خاتمی و کروبی هر دو می آیند؛

خاتمی و کروبی روبروی هم کاندیدا نخواهند شد

هدایت الله آقایی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود: خاتمی وکروبی روبروی هم کاندیدا نخواهند شد و اما و اگرها نشان می دهد که اگر کاندیداتوری کروبی قطعیت پیدا کند، کاندیدای دیگری مطرح نمی شود.

وی گفت: خاتمی هنوز تصمیم قطعی برای ورود به انتخابات نگرفته چرا که ایشان برای ورود خود عوامل مختلفی را مورد ارزیابی قرار داده اند که مهمترین آنها خواست عمومی مردم و تضمین سلامت انتخابات است.

آقایی خاطرنشان کرد: فرض بر این است که ایشان در حال تصمیم گیری است اگر هم به طور قطعی حضور خود را اعلام کند شان و احترام ایشان واجب است.

وی با اشاره به طرح شورای حکمیت که از طرف کروبی اعلام شده است تصریح کرد: چه طرح شورای حکمیت و چه هر طرح دیگری که از سوی اصلاح طلبان مطرح می شود اگر در نهایت به کاندیدا شدن یک شخص واحد منجر شود از سوی ما قابل پذیرش است.

وی با مثبت و سازنده دانستن این طرح گفت: مهم این است که در یک جبهه متحد طرح ها و حضور کاندیداها در کنار هم موجب شکست و تضعیف آرا نشود و طرح کاندیدای کروبی نیز حائز چنین خصوصیتی است.

حضور کروبی و خاتمی را با هم به مصلحت جبهه اصلاحات نمی دانیم

همچنین در همین ارتباط محمدرضا راه چمنی، رئیس شورای عالی حزب همبستگی گفت: رقیب شدن کروبی و خاتمی به مصلحت اصلاحات ومردمی که امید بر اصلاح طلبان دارند، نیست.

وی با تاکید بر اینکه حضور این دو را در صحنه انتخابات به مصلحت نمی دانیم افزود: حضور این دو با هم در لایه های پایینی جامعه بازتاب منفی دارد و باعث دلزدگی مردم از اصلاح طلبان و کل مجموعه می شود.

وی با طرح این سوال که مگر دو چهره محبوب و محوری در یک جناح با هم رقابت می کنند خاطرنشان کرد: اگر خط و خطوط ها جدا شده و انشعابی صورت پذیرفته به طور رسمی اعلام شود چرا که در غیر این صورت تحلیل و برداشت جامعه از کاندیداتوری این دو آن است که مجموعه اصلاحات به دو انشعاب تقسیم شده است.

رئیس شورای عالی حزب همبستگی تاکید کرد: بهتر است این دو با هم به تفاهم برسند تا یکی بیاد چرا که هدف هر دو تداوم اصلاحات و خدمت به حقوق شهروندی مردم است و حضور هر دوی آنها جز پراکندگی آرا و شکست اصلاح طلبان نتیجه ای ندارد.

راه چمنی با ابراز بی اطلاعی از جزئیات طرح شورای حکمیت کروبی گفت: اگر طرح شورای حکمیت کروبی بتواند کاندیداهای اصلاح طلب را به اجماع برساند و همه کاندیداها شورای حکمیت را بپذیرند می تواند در شکل کلی مثل طرح پارلمان اصلاحات راهگشا باشد.

حضور خاتمی در انتخابات دور دهم ریاست جمهوری قطعی است

محمد علی نمازی، عضو مجمع نمایندگان ادوار نیز در این باره گفت: قطعاً کاندیدا شدن خاتمی و کروبی و حضور دو کاندیدا در عرصه انتخابات تکثر اعتقادات را منجر می شود و این موضوع مورد پذیرش ما نمی باشد.

وی افزود: دیدار سه هفته پیش خاتمی با خوزستانی ها و بیان این موضوع که دلایل آمدن و نیامدنم را بعد از انتخابات می گویم خود حاکی از قطعی شدن حضور خاتمی در عرصه انتخابات می باشد، چرا که اعلام دلایل برای آمدن آسانتر و توضیح دادن برای نیامدن از یک فعال سیاسی سخت است.

عضو مجمع نمایندگان ادوار در ادامه تصریح کرد:جبهه اصلاحات با استفاده از ابزار نظر سنجی مناسب می بایست کاندیدایی که با اقبال عمومی مواجه می شود واکثریت آرا را به ارمغان می آورد را معرفی کند.

نمازی با اشاره به طرح شورای حکمیت که کروبی مطرح کرده خاطرنشان کرد: اگر طرح کروبی بر پایه اراده برای توافق شکل بگیرد قطعاً راهگشا می باشد و این موضوع منوط به قبول شورای حکمیت توسط طرفین است.

وی همچنین تاکید کرد: کاندیدای واحد انتخاب را برای مردم آسان و رای بالای کاندیدا را منجر می شود که رای بالا، انگیزه ای برای کارایی بهتر و بالاتر رییس جمهور است.

خاتمی و کروبی نباید بادید سهم خواهی وارد صحنه شود

در ادامه اسماعیل حق پرستی، عضو شورای مرکزی حزب اسلامی کار به خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: حضور خاتمی باعث دوام و قوام و وزین تر شدن انتخابات می شود به شرطی که با دید سهم خواهی و مطالبه از نظام وارد صحنه نشود.

وی با طرح این موضوع که ورود همزمان افرادی که یک خط فکری دارند مطلوب نیست تصریح کرد: قطعاً ورود همزمان خاتمی وکروبی باعث شکسته شدن آرا می شود ولی در حال این احتمال وجود دارد که هر کدام به نفع دیگری کنار رود.

حق پرستی با اشاره به پیشنهاد جدید کروبی خاطرنشان کرد: کروبی خواهان این است با تشکیل شورای حکمیت در نهایت یک کاندیدای واحد در جبهه اصلاحات مطرح شود و پیشنهاد خوبی است و نتیجه بخش بودن این طرح با پذیرش احزاب اصلاح طلبان امکان پذیر خواهد بود.

رفتار و منش خاتمی در صحنه سیاسی حکایت از کاندیدا شدن وی دارد

همچنین در همین ارتباط محمدباقر باقرنژاد، عضو هیئت رئیسه متخصصین ایران گفت: کاندیدا شدن همزمان خاتمی و کروبی اثر سویی در انتخابات مردم خواهد گذاشت و این سوال در اذهان بوجود می آید که اگر دو نامزد اصلاحات به تفاهم و توافق نرسند آیا می توانند در اداره کشور موثر واقع شوند.

وی افزود: رفتار و منش خاتمی مبین حضور قطعی وی در عرصه انتخابات می باشد و در نظر ما خاتمی موثر تر و مناسب تر از کروبی در جایگاه ریاست جمهوری عمل خواهد کرد.

عضو مجمع نمایندگان ادوار با مطلوب عنوان کردن طرح شورای حکمیت خاطرنشان کرد: طرح شورای حکمیت که کروبی آن را مطرح کرده چنان که کانون نظر خواهی این شورا در توده های مردمی شکل بگیرد، موثر و امیدوار کننده خواهد بود.

وی تصریح کرد: نظر خواهی در شورای حکمیت باید برخاسته از نظرات توده های مردمی و نخبگان کشور باشد و تنها به نظرات جمع اصلاح طلبان نباید اکتفا کرد./

/ 0 نظر / 8 بازدید