعدد چیست؟
حبیبی افزود: حزب موتلفه در این زمینه سیاست معقولی را در پیش گرفته ‌است و همان کاری را که در انتخابات مجالس هفتم و هشتم انجام داد، در انتخابات آتی نیز انجام می دهد.
دبیر کل حزب موتلفه اسلامی افزود: لازمه این کار این است که موتلفه از انتخابات سهم نخواهد و تصمیم‌گیری را به مجموعه اصولگرایان موکول کند و از حالا طرف رقیب جلوه نکند.

** از نامزدی حمایت می کنیم که اکثریت اصولگرایان بپذیرند

خبرنگار ایرنا پرسید:یعنی می‌خواهید نقش ریش سفیدی و میانداری را در بین گروه‌های اصولگرا بر عهده بگیرید؟
حبیبی در پاسخ گفت: باید همان استفاده‌ای که از وزن موتلفه در انتخابات مجلس هشتم شد، بار دیگر نیز انجام شود. در آن زمان نامزدی اعضای خود در سراسر کشور را منوط به تایید جبهه متحد اصولگرایان کردیم و این بار نیز تابع رای اکثریت اصولگرایان خواهیم بود.
خبرنگار ایرنا بار دیگر پرسید: یعنی موتلفه از نامزدی حمایت خواهد کرد که همه اصولگرایان او را بپذیرند؟
دبیر کل حزب موتلفه اسلامی پاسخ داد: بله. حال اگر همه اصولگرایان نیز در این موضوع مشارکت نداشتند، نامزدی که مورد حمایت تعداد قابل توجهی از اصولگرایان باشد، مورد نظر ما نیز خواهد بود.
حبیبی در عین حال تصریح کرد: موتلفه نیز همانند سایر احزاب در ماه‌های آینده در جمع‌بندی‌های خود به یک فرد خواهد رسید اما اگر مجموعه اصولگرایان به فردی غیر از فرد مورد نظر موتلفه رسیدند، ما نیز از آن نامزد مشترک حمایت خواهیم کرد.
وی اظهار داشت: دغدغه ما در موتلفه در درجه اول جریان اصولگرایی است و نه حزب.

** اصولگرایان و معادله چند مجهولی پیچیده انتخابات

حبیبی گفت: باید به سرعت مذاکراتی بین تشکل‌های مشهور اصولگرا و شخصیت های اصولگرا انجام شود. محور مهم این مذاکرات، نامزدی ریاست جمهوری خواهد بود.
وی افزود: اگر جمعی شکل بگیرد که حرف آنان برای اصولگرایان فصل‌الخطاب باشد، می توان امیدوار بود که نامزد اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری یک نفر باشد.
خبرنگار ایرنا سوال کرد: اما هنوز نحوه شکل گیری همان جمع مبهم است. آیا هر یک از طیف ها به نسبتی نماینده به آن جمع می فرستند؟
حبیبی پاسخ داد: رسیدن به این جمع و تشکیل آن به مسایل مختلفی بستگی دارد.
خبرنگار ایرنا بار دیگر پرسید: آن سه ضلعی که در مجلس هشتم در جبهه متحد تشکیل شد، مشخص هستند اما می گویید که این تعریف کامل نبوده . آیا می خواهید ضلع جدیدی به آن افزوده شود؟
حبیبی اظهار داشت: بحث روی اضلاع این اتحاد زود است. گرچه این ساز و کار در انتخابات مجلس هشتم موثر بود و نتیجه داد اما ساز و کار مربوط به وحدت در انتخابات ریاست جمهوری را متفاوت از انتخابات مجلس هشتم است.
حبیبی اضافه کرد: در اعضای یک خانواده ممکن است فرزندانی که زیر یک سقف تربیت می‌شوند، سلیقه‌های متفاوتی داشته باشند. وجود سلیقه‌های متعدد مانع اتحاد نیست. تفاوت در اصول می تواند یک مانع جدی برای ایجاد اتحاد باشد.
دبیر کل حزب موتلفه اسلامی تصریح کرد: به همین خاطر احتمال وحدت اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری را منتفی نمی دانم. گرچه همه می دانند که این کار سختی است.
حبیبی گفت: در انتخابات ریاست جمهوری با «معادله چند مجهولی پیچیده‌ای» رو به رو هستیم گرچه احتمال اتحاد را منتفی نمی‌دانم اما بر اساس همین احتمال باید به دنبال وحدت اصولگرایان رفت.

** خیال نکنیم به تنهایی برنده هستیم

حبیبی با تاکید بر اینکه برخی اصولگرایان نباید تصور کنند که به تنهایی برنده انتخابات هستند، گفت: وحدت اصولگرایان ضرورتی است که حساسیت آن بیشتر از انتخابات مجلس هشتم است.
وی تصریح کرد: اگر دوم‌خردادی ها با نامزد واحد به میدان آمدند و ما هیچ فکری نکردیم و زمینه را هم باز گذاشتیم و تعداد زیادی از اصولگرایان نامزد شدند، معنای این کار، شکست اصولگرایان است.
حبیبی تاکید کرد: اگر مجموعه اصولگرایان سهم خواهی نکردند و در یک فضای آزاد نامزدهای مورد نظر خود را انتخاب کنند و در یک مجموعه جامع‌الاطراف به یک نامزد واحد رسیدند، می توان تا حدود زیادی جلوی خطر تعدد نامزدها را گرفت.

** اصولگرای مورد انتقاد ما رای بیاورد بهتر از دوم خردادی است

دبیر کل حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه احتمال واحد بودن نامزد دوم‌خردادی‌ها در انتخابات را باید جدی گرفت، گفت: اصولگرایان باید به این سوال پاسخگو باشند که اگر در انتخابات یک اصولگرای مورد انتقاد آنان رای بیاورد بهتر است یا یک فرد دوم خردادی؟
وی اضافه کرد: پاسخ موتلفه به این سوال این است که اصولگرای مورد انتقاد ما رای بیاورد، ارجح است تا رقیب یا مخالف ما. به همین خاطر است که موتلفه در انتخابات سهم خواهی نکرده و نخواهد کرد.
حبیبی افزود: اینکه یک اصولگرا، پیروزی یک نامزد دوم خردادی را بر پیروزی یک نامزد رقیب اصولگرا ارجح بداند، به معنی جدا شدن از جریان سیاسی اصولگرایی است.
حبیبی در عین حال تاکید کرد: گرچه همه اصولگرایان در اصول یکی هستند اما اینکه هم در سلیقه‌ها یکجور فکر کنند، امر غیرممکنی است.

** در انتخاب نامزد محدود به موتلفه نیستیم

خبرنگار ایرنا پرسید: آیا جبهه پیروان خط امام و رهبری و موتلفه به مجموعه اصولگرایان نامزد مورد نظر خود را معرفی خواهد کرد؟
حبیبی پاسخ داد: باید این زمینه فراهم شود که هر تشکل اصولگرا و یا هر طیفی از اصولگرایان که با هم متحد هستند، آزادانه برای رسیدن به نامزد مورد نظر خود بحث و بررسی کنند تا در جمع اصولگرایان نامزدهای خود را مطرح کنند.
وی تاکید کرد: اینکه از آغاز بگوییم هیچ کس حق انتخاب نامزد خود را ندارد، اتحاد را زیر سوال می برد.
خبرنگار ایرنا پرسید: آیا به طور مشخص موتلفه برای انتخابات دهم نامزدی را به جمع اصولگرایان معرفی خواهد کرد؟
حبیبی در پاسخ گفت: ما قطعا در بحث‌های خود به عنوان یک تشکل به یک نامزد خواهیم رسید.
خبرنگار ایرنا بار دیگر سوال کرد: فرد مورد نظر شما از موتلفه خواهد بود ؟
دبیر کل حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه هیچ حزبی نمی تواند مدعی شود که همه افراد شایسته در حزبشان جمع شده است، گفت: ما خود را محدود به موتلفه و یا جبهه پیروان نخواهیم کرد. بنای ما این است که از جمع اصولگرایان به یک نفر برسیم.
خبرنگار ایرنا پرسید: آیا ممکن است که به گزینه مورد نظر رایحه خوش خدمت برسید؟
حبیبی اظهار داشت: ممکن است به گزینه‌ای برسیم که سایر اصولگرایان نیز به آن رسیده‌اند. ما برای خود منعی ایجاد نکرده‌ایم که بخواهیم نامزد خود را از بین اعضای کارت‌دار انتخاب کنیم.

** یک ارزیابی

خبرنگار ایرنا پرسید: رهبر معظم انقلاب اخیرا در جمع هیات دولت فرمودند که دولت باید برنامه‌ریزی پنج‌ساله داشته باشد. ارزیابی شما چیست؟
حبیبی پاسخ داد: رهبری در سال‌ آخر دولت‌های گذشته هم نظیر این اظهارات را داشته‌اند. کسی که در کشور کار مدیریتی کرده باشد، می‌داند که این بیانات رهبری چقدر برای جامعه و کشور لازم بود.
وی افزود: گاهی مدیران به بهانه اینکه تنها یکسال از خدمت آنها باقی مانده کارها را رها می کنند که این مساله تزلزل مدیریتی ایجاد می‌کند که بیانات رهبری به همین نکته مدیریتی معطوف بود. برخی می گویند که منظور رهبری این بوده که رییس جمهور آینده، احمدی‌نژاد است. من چنین اتهامی را به رهبری وارد نمی‌دانم. چون موضع رهبری فراتر از جناح‌ها و اشخاص دارند.
حبیبی با بیان اینکه این اتهام به رایحه خوش خدمت هیچ استنادی ندارد، گفت: عده‌ای در گروه‌های دوم خرداد چنین «خیال می کنند» که رایحه خوش «خیال می کند». دو خیال وارد فضای سیاسی کشور شده که هیچ‌کدام از آنها مبنایی ندارد.
دبیر کل حزب موتلفه اسلامی تصریح کرد: معتقد نیستم که رهبری رییس جمهور آینده را تعیین کرده‌اند. چنین استنباط‌هایی نه با مشی رهبری همخوانی دارد و نه بازتاب داخلی و خارجی آن مثبت است.
وی تاکید کرد: اگر چنین تصوری را شایع کنیم، رای دهندگان خواهند گفت که انتخاب‌ها از گذشته انجام شده و حضور یا عدم حضور آنان در پای صندوق‌ها تاثیری ندارد. در این صورت چه کسی پاسخگوی این ضایعه وارده به کشور خواهد بود؟
حبیبی افزود: مخالفان جمهوری اسلامی نیز در داخل و خارج بر اساس چنین شایعاتی خواهند گفت که ادعاهای آنان در خصوص آزاد نبودن انتخابات در ایران درست بوده است لذا دامن زدن به چنین شایعاتی به ضرر نظام تمام می شود.

** توجه به حمایت رهبری از دولت نهم در انتخاب نامزد

خبرنگار ایرنا پرسید: با توجه به اینکه موتلفه خود را ولایت مدار می داند، حمایت رهبری از دولت چقدر در ارزیابی‌های این حزب برای انتخاب نامزد اثرگذار خواهد بود؟
حبیبی پاسخ داد: حمایت رهبری از دولت به معنای تعیین رییس جمهوری آینده نیست اما موتلفه و اصولگرایان در انتخاب نامزد به حمایت رهبری از دولت نهم توجه خواهند کرد.
حبیبی تاکید کرد: حمایت رهبری به عنوان یک فاکتور برای موتلفه مانند بقیه اصولگرایان به طور جدی مطرح است. اما اینکه از فرمایشات رهبری استنباط شود که ایشان رییس جمهور آینده را تعیین کرده‌اند، استنباط نادرستی است.

** نقش محوری جامعتین در وحدت اصولگرایان

خبرنگار ایرنا نقش جامعتین را در فرآیند وحدت اصولگرایان جویا شد. حبیبی در پاسخ گفت: رابطه اصولگرایان با جامعه روحانیت مبارز و نیز جامعه مدرسین به همان صورتی که در انتخابات مجلس هشتم وجود داشت، در انتخابات ریاست جمهوری نیز مورد نیاز است.
حبیبی تاکید کرد: با جامعتین در ارتباط هستیم اما در خصوص انتخابات ریاست جمهوری تاکنون هیچ گونه مذاکره ای با این دو تشکل روحانی نداشته‌ایم.

** احتمال دو قطبی شدن انتخابات منتفی نیست

حبیبی همچنین احتمال دو قطبی شدن انتخابات را منتفی ندانست و گفت: در انتخابات گذشته گاهی اتفاقاتی رخ داده که قابل پیش بینی نبوده مانند انتخابات خرداد 76 و یا دوره نهم ریاست جمهوری. لذا دو قطبی شدن انتخابات ریاست جمهوری دهم را نیز نمی توان منتفی دانست.
وی تاکید کرد: دوم خردادی ها هر احتمالی که حدس بزنند در پیروزی آنها موثر است، را جدی خواهند گرفت. اصولگرایان بهتر است خود را فعال کنند و به شنیدن اخیار جریان دوم خرداد بسنده نکنند.

** لاریجانی چراغ سبز نشان نداده

خبرنگار ایرنا اظهار داشت: آقای عسگر اولادی گفته که لاریجانی برای انتخابات چراغ سبز نشان نداده. آیا گفت و گویی با وی صورت گرفته که به این نتیجه رسیده اید؟
حبیبی گفت: نه. راجع به نامزدی لاریجانی در انتخابات، هیچ فرد یا تشکل اصولگرا با وی مذاکره ای نداشته است. ایشان هم مذاکره ای نداشته اند.
وی با بیان اینکه تمایل افراد برای نامزدی در انتخابات قراینی دارد، اظهار داشت: یکی از این قراین این است که خود فرد اظهارنظری حتی تلویحی داشته باشد اما لاریجانی نه تلویحی و نه صراحتا برای انتخابات ریاست جمهوری مطلبی را نگفته است.

**در انتخابات گذشته، اکثریت موتلفه به احمدی‌نژاد رای دادند

خبرنگار ایرنا پرسید: در انتخابات دوره نهم ریاست جمهوری وقتی انتخابات به مرحله دوم کشیده شد، موتلفه بین احمدی نژاد و هاشمی به چه کسی رای داد؟
دبیر کل حزب موتلفه اسلامی پاسخ داد: به اعضای خود اعلام کردیم که هر دو نامزد را اصولگرا می دانیم و لذا به اعضای خود این اختیار را دادیم که یکی از این دو گزینه را انتخاب کنند و اکثریت قابل توجهی از بدنه موتلفه به احمدی نژاد رای دادند.
حبیبی اظهار داشت: تلاش ما این است که در انتخابات آتی به این ابهام گرفتار نشویم. تسریع در ایجاد ساز و کاری که اکثریت قاطع اصولگرایان را شامل می شود نیاز است . شاید هم مقداری تاخیر داشته‌ایم.
وی در پایان وحدت اصولگرایان را مهم و خطیر و ضروری خواند و گفت: هر قدمی که برداشته می شود باید با بررسی کامل باشد. گاهی یک ملاقات یا یک عدم ارتباط ممکن است اصل موضوع را خدشه‌دار کند و اصولگرایان را به وحدت نرساند.

 

/ 0 نظر / 5 بازدید