بحران در وال استریت، اقتصاد آمریکا به لرزه درآمد

بحران مالی آمریکا به چنان مرحله فاجعه باری رسیده که طرح 700 میلیارد دلاری جرج بوش نیز نمی تواند به نجات آن کمک کند و بیرن آمدن از آن چندان کار ساده ای نیست. حالا دیگر بحران را نمی توان مختص آمریکا قلمداد کرد زیرا دامنه آن به تمامی کشورها سرایت کرده و محافل و مراکز اقتصادی را تحت الشعاع قرار داده است.
بازارهای سهام آمریکا، اروپا و آسیا یکی پس از دیگری کاهش شاخص های سهام را تجربه می کنند. اضطراب و نگرانی بر بورس های سهام حاکم شده و همه نگران و هراسان آینده خویش هستند. بانک ها و مؤسسات بین المللی هر لحظه انتظار می کشند که روز بعد قرعه به نام کدامیک از آنها اصابت خواهد کرد.
دامنه خسارت آنچنان بالاست که کاری از دست کسی برنمی آید.
در این میان بیشتر آسیب و لطمه متوجه مردم آمریکاست که باید تاوان اشتباهات کاخ سفیدنشینان را بدهند.
مسئولان اکثر کشورها از ناکامی آمریکا در رفع بحران اقتصادی سخن می گویند.
مجله اشپیگل چاپ آلمان با چاپ گزارشی در آخرین شماره خود تحت عنوان وال استریت ژورنال می لرزد، نوشت: «بحران مالی 30 سال اخیر تمامی نیویورک را می لرزاند. همه شاخه های اقتصادی زیر فشار قرار دارند.»
گزارش مجله اشپیکل از بحران مالی آمریکا
مجله اشپیگل در شماره اخیر خود به بررسی بحران مالی آمریکا و اثرات آن در مردم این کشور پرداخته است.
اشپیگل در گزارشی با عنوان «وال استریت می لرزد» آورده است:
بزرگترین بحران مالی 30 سال اخیر تمامی نیویورک را می لرزاند. همه شاخه های اقتصادی در زیر فشار قرار دارند. آپارتمان های لوکس در وب ها به زیر قیمت به فروش گذاشته شده اند، رانندگان به شغل جدیدی نیازمندند. زیرا حتی میلیاردرها هم آغاز به صرفه جویی کرده اند.
در نیویورک فضا خاکستری و خفه کننده است. سروصدای درهم خیابان ها از میان پنجره ها به درون نفوذ می کند 36 صندلی به ردیف چیده و دو تا از آن ها اشغال شده اند. یک خانم و یک مرد پیر که آهسته صحبت می کند و از استرس؛ بیخوابی و کابوسی که به تازگی به آن دچار شده است سخن می گوید:«من دائم کابوس می بینم».
اشپیگل می افزاید: دوشنبه ها در محل کلیسای ترینتی قدیمی ترین کلیسای نیویورک چند گامی دورتر از مرکز وال استریت در انتهای خیابان وال استریت؛ همسایگان دنیوی آنچه که در دل دارند را بیرون می ریزند.
«چگونه انسان باید در شرایط نامطمئن بر استرس خود غلبه کند» این نام سمیناری است که در این مکان ارائه می شود «حمایت روانی و روانکاوانه از آسیب دیدگان بحران مالی»؛ به بانکداران؛ رابط ها ، کارمندان و هر آن کسی که در وقت فراغت ناهار راهی به اینجا بیابد؛ خوش آمد گفته می شود. در پشت میز تحریر، خانم روانکاو ماری ریگان از گروه درمانی انستیتوی روانکاوی کلیسا ایستاده است. او امیدوار است که دردهای دنیوی را با اصول روانکاوی کاهش دهد. اینکه بازدیدکنندگان امروز بسیار کم هستند را او اینگونه توضیح می دهد که اکثر آسیب دیدگان هنوز در زیر شوک قرار دارند. آنان هرچه زودتر واقعیت را بپذیرند برای آنان بهتر است.
اشپیگل گزارش خود را این گونه ادامه می دهد: در نتیجه بلوایی تاریخی در این روز در بسیاری از نیویورکی ها یعنی در ابعادی بسیار فراتر از این منطقه مالی؛ احساس بی پناهی ایجاد شده است. این عظیم ترین بحران پس از «بحران مالی بزرگ» (وال استریت ژورنال) چشم انداز وال استریت را در کمتر از یک هفته تغییر داده است و شکلی معکوس به آن بخشیده است. در واقع تمامی شهر به قطره قطره آبی که در طول سالیان جمع شده بود و به ناگهان خشک شد وابسته است.
اشپیگل سپس به برنامه تلویزیونی سی ان بی سی اشاره کرده می افزاید: وال استریت یعنی نیویورک؛ نیویورک یعنی وال استریت. این سخنان گوینده برنامه تلویزیونی CNBC است که دوشنبه ها پخش می شود. در سال 2007 تنها 5 درصد نیویورکی ها در رشته های مالی کار می کردند. ولی یک سوم درآمدها به آنان تعلق داشت. و یک چهارم درآمد مالیاتی را آنان پرداخت می کردند. به هر شغل مالی دستکم دو شغل دیگر وابسته است. در خدمات؛ رستوران ها؛ جزیی فروشی ها و معاملات املاک ها. میخائیل بلومبرگ(شهردار) برای امسال کاهش 12درصدی درآمدهای مالیاتی را پیش بینی می کند. برای جبران آن او تصمیم به بالا بردن مالیات بر خرید و فروش املاک را دارد.
وضعیت فاجعه بار است. هم اکنون 11000شغل در وال استریت از دست رفته اند پیش بینی می شود 40هزار شغل دیگر تا پایان سال 2009 برچیده شود و این پیش بینی تنها برای بحران فعلی است، یعنی هفته ای که تا پایان آن هیچ بانک بزرگ سرمایه گذاری در معرض خطر قرار نداشته است.
خودکشی مردم در آمریکا
بحران های شدید مالی و پولی در اقتصاد آمریکا سبب شده است که بسیاری از مردم این کشور با بیماری های روانی و استرس روبه رو باشند.
به گزارش شبکه خبری «سی ان ان»، وخامت اوضاع اقتصادی آمریکا و آثار زیانبار آن بر زندگی شهروندان آمریکایی آمار خودکشی و افسردگی را در میان مردم این کشور به مرز خطرناکی رسانده که آخرین مورد آن به اقدام جنایتکارانه یک شهروند آمریکایی باز می گردد که به علت افسردگی ناشی از بیکاری و اوضاع وخیم اقتصادی خانوادگی اش در اقدامی فجیع همسر، سه فرزند و مادر زنش را کشت و سپس خودکشی کرد.
«سی ان ان» در ادامه گزارش خود با اشاره به وضع نابسامان نظام اقتصادی ایالات متحده اعلام کرد: مسائلی نظیر عدم توفیق در مالکیت خانه و نگرانی ها از سقوط سهام در بازار بورس وال استریت، اوضاع روحی-روانی آمریکایی ها را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار داده است و حتی به عقیده برخی روانشناسان این اوضاع نابسامان روحی که در چهره تک تک مردم آمریکا قابل مشاهده است به مراتب وخیم تر از حالت آمریکایی ها پس از وقوع حادثه یازدهم سپتامبر سال 2001 است.
تصمیم اشتباه آمریکا
کریستین لاگارد وزیر دارایی فرانسه، منشأ آغاز بحران مالی جهان را تصمیم اشتباه آمریکا مبنی بر نجات ندادن بانک لیمن برادرز این کشور دانست. به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزیر دارایی این کشور اعلام کرد: معتقد هستم این اقدام دولت آمریکا اشتباه بود.
صندوق بین المللی پول در تازه ترین گزارش خود میزان ضرر وارده به دلیل بحران های مالی در جهان را یک هزار و 400 میلیارد دلار اعلام کرد.صندوق بین المللی پول گفت که میزان زیان ناشی از وام ها در آمریکا و دارایی های مالی که براساس این وام ها هستند، احتمالاً دو برابر 700 میلیارد دلاری است که کنگره آمریکا به نجات سیستم مالی این کشور اختصاص داده است، این در حالی است که پیشتر این میزان معادل 945 میلیارد دلار تخمین زده شده بود.
احتمالاً ساختگی است
خبرگزاری نیویورک تایمز در تازه ترین گزارش خود ورشکستگی برخی از بانک های بزرگ آمریکایی از جمله لمن برادرز که ضربه ای کاری به اقتصاد آمریکا و جهان وارد آورد را یک اقدام ساختگی برای تسریع روند وخامت بحران اقتصادی آمریکا دانست.
اجلاس جی 8
یک مقام بلندپایه ژاپن اعلام کرد 8 کشور بزرگ صنعتی جهان موسوم به جی هشت این هفته پیامی محکم را با هدف ایجاد ثبات در نظام مالی جهان صادر خواهند کرد.
به گزارش خبرگزاری رویترز از توکیو، سخنگوی ارشد دولت ژاپن اعلام کرد پیش بینی می شود سران کشورهای عضو جی 8 در نشست روز جمعه که در واشنگتن برگزار خواهد شد پیامی محکم را با هدف ایجاد ثبات در نظام مالی جهان منتشر کنند.
کاهش 3 میلیون بشکه ای تقاضای نفت
رئیس سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک تاکید کرد، بحران مالی غرب موجب کاهش 3 میلیون بشکه ای تقاضای جهانی نفت طی ماههای اخیر شده است.
شکیب خلیل تصریح کرد: طی ماههای آینده تنها عرضه و تقاضا، قیمت نفت را تعیین خواهد کرد و اوپک به وظیفه خود برای برقراری ثبات در بازار نفت ادامه خواهد داد. وی افزود: مهمترین موضوع نشست 17 دسامبر اوپک (27 آذرماه) اتخاذ تصمیمی مناسب برای تضمین ثبات و آرامش در بازار خواهد بود.
سقوط بازار سهام انگلیس
بازارهای سهام اروپا برغم بسته نجات 90میلیارددلاری دولت انگلیس سقوط کرد.
به گزارش تلویزیون سی ان ان دولت انگلیس بسته ای به ارزش 87میلیارد دلار برای تضمین تعهدات بانک های این کشور و نجات آنها از ورطه سقوط ارائه کرد. اما این بسته همراه با بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا نتوانست از سقوط بازارهای سهام اروپا در ساعات اولیه شروع فعالیت شان جلوگیری کند. شاخص های سهام در بازارهای بورس لندن، فرانکفورت و پاریس دیروز به ترتیب 5.88، 6.86 و 8.18 درصد کاهش یافتند.
اضطراب در بورس آسیا
مشکلات اقتصادی حاکم بر آمریکا و اروپا باعث نگرانی شدید سهامداران در بازارهای بورس آسیا و استرالیا شده است.
به گزارش شبکه تلویزیونی بی بی سی بی ثباتی، ترس و اضطراب بر بازارهای بورس آسیا سایه انداخته است، به نحوی که به عنوان مثال شاخص نیکی در بازار بورس توکیو در ژاپن در پایان معاملات دیروز حدود ده درصد سقوط کرد و به پایین ترین سطح خود ظرف 5.5سال گذشته رسید. همچنین در پی سقوط ده درصدی شاخص سهام در بازار بورس اندونزی در معاملات دیروز صبح، مبادلات سهام در این بازار به حالت تعلیق درآمد.سقوط شاخص بورسهای کشورهای عربی در معاملات صبح دیروز در چهارمین روز پیاپی ادامه پیدا کرد.
به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، بورس دوبی در ابتدای معاملات چهارشنبه با کاهش بیش از ده درصدی روبرو شد. الجزیره سقوط شاخص بورس دوبی امارات را در خبر فوری پخش کرد.
بورس ابوظبی امارات هم در ابتدای معاملات دیروز پنج درصد دیگر از ارزش خود را از دست داد.

/ 0 نظر / 4 بازدید